Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
חופת נעורים
קטגוריה:
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 232
״הרומן הסוחף של חיים דהאן, 'חופת נעורים', מתאר בצורה חווייתית את עולמה ועושרה של הקהילה היהודית במרוקו, על רקע ההקשר ההיסטורי שראשיתו לפני כמאה שנה וסופו בעלייה לישראל של שנות ה-70. ספר מרתק ופיוטי זה מאפשר לנו לטעום, לחוות ולשמר את התרבויות של הקהילות היהודיות בעולם מאז גלו מארצן ועד נס התקומה בארץ ישראל." יצחק הרצוג, יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית לארץ ישראל והנשיא הנבחר של מדינת ישראל, ירושלים, קיץ 2021 "ברומן הסוחף 'חופת נעורים' מצליח חיים דהאן לתאר בצורה מרתקת ושובת לב את התרבות העשירה של יהדות מרוקו. באמצעות סיפורן של דמויות מרתקות מתוודע הקורא למתח הפורה בין מסורת להתחדשות. מדובר ברומן ייחודי המאיר בזרקור עז את האנושיות והמסורת כערכים משלימים, ועד כמה האינטראקציה ביניהן כה חשובה לימינו." יהורם גאון, זמר, שחקן וחתן פרס ישראל "הספר 'חופת נעורים' הוא רומן פרי עטו של חיים דהאן. הספר כתוב ביד אומן, באהבה ובגעגוע. זהו רומן היסטורי המבוסס על חיי קהילה יהודית בעמק דראע שבמרוקו. הספר כתוב בשפה עשירה ורגישה. המחבר מצייר באהבה את הדמויות וההווי התרבותי והמסורתי של הקהילה היהודית באזור דראע. הוא מצליח לעורר ולהחיות את הדמויות ועל ידי כך לעורר געגועים לתרבותן ולחייהן בכפר מולדתן שנעלמו בתהום הנשייה. ספר זה תורם תרומה חשובה ליצירת מארג תרבותי מגוון של החברה הישראלית על ידי הוספת ממד של שורשים ומורשת ושל ההווי תרבותי של יהדות מרוקו." פרופ' שמעון שטרית, שר לשעבר ופרופ׳ (אמריטוס) באוניברסיטה העברית "ביד אומן טווה חיים דהאן עלילה קסומה, עדינה ושברירית, שובת לב ומרגשת באפוס זעיר הכורך את צבעיה העזים של מרוקו עם החמלה והתום של יהדותה. מדובר ברומן היסטורי שמצליח להעניק חיים חדשים לתרבות שכמעט נשכחה." מאור זגורי, יוצר ובמאי ד"ר חיים דהאן הוא יזם היי-טק שייסד וניהל כמה חברות טכנולוגיות. כיום הוא מכהן כמנכ"ל חברת איי.אס.וואי.די. השקעות בע"מ וכיו"ר של חברת קייזן ביו-טק (2011) בע"מ. ייסד את עמותת "אופנים – לקידום ילדים ונוער בישראל", מכהן כנשיא העמותה וחבר ועד ארגון "ידידי אופנים" בארצות הברית. חבר דירקטוריון בכמה חברות טכנולוגיות ובוועד המנהל של עמותות שונות. דהאן הוא מחבר הספר "נגיעות של חסד – עשייה, מעורבות ונתינה חברתית בישראל" ומחבר משותף של הספר Proactive Data Mining with Decision Trees לשיטות "כריית ידע" פרואקטיביות. בוגר תואר ראשון ושני מהמחלקה למדעי המחשב ומתמטיקה באוניברסיטת בן-גוריון ובעל תואר דוקטור בהנדסה מאוניברסיטת תל-אביב. נשוי לשירלי ואב לעמית, שני, הנוי, יניב ואליה.

חופת נעורים

ספר מופלא , סיפור מרתק וסוחף המציג את תפארתה של יהדות מרוקו על מנהגיה, חכמיה, מאכליה ומעל לכל אנשיה המיוחדים. הספר החזיר אותי לטיול שורשים של משפחת בעלי במרוקו לעמק הדראע, לקזבלנקה (העיר הלבנה) ולמרקש. מאידך- הוא מדלג על שני צירי זמן אשר בסוף מתחברים במארג מיוחד.

1936- בכפר קטן בעמק הדראע יולדת אסתר את בתה . זו לא לידה ראשונה אך לאחר מותם של כל ילדיה, הביאה שמחה מזור להוריה אהרון ואסתר. דודתה מיד כינתה אותה בשם ממח. בתו זו ,היתה בבת עינו של אהרון. תיאורי הקהילתיות המופלאה בקרב היהודים מופלאים. כבר בלידת בתם, מילאו השכנות את הבית מכל טוב. המסורת והמנהגים היו כחוט שוזר בין כל באי הקהילה. בגיל 5 הובאו הילדים הרכים לשני טקסים. האחד- "אותיות זהב"- "גיל חמש למקרא" , אז היה הילד מלקק אותיות מדבש ומתחיל ללמוד לקרוא, הטקס נועד לבנים אולם ממח החליטה שרוצה היא ללמוד קרוא וכתוב ואביה נעתר לבקשתה.  הטקס השני – "חופת נעורים" באותו מעמד היו "משדכים" בן פלוני לבת פלונית וכשיגיעו לפרקם – אם יחפצו- יינשאו האחד לשנייה. חתונה זו מסמלת גם את הקשר בין עם ישראל לתורת ישראל.  לכבוד הטקס הגיעו קרובי משפחה רבים וכל הכפר עטה תפאורה ומגדנות לראווה. וכך מצאה עצמה ממח משתדכת לבן דודה ז'אק.

לימים גדלה ויפתה . נוצר קשר בינה לבין ז'אק והשניים החליטו לבוא בברית הנישואין למורת רוחה של אמה.

1980- היאה סטודנטית צעירה ויפה , מצטיינת בלימודיה. החליטה לפרוץ את גבולות המסורת ולהרחיב ידיעותיה למחרת רוחה של אביה ובתמיכת אמה. היא מבינה עד כמה גדול הפער בין חיי משפחתה לבין החיים שאותם רוצה לחיות. אביה מנסה בכל דרך לשדך לה גבר והיא מסרבת כלאחר יד. על ערש דווי של אמה , היא מגלה סוד נורא אשר משפיע על עתידה. חייה עוברים טלטלה עזה . היא מחליטה לעלות לארץ ישראל.

שני הסיפורים המיוחדים מתגלים כקשורים האחד אל השני. מהו אותו הקשר?

בתפאורת הרקע של שני הסיפורים השפעת מלחמת העולם השנייה  ועליית הנאצים לשלטון. היהודים הושפעו מהגזרות הקשות על אף שבעמק חיו בהרמוניה ובכבוד הדדי.

הספר מתובל בפתגמי החכמה הרבים, מביא את הקורא לעצום את עיניו ולחזות בנופים המיוחדים של הרי האטלס. הרגשתי כחוזרת לאותו טיול שורשים ומפגש עם האנשים תושבי העמק. כמו כן הצצה למערכת היחסים ההיררכית המשפחתית של יהודי מרוקו. ספר קסום, חשוב להנצחת המסורת המרוקאית. מומלץ מאד.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לעשרה (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן