Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
זר של קוצים
קטגוריה:
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 478
אמריקה, 1636, המושבה פלימות'. כריסטה אנדרוז הותירה רושם של צעירה יראת אל וצנועה, ונודעה בעיירה שלה כמיילדת מוצלחת ואהודה. אהובה הגיע מאנגליה כדי לשאתה לאישה ועתידה היה מובטח ויציב. פחות משנה לאחר שהגיעה אל חופי פלימות' היא מואשמת בכישוף ובפשעים נוראיים וגורלה מתהפך. כריסטה מוצאת את עצמה מיטלטלת בים סוער של האשמות ושנאה, אי-ודאות ואכזבה, נתונה לחסדי אדם ושמיים. יסודות עולמה מתערערים ועתידה נראה חסר תקווה אבל אז מגיעה אליה עזרה ממקור בלתי צפוי. בשעה שאינה ערה לרשת הקורים הנטווית סביבה וכשגורלה נשלט בידי כוחות אפלים וזדוניים עומדות בפני כריסטה שתי ברירות: להיכנע ולהפסיד או להילחם על כבודה ושמה הטוב. רגשות עזים, יצרים ותשוקות חבויים נחשפים בזה אחר זה ומשאירים את הקורא בנשימה עצורה עד לסוף הספר.

גילוי נאות, הייתי קוראת בטא של הספר.

השנה היא 1635, המקום הוא עיירה בשם פלימות' בניו אינגלנד, אמריקה. כריסטה ובני משפחתה, הבורחים מאימת האנגליקנים, מגיעים להתיישב במקום היישר מאנגליה הרחוקה. כמאמינים פוריטנים הם נרדפים במולדתם ולכן אין להם ברירה, אלא לעזוב. הם מתחילים חיים חדשים בפלימות' בחופש פולחן ואמונה. ביתם הקטן ממוקם מחוץ לעיירה, מוקף גדר עם גינת ירק, ומספר חיות שיספקו לצורכיהם חלב, ביצים ועוד.

נחזור קצת אחורה בזמן, לאנגליה. אביה של כריסטה הוא רופא, והיא מעריצה אותו ושואפת ללכת בדרכו. החלום שלה היה ללמוד רפואה, אבל באותה תקופה נשים לא הורשו ללמוד רפואה, לכן כריסטה בחרה בתחום רפואי קרוב, מיילדות. היא לומדת באקדמיה למיילדות בלונדון ומקבלת רישיון לעסוק כמיילדת. כדי להתרכז בהכשרתה ובלימודיה היא דוחה את המחזרים הרבים שהיו לה. אביה הציב לה אולטימטום, אם לא תיעתר לאחת מההצעות שהגיעו עבורה, הוא ייאלץ להחליט בשבילה. באחד הימים בשובה מבית החולים שם עברה הכשרה מעשית, היא פוגשת בבחור צעיר ואלגנטי, ששובה את ליבה, מורה פרטי בשם ג'ראלד. הוא מחזר אחריה ובשלב מסוים מבקש את ידה מאביה, אבל אז בגלל הרדיפה הדתית של הפוריטנים באנגליה, משפחתה מחליטה להגר לפלימות', ולמרבה צערה ארוסה ג'ראלד נשאר מאחור. הוא מבטיח לה שיצטרף אליה באמריקה מייד לאחר שיחסוך כסף, וישא אותה שם לאישה.

בזמן שכריסטה ממתינה להגעתו של ג'ראלד לאמריקה היא גם ממתינה שיוענק לה הרישיון המקומי לעסוק בתפקידה כמיילדת. עליה לעמוד במספר תנאים של הממשל של פלימות' לקבלת הרשיון המיוחל ועד אז היא עוסקת במשימות הביתיות ועוזרת להוריה ואחיה. ממש ליד ביתם היה ממוקם יער עצום. היא ואחיה הוזהרו שלא להיכנס לשם ללא ליווי – שלא יתקלו באינדיאנים, הילידים המסוכנים שחיים בשכנות לעיירה. אבל הפיתוי העז והיער המסקרן גורמים לכריסטה לקחת סיכון ולהיכנס בכל זאת. היא מתפעלת מהיער השוקק חיות וציפורים ססגוניים ומצמחי מרפא שהיא מגלה. כשדרכה אובדת לה ביער, אישה מהכפר האינדיאני עוזרת לה למצוא את ביתה, ונעלמת מבלי שכריסטה תספיק להודות לה. כריסטה מרגישה צורך למצוא אותה, ובשונה מהדעה הרווחת היא מבינה שאנשי הכפר הם אנשים טובים ושאין לחשוש מהם. האדם היחיד שיוכל לקחתה ליער ולאתר את האינדיאנית החביבה הוא מרטין, שוטה העיירה, שכן כריסטה ידעה שהוא מיודד איתם.

כבר בימיה הראשונים בעיירה כריסטה פגשה את מרטין, גבר שמתנהג כמו ילד, מכוון שהוא לוקה בשכלו. בשל מוגבלותו הוא סובל מהתנכלויות של אנשי העיירה. היא היחידה בעיירה שמתנהגת אליו בטוב לב ומכבדת אותו. יחסו אליה בתחילה חשדני, אבל עם הזמן מתרקמת בין השניים מערכת יחסים חברית יוצאת דופן.

באופן מפתיע מקבלת כריסטה יום אחד את הרישיון לעבודה כמיילדת בפלימות', ג'ראלד ארוסה מגיע ועתידה נראה מושלם, אלא שאז מסתבך הכול. שני תינוקות נמצאים מתים והיא מואשמת ברצח ובכישוף. איך תצא מזה כריסטה ? אם בכלל…מי עומד מאחורי כל זה? האם יהיה סוף טוב לסיפור?

כל זאת ועוד בסיפור המקסים שלפנינו. הילה ארוון עשתה זאת שוב ורקחה סיפור מלא תהפוכות, סיפור מרתק הכתוב בידי אומנית. השפה גבוהה, מתובלת בתיאורים רבים ומדוייקים, שגרמו לי להרגיש שאני חיה איתם בעיירה, אי שם לפני מאות שנים.

למרות שזאת פעם שנייה שאני קוראת את הספר (הפעם הראשונה לפני מספר חודשים כקוראת בטא), העלילה הצליחה לרתק אותי שוב והיה לי קשה להניח את הספר מהיד. הספר מצויין, כמו כל ספריה של הסופרת, שמצליחה להעניק לכל ספר שהיא כותבת את הייחודיות שלו.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. גילה לוי

    כרגע סיימתי את ספרה של הילה ארוון זר של קוצים, אני כל פעם מתפלאת מכשרונה של הילה להוביל אותנו בשבילי החיים המתפתלים, כשרון עז ומיוחד לטוות עלילה כל כך יפה ומותחת, ספור אהבה לא פשוט, רגשות אמיתיים ומלחמה בצדק כאשר כמעט ואין תקווה וסיכוי להיחלץ מלפיתת הרשע והשנאה. הייתי במתח עד שסיימתי את הספר, שאפו ענקי, מומלץ מאד מאד. עכשיו אלך לישון עם חיוך ורגיעה.

  2. שרון

    מסכימה עם כל מילה, יש לה כשרון מיוחד ובזר של קוצים הוא במלא תפארתו

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן