Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
חדר חושך
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 207
איתן הוא מאבטח בדיזנגוף סנטר, סטודנט למתמטיקה ולמדעי המחשב באוניברסיטת תל אביב, וצייר דיוקנאות במדרחוב נחלת בנימין, בימי שישי. מישל עלתה לישראל מִליוֹן שבצרפת. איתן צופה בה חולפת על פניו מדי יום ביומו בדרכה למקום עבודתה, ומצלמת רוליפלקס ישנה תלויה על צווארה. הוא מדמיין שהיא ישנה איתה. השניים מהווים את ליבת הרומן הפוליפוני חדר חושך, הפורש בפנינו את חידת חייהם של צעירים החיים בתווך שבין עולם האמנות לחיי היומיום התובעניים והשגרתיים. במערכת היחסים הנרקמת ביניהם עולות תהיות על מהות האמנות ועל סיווגו של אדם כאמן בעיני אחרים ובעיני עצמו, על חירותו ועל הסודות המעצבים את מהותו. איתן ומישל מנהלים זוגיות עתירת אתגרים המדמה רכבת הרים של רגשות, של סיטואציות ושל דרמה, מתח ומסתורין.

איתן הוא איש אבטחה בן 37 שעובד כבר שלוש שנים כמאבטח בקניון דיזינגוף סנטר ובשעות אחר הצהריים הוא לומד לתואר ראשון  מדעי המחשב ומתמטיקה באקדמיה.
איתן מכור לתיקים, הוא כבר מיומן בעבודתו ויודע לפי כל תיק שהוא בודק איזה מין בן אדם עומד מולו ונקרא ע"י חבריו "הקורא בתיקים".
הוא גדל בבית דתי אך בבגרותו החליט להיות חילוני, איתן קשור מאד לאחותו הדתיה תמר וקשה לו לקבל ביקורת מהוריו על כך שהוא עדיין לא נשוי ואין לו ילדים.
בשעות הפנאי וכשהוא לא פותר נוסחאות מסובכות במתמטיקה, איתן אוהב לצייר.
בכל יום שישי הוא יושב עם חבריו האמנים בנחלת בנימין ועוסק באמנות רחוב כאשר הוא מצייר בפחם דיוקנאות של אנשים שעוברים על פניו.
כשאיתן מאבטח בקניון, הוא רואה בכל בוקר אישה שעוברת ברחוב והיא חמושה במצלמה, האישה מסקרנת אותו ואיתן קורא לה בלבו: " הארוכה" ומנסה לדמיין במה היא עוסקת.
לאחר שהוא מבין ש"הארוכה" עובדת בגן הילדים הסמוך הוא מחליט יום אחד לקפוץ לשם ולבדוק מה קרה לה מכיוון שכבר יומיים הוא לא ראה אותה ואז הוא גם מגלה ששמה הוא מישל והוא מנחש שהיא צרפתיה.

מישל היא אישה בת 34 שעלתה לארץ בעקבות אחיה האבוד. לפני 27 שנה עזב אביה של מישל עם אחיה ז'ונתן את ליון והשניים עברו להתגורר בפריז, מישל לא ראתה אותם מאז שהיתה בת חמש וזה רדף אותה במשך שנים רבות.
היא נשארה להתגורר עם אמה בליון והצטרפה אליהן שותפה לדירה שלימים הפכה להיות בת זוגה של אמה וגם הכניסה את מישל לתוך רזי עולם הצילום ואף הורישה לה את מצלמתה המיוחדת משנות השלושים שהיתה שייכת לסבא שלה.
מישל היא אישה יפה שמסתתרת מאחורי בגדים רחבים, היא מנותקת רגשית כתוצאה מהילדות שלה והניתוק מאחיה ואביה, אבל היא מתחברת לילדים והם מוציאים ממנה את הילדה שבה ואת השמחה שנעלמה מחייה.
מישל לא מסתכלת לאנשים בעיניים אבל היא רואה הכל דרך עדשת המצלמה שלה ובשניות היא מנציחה אנשים ורגעים. היא לא אוהבת לדבר הרבה אבל גם אומרת המון בלי מילים כשהיא מתקשרת דרך המצלמה שלה.
הגורל ממשיך להפגיש בין איתן למישל אך האם שני העולמות המקבילים האלו יפגשו והאם איתן יצליח לפצח את המסתורין שאופף את האישה הצרפתיה והסגפנית שמסעירה את לבו ומחשבותיו?

הפרקים נעים בין סיפור חייו של איתן לסיפור חייה של מישל.
בשפה יפה, עשירה ומרגשת לוקחת אותנו הסופרת יעל שכנאי אל רחובותיה הישנים של תל אביב שעמוסים תמיד באנשים ססגוניים אבל גם הבדידות ניבטת מכל פינה.
הספר מכיל בתוכו המון נושאים חשובים כמו דת אל מול חילוניות, אהבת נשים, אלימות כלפי נשים, מלחמת קיום כאשר המחיה גבוהה והמשכורת בקושי עוזרת לגמור את החודש, אהבה לאמנות, זוגיות ומשפחה אל מול רווקות נצחית ובעיקר ביקורת סמויה כלפי הקודים של החברה הישראלית שאם אתה לא עומד בהם, אתה הופך להיות מוקצה, גם בתוך המשפחה שלך עצמך.
הספר היה מפתיע, מרגש ונוגע ללב, זה היה סיפור ישראלי עם ניחוח צרפתי ברקע ועם הרבה תקווה לאהבה שבסופו של דבר תנצח את הכל.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש 3 תגובות

 1. רחל

  שלום..האם לדעתך הספר מתאים לבנות/מורות בתיכון דתי?
  תודה

  1. חגית בן-חור

   הספר כתוב ברובו בשפה נקיה אבל אני לא יודעת עד כמה הוא יכול להתאים למורות דתיות כי יש שם גם נגיעה שקשורה לאהבת נשים אז הוא לא לגמרי צנוע.

 2. רחל

  תודה רבה

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן