Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
חדר 128
קטגוריה:
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 236
פעמים ספר אחד יכול לשנות חיים שלמים... רגע לפני השינה, בחופשה במלון, מחפשת אן-ליז משהו לקרוא. בשידת הלילה, עמוק במגירה, היא מגלה צרור דפים כרוכים. זהו כתב יד נושן של רומן נשכח. אן-ליז קוראת בו כמהופנטת. קשה לה להסביר מה בדיוק מושך אותה בסיפור, אבל כשהיא מגלה כרטיס ביקור חבוי בין דפיו, היא עושה מעשה חסר היגיון: היא כותבת מכתב לסופר האלמוני ומצרפת אליו את כתב היד. מה הסיכוי שתקבל תשובה? נמוך מאוד, אבל כעבור ימים ספורים הדוור מניח בתיבת הדואר שלה מכתב תשובה. הכותב הוא סילבסטר, מחבר הרומן, ולטענתו – הוא כתב רק מחצית ממנו. כך מתחילה חליפת מכתבים בין אן-ליז לסילבסטר ולדמויות נוספות שקראו את כתב היד במהלך השנים. אן-ליז אינה מוותרת. היא נחושה לגלות מי כתב את סופו של הספר, ואגב כך מגלה מהו כוחה של יצירה שנכנסת אל הלב, וכיצד חייהם של אנשים כה רבים הפכו טובים יותר בעקבות קריאתו של הספר האבוד. חדר 128 מאת קטי בונידן הצרפתייה הוא ספר מלא קסם וחום, ספר שהקריאה בו סוחפת אותנו, הקוראים, כפי שהדמויות ברומן נסחפות אחר כתב היד שבו, ספר שמצליח היכן שכל סיפור טוב מצליח בו: לפוגג כעס ישן ולהפגיש שוב בין אנשים שהיו פעם יקרים זה לזה.

חדר 128

הכול מתחיל ברגע אחד שאת מגיעה לחופשה וגילית כי אין ברשותך חומר קריאה כלשהו, זה שמסייע בעדך להירדם כדרך שגרה. זה בדיוק מה שקרה לאן ליז בעת חופשתה במלון בפריז בחדר 128. היא מחליטה לחפש במגירות המלון. וכשפותחת את שידת הלילה, היא מוצאת כתב יד. לא עברו דקות ספורות והיא נשאבת לקריאה סוחפת ומרתקת. היא תוהה בינה לבין עצמה, מי השאיר כאן בחדר את כתב היד המיוחד הזה? בסופו של כתב היד היא מגלה שירים שנכתבו בעיפרון. היא מחליטה לתור אחר בעליו ולהחזירו .בין דפי כתב היד, היא מגלה כתובת.

2016- סילבסטר פמר מחזיר לה מכתב. הוא מחמיא לה על שפתה העשירה כשפתה של אמו שאהבה לכתוב ולהשתמש בביטויים "מיושנים. כאלה שכמעט הוצאו מהשפה". בסוף דבריו הוא מציין שאיבד את הטקסט ב3 באפריל 1983בנסיעה למונטריאול. והנה היא , לאחר שלושים ושלוש שנה מוצאת את כתב היד בשידת לילה בחדר במלון בפריז. הוא מסב תשומת ליבה כי מעמוד 157 סגנון הכתיבה שונה מקודמו וכי כנראה מישהו המשיך את כתיבתו וסיים אותו.

אן ליז מחליטה להתחקות אחר גלגולו של כתב היד. בתחילה למורת רוחו של סילבסטר אך בעקשנותה כי רבה היא, הוא נסחף אחר להט מחשבתה. הספר כתוב דרך מכתבים החליפה עם סילבסטר ועם רבים אחרים שהיא מגלה בדרך חקירתה. כיתה התגלגל לו כתב היד משדה התעופה במונטריאול לשידת הלילה בפריז? אן ליז משתפת את חברתה הקרובה לה מגי והשתיים מתחקות אט אט אחר כל אלה משכתב היד הגיע לידיהם ותתפלאו, השפיע רבות על חייהם . מה יש בו בכתב היד הקסום הזה?

אן ליז מתגלה כאישה נחושה ששום אדם לא עוצר בעדה. היא מצליחה דרך שפה קולחת וחודרת לשנות דעתם של אנשים, כמו אותו אסיר בבית סוהר שממאן לפוגשה או ולהתייחס אליה. דמויות רבות נחשפות במסע לגילוי גלגולו של כתב היד . רובן הן דמויות על הדרך אבל חלקן משמעותיות במסע הזהה. האם תצליח אן ליז לשזור את כל הקצוות ? לאתר את המסע כולו?

בנימה אישית- פחות התחברתי לספר אשר כולו חליפת מכתבים האחד אל השני על אף שהם קצרים וממוקדים. אבל הכול עניין של בחירה.

 

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן