Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
חול טובעני
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 413
כשמיה בת ה־18 פוגשת את סבסטיאן, בנו של האיש העשיר בשוודיה, נראה שאין עוד בת מזל כמוה. בבת אחת היא צוללת לעולם הזוהר והעושר הבלתי נתפס של האלפיון העליון. מסיבות, חופשות ביאכטות, ארוחות שף ותשוקתו הבוערת של סבסטיאן מזומנות לה כיד המלך. מה עוד אפשר לבקש? אבל חיי ההוללות הסוערים שמציע סבסטיאן מחפים על סערות גדולות יותר, המתחוללות בנפשו המיוסרת – סערות ששיאן ברצח המוני בתיכון יוקרתי. מיה נותרת בודדה, נאשמת יחידה ברצח, מול חברה זועמת הדורשת צדק. כיצד הגיעה תלמידה מצטיינת ובת למשפחה מכובדת אל דוכן הנאשמים? והאם האצבע המאשימה מופנית לאדם הנכון? חול טובעני הוא דרמת מתח המתוארת מזווית הראייה הייחודית של נערה בוגרת לגילה, הבוחנת במבט נוקב את החברה השסועה שהיא חיה בה. הספר מעלה שאלות על אהבה, אשמה וצדק, ונוגע בנושאים כמו מאבק מעמדי, אושר, הגירה, הורות והתבגרות.

אדם חף מפשע עד שבית המשפט פוסק שהוא אשם.

עלילת הספר הזה נפתחת ברצח מזעזע שמתרחש בבית ספר תיכון יוקרתי בשוודיה שבמהלכו מספר תלמידים והמורה שלהם נמצאים מתים על הרצפה לאחר שנער בשם סבסטיאן ירה בהם ורק תלמידה אחת בשם מאיה נורברג שורדת את הטבח הקשה ויוצאת ממנו ללא שריטה.

מאיה היא נערה רגילה בת 18 שמתגוררת עם הוריה ואחותה הקטנה לינה בעיירה קטנה בשם דורסהולם שבשוודיה.
מאיה היא ילדה ותלמידה טובה וחייה נעים על מי מנוחות עד שסבסטיאן פגרמן נכנס לחייה בסערה וכך חייה החברתיים עולים בדרגה בזכות סבסטיאן.
מאיה הכירה את סבסטיאן כשהיא היתה בת חמש וכבר אז הוא היה ילד חכם ומשך המון תשומת לב.
כשמאיה היתה בת 17 הם נפגשו שוב במקרה כאשר היא עבדה בקיץ כפקידת קבלה לילית במלון במרכז העיר וסבסטיאן נכנס לשם ערב אחד ונתקל בה.
לאחר מספר שבועות מאיה יצאה עם הוריה לחופשה בניס ושם היא נפגשה שוב עם סבסטיאן שנפש על הספינה המפוארת של אבא שלו – קלאס.
קלאס היה צ'ארמר ומספר סיפורים מרשים אבל גם הפכפך ויכל ברגע אחד להפוך למפלצת. אמו של סבסטיאן נטשה אותו כשהיה קטן וכך הוא נשאר לחיות עם אביו הקשה והתובעני.
מאיה וסבסטיאן מתקרבים והיא נכנסת לעולמו שמורכב מסמים, אלכוהול ומסיבות אינסופיות.

סבסטיאן הוא טיפוס מורכב ובעייתי. הוא גס רוח, גזען, חסר רגישות כלפי אחרים, אין לו גבולות, הוא לא יציב נפשית וחסר שליטה אבל מתחת לכל המעטה המתנשא שלו מסתתר ילד קטן ומפוחד שרק מחפש אהבה.
אמנדה, חברתה הטובה של מאיה דווקא אהבה את הקשר שלה עם סבסטיאן. אמנדה ומאיה היו צמודות זו לזו מאז שהיו קטנות. מאיה אהבה את אמנדה, על אף שהיא היתה שטחית בעיניה, מפונקת, ושקועה בעצמה.
מאיה חשבה ששתיהן עד כדי כך שונות שבסופו של דבר הן היו די דומות. אמנדה העמידה פנים שדברים מעניינים אותה ומאיה העמידה פנים שלא אכפת לה ושתיהן היו טובות בלהעמיד פנים שהן הצליחו לעבוד על כולם, כולל על עצמן.
אז מה קרה שם באמת באותו יום של הטבח הנורא? האם מאיה אשמה ברצח והיא אכן רוצחת פסיכופתית כפי שעולם התקשורת מנסה להציג אותה או שהיא נערה תמימה שנגררה אחרי החבר המתוסבך שלה?

העלילה נעה בין ההווה לעבר דרך עיניה של מאיה ומתרכזת במשפט בו עומדת מאיה על רצח חבריה לכיתה.
לפני שנה בדיוק צפיתי בנטפליקס בסדרת הטלוויזיה שמבוססת על הספר הזה ואף המלצתי עליה בדף הסקירות שלי ואני חייבת לציין שהסדרה כמו כן הספר הצליחו להותיר אותי מזועזעת ומצומררת והיה בשניהם משהו שטורד את הנפש.
עלילת הספר נבנת לאט וחושפת בכל פרק עוד פרטים מהעבר והקשר המטלטל בין מאיה לסבסטיאן ומה שהביא אותם למצב הנורא אליו הגיעו ויש בה את כל האלמנטים של דרמת מתח פסיכולוגית מתעתעת.
הספר חושף את עולמם השטחי, הריקני, חסר הערכים של בני נוער עשירים וחסרי מנוח ששום דבר לא מספק אותם וכמה רחוק הם מוכנים ללכת כדי להגיע לקצה ולנקוט בצעדים שאין מהם דרך חזרה.
יש בו סוג של ביקורת נוקבת על החברה הקפיטליסטית בשוודיה, על כל נושא ההגירה ועל הורים לא מתפקדים ובני נוער משולחי רסן שמתבגרים טרם זמנם.
לאורך כל העלילה הרגשתי בעיקר ביקורתית לגבי ההורים בספר שהיו כל כך מרוכזים בעצמם עד שלא הבחינו מה באמת עובר על נפשם של ילדיהם המתבגרים.
אני ממליצה בחום לקרוא את הספר וגם לא לפספס את הסדרה.

את הספר קראתי דרך אתר עברית והוא ניתן לרכישה דרכו.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן