Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
חוט של כסף
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 520
מעשייה מושלמת... ובה רוחב היריעה של טולקין והחמלה ושמחת החיים היום-יומית של לה גווין." The New York Times Book Review מרים, בת למשפחת מלווים בריבית, נאלצת לקחת על עצמה את תפקיד גביית החובות בכפר שלה, במקום אביה רך הלב שהביא את המשפחה לפת לחם. הצלחתה רק מחזקת את שנאת שכניה הגויים, וגאוותה בכישרונה מעוררת את השמועה שביכולתה להפוך כסף לזהב. זו בדיוק היכולת שמחפש מלך החורף, שיחד עם חייליו מטיל אימה על תושבי הממלכה כולה. המלך מתייצב על מפתן ביתה של מרים ומעמיד בפניה אתגר בלתי אפשרי - אם תיכשל בו, תמות. אם תעמוד בו בהצלחה, גורלה עלול להיות מר ממוות. במאמץ נואש להציל את עצמה טווה מרים בלא ידיעתה רשת שמושכת לתוכה נערת איכרים ובת אציל אומללה. שלוש הנערות יצטרכו לאחד כוחות ולהילחם בקרח ובאש כדי להציל את הממלכה מהכוחות שמאיימים עליה, וזאת מבלי להפר אף אחת מההבטחות שנתנו. המסע שאליו יצאו יביא אותן אל קצות ההקרבה, הכוח והאהבה. חוט של כסף נכתב בהשראת המעשייה "עוץ לי גוץ לי", אך מאתגר את כל מרכיביה. הספר, שנמצא ברשימת המועמדים הסופיים לפרס הנֶבּוּלָה והפך לרב-מכר מיד עם צאתו לאור, מביא את הלב התוסס של המיתוס וסיפור האגדה ורוקם מארג קסום ומרובד שיזמין את הקוראים לשוב אליו פעם אחר פעם. נעמי נוביק היא סופרת אמריקאית עטורת שבחים. אהבתה לאגדות ולהיסטוריה הביאה אותה לשלב בסדרת הספרים החדשה שלה סיפורים ששמעה בילדותה מהצד הפולני של משפחתה ומהצד היהודי שלה. הראשונים מצאו ביטוי בספרה הקודם עקורה ואילו האחרונים מהווים את הבסיס לספרה החדש, חוט של כסף.  

לספר הזה הגעתי מתוך חיבתי להוצאת תמיר (בעבר תמיר/סנדיק) ומתוך הידיעה שהספרים שהם רוכשים ומתרגמים נבחרים בפינצטה ולא בכדי. להוסיף על זה, זו הפעם הראשונה שהם החליטו לתרגם ספר פנטזיה, מה שסקרן אותי לנסות ולראות מה היה מיוחד דווקא בספר הזה שגרם להם להמר עליו.

הספר מתחיל בתיאור חייה של מרים, בת למלווה בריבית יהודי בכפר נידח בשם ליטבאס. לאחר שאביה כושל בעבודתו והם מגיעים לפת לחם וחולי, מרים מחליטה לעשות מעשה ולוקחת על עצמה את תפקידו של אביה בגביית החובות מבני הכפר. די מהר מרים מצליחה לשקם את משפחתה ואת מצבם הכלכלי ואף מעסיקה בת איכר שתעזור להם בעבודות הבית. בעקבות הצלחתה שמה של מרים נודע כאשת עסקים ממולחת וקרה.

בשלב הזה, מימד הפנטזיה בעלילה מקבל תאוצה; שליט אנשי הסטאריק, המתגוררים בעולם מקביל המטיל אימה על עולם בני האדם, שמע על סגולותיה של מרים ומציב לה דרישה שתשנה את חייה. בניסיון להציל את חייה וחיי בני משפחתה, מרים נענית לאתגר.  בהמשך נכנסת לעלילה דמות צעירה נוספת, בת אציל, שהופכת בעל כורחה לשותפת גורל עם מרים.

שלוש הצעירות- מרים, בת האיכר ובת האציל, חוות תוך זמן קצר תהפוכות בחייהן שמביאות אותן להתנתק מהמוכר והידוע ולהלחם מלחמת חורמה על גורלן וגורל אחרים שנקלעו לקו האש.

הסיפור נכתב ממספר נקודות מבט, הן של הדמויות העיקריות והן של מספר דמויות משניות, כשבכל פרק הקורא נחשף ומתוודע למסע שהדמויות העיקריות עוברות ביחד ולחוד. העלילה הולכת ומסתעפת באופן מטלטל ומותח שמקשה להניח את הספר מהיד.

בתור מי שאינה רגילה לקרוא ספרי פנטזיה ביום יום (להוציא הרי פוטר המועדף עלי) הספר הפתיע וריתק אותי החל מהפרק הראשון.

יש משהו מאד נעים וממכר בכתיבה של נעמי נוביק, תחושה שמדובר במעשיה, מעין אגדת עם, לא מתוחכמת ולא מתיימרת, אך ככל שקוראים מגלים שיש בה רבדים ותהפוכות, תחכום וערמומיות.

השימוש החכם בגיבורה יהודיה, בכפר נידח וגלותי הרווי בגילויי אנטישמיות, הפך אותה למשהו כל כך מזוהה ואמין, שכאשר נכנס מימד הפנטזיה לסיפור הוא משתלב באופן טבעי כאילו היה שם תמיד.

קראתי את הספר ברצף, ככל שהשגרה אפשרה, והייתי מרותקת לדמויות, לשינוי שהן עוברות ולהתפתחות המותחת והמפותלת של העלילה.  כשסיימתי את הקריאה, בתחושת זיכוך מענגת, היה לי קשה לגשת לספר אחר, הרגשתי שלא מיציתי, שאני רוצה עוד מאותו הסגנון.
תוך מספר ימים נכנעתי והלכתי לקנות את ספרה הקודם של נעמי נוביק- עקורה, שמצוין באותה מידה, אם לא יותר,  וכעת מתקשה להתנתק גם ממנו. (סקירה תובא בהמשך..)

לסיכום בכמה מילים: מקסים, סוחף, עשיר, מטלטל וממכר!

ובאשר להוצאת תמיר- שיחקו אותה לחלוטין גם הפעם וכן ירבו עוד תרגומים כאלה!

רונית סופר

אמא ל 3 שנהנית לשבור שגרה עמוסה בבריחה לספר טוב.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן