Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
חדר הפלאות
תגיות: ,
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 243
חייה של תלמה, אם יחידנית השקועה בעבודה תובענית, משתנים מהקצה אל הקצה בבוקר שבת אחד, כאשר בנה בן ה–12, לואי, נפגע על–ידי משאית ושוקע בתרדמת. תלמה השבורה מגלה במקרה את "ספר הפלאות", מחברת סודית שבה ערך לעצמו לואי רשימה של חוויות שירצה לחוות בהמשך חייו. בייאושה, היא מחליטה להגשים בעצמה את החלומות שבספר, עמוד אחר עמוד, ולתעד לבנה את החוויות שעליהן חלם. בדרך זו היא מקווה לכוון את ליבו ליופי שבחיים. בסיוע אימהּ ואחות המטפלת בו, היא משדרת את החוויות היישר לחדרו של לואי בבית החולים. וכך, אישה הנושקת לגיל ארבעים מגשימה את חלומותיו של נער צעיר. משאלותיו של לואי מציבות אותה בסיטואציות שנעות מהמגוחך למפעים, החל מערב קריוקי פרוע בטוקיו וכלה במחנה כדורגל לילדים. החוויות מובילות את תלמה לגלות את הכוח שבחלומות, גם הפרועים ביותר, ומלמדות אותה שהחיים הם מתנה ושגם בכאב שבהם טמון יופי. ברומן הביכורים שלו, שתורגם ליותר מעשרים שפות, מגולל בפנינו ז'וּליאן סַנדרֶל באופן מחויך ובד–בבד שובר לב, את השינוי הגדול בחיי תלמה ואהוביה. זהו ספר עצוב ומצחיק גם יחד, מטלטל ומעורר השראה.

אחרי כל סיוט, מפציע יום חדש.

ב 7 לינואר 2017 חוותה תלמה את היום הנורא בחייה ומאותו רגע חייה מתחלקים לכל מה שקרה לפני וכל מה שקרה אחרי אותו יום גורלי.
תלמה היא אם חד הורית ללואי בן השתים עשרה וחצי והשניים מתגוררים בפריז.
תלמה עובדת בחמש עשרה השנים האחרונות בחברת קוסמטיקה בשם "הגמוני" ועומדת בראש צוות של עשרים איש שעובדים על מותג שמפו שמסיר קשקשים.
היא מאד נאמנה לעבודה שלה ומשקיעה ימים ולילות בפרויקטים הקשורים לעבודה וככל שהראש שלה יותר טרוד בעבודה, היא פחות מקדישה את תשומת לבה ללואי וגם חסרת סבלנות כלפיו.
באותו בוקר גורלי, תלמה ולואי יוצאים לרחוב, תלמה מקבלת שיחה מטרידה מהעבודה ולואי מתקדם קדימה במהירות עם הסקייטבורד שלו, ברגע הבא העולם קופא כאשר לואי נדרס ע"י נהגת משאית ובשניה גורלית אחת כל עולמה של תלמה מתהפך עליה.
לואי מגיע לבית החולים והוא מונשם ונמצא בתרדמת, תלמה יודעת שסיכוייו לחיות קלושים וגם אם יתעורר מי יודע מה יהיה היקף הפגיעה המוחית שלו אבל תלמה אישה חזקה והיא נחושה להלחם על חייו בכל הכח.


ניתן גם להאזין לביקורת שמע על הספר.  

תלמה נעה בין ייאוש לתקווה, היא לא זזה ממיטתו של לואי אבל בסוף נאלצת לחזור הביתה למרות הפחד שלה לחזור לבית ריק.
כשתלמה חוזרת לעבודה היא מבינה שהיא לא מוכנה להיות מושפלת יותר על ידי הבוס שלה ובמצב החדש שהיא נמצאת בו היא לא תוכל יותר להקדיש את כל חייה לעבודה והיא עוזבת.
בבית החולים לואי לא מראה סימן חיים ותלמה מקבלת את הבשורה המרה שהוא צמח ועלול להישאר כך לתמיד.
תלמה מקבלת חודש של חסד שבמהלכו תפקודו של לואי יהיה במבחן ואם במהלך החודש הזה לואי לא יראה שיפור נירולוגי, הרופאים ייאלצו לנתק אותו מהמכונה המלאכותית ולשים קץ לייסוריו.
תלמה מגיעה הביתה שבורת לב ולפתע מוצאת בחדרו של לואי פנקס שנקרא: פנקס הפלאות שלי שבו לואי רשם את כל החוויות שהוא חולם להגשים לפני מותו.
תלמה מחליטה לעשות מפגש עם החלומות של לואי ולעבור במקומו את כל החוויות שהוא חלם לחוות ולתעד הכל עבורו. היא נעזרת באמא שלה אודט וכך היא מוצאת את עצמה טסה ליפן ועושה עוד הרבה דברים שלא היתה עושה במצב רגיל כדי להגשים את כל המשאלות של לואי ולחיות את החיים שלו דרכה ועל הדרך לגלות את עצמה, להשלים עם העבר שלה ולהתחבר לילדה שבה.

עלילת הספר כתובה מנקודת מבטה של תלמה ואף חושפת את מחשבותיו של לואי כשהוא מצוי בתרדמת.
לפעמים במירוץ החיים אנחנו שוכחים גם לעצור ולנשום, להנות מהיופי סביבנו, מהאנשים שאנחנו אוהבים, שוכחים לחבק ולהגיד להם כמה שאנחנו אוהבים אותם ובסוף קורה משהו גורלי אחד שהוא כמו סטירת לחי שמעירה אותנו ומבהירה לנו עד כמה החיים שבריריים.
היו בספר הזה ניחוחות צרפתיים כמו שאני אוהבת, חששתי שאני עומדת לבכות הרבה אבל מצאתי את עצמי צוחקת ומחייכת לעצמי.
דמותה של תלמה הייתה מעוררת השראה ושובת לב אבל הדמות שהרגשתי הכי קרובה אליה הייתה דווקא אודט התזזיתית, הנחושה, המצחיקה, המחזקת והתומכת, הטכנולוגית באופן מעורר קינאה והקולית.
הספר מראה עד כמה רחוק אמא מוכנה ללכת כדי להרגיש קרובה לנפשו של הבן שלה ואיך אפשר למצוא את שמחת החיים ונקודות האור גם ברגעים הכי קשים, הוא גם מעביר את המסר שברגע שאנחנו משחררים את עצמנו, אנחנו נותנים פתח לדברים חדשים וטובים להיכנס לחיינו.
"חדר הפלאות" זהו אחד הספרים היותר מיוחדים שקראתי לאחרונה ואני ממליצה עליו לקריאה בחום.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן