Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
זר של קוצים
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 488
אמריקה, 1636, המושבה פלימות'. כריסטה אנדרוז הותירה רושם של צעירה יראת אל וצנועה, ונודעה בעיירה שלה כמיילדת מוצלחת ואהודה. אהובה הגיע מאנגליה כדי לשאתה לאישה ועתידה היה מובטח ויציב. פחות משנה לאחר שהגיעה אל חופי פלימות' היא מואשמת בכישוף ובפשעים נוראיים וגורלה מתהפך. כריסטה מוצאת את עצמה מיטלטלת בים סוער של האשמות ושנאה, אי-ודאות ואכזבה, נתונה לחסדי אדם ושמיים. יסודות עולמה מתערערים ועתידה נראה חסר תקווה אבל אז מגיעה אליה עזרה ממקור בלתי צפוי. בשעה שאינה ערה לרשת הקורים הנטווית סביבה וכשגורלה נשלט בידי כוחות אפלים וזדוניים עומדות בפני כריסטה שתי ברירות: להיכנע ולהפסיד או להילחם על כבודה ושמה הטוב. רגשות עזים, יצרים ותשוקות חבויים נחשפים בזה אחר זה ומשאירים את הקורא בנשימה עצורה עד לסוף הספר. "זר של קוצים", רומן תקופתי חדש של הילה ארוון שאורגת בכישרון רב עלילה מרגשת וסוחפת יחד עם עובדות היסטוריות. מאת מחברת רבי המכר סודות באחוזת השושנים, הדרך הביתה, כחותם על לבךואי התפוחים.

עלילת "זר של קוצים" מתרחשת במושבה האמריקאית פילמות' שבניו אינגלנד ב-1636. כריסטה אנדרוז הצעירה, הוריה ואחיה עברו לשם מלונדון ומסתגלים לחיים חדשים ושונים ממה שהכירו – יותר אדוקים מבחינה דתית ושמרניים. כריסטה הינה מיילדת במקצועה ושאיפתה לעסוק בכך גם במקום החדש, אולם למרות ניסיונה והשכלתה עובר זמן רב עד שהיא מקבלת רישיון ליילד נשים בעיירה. אך כשזה קורה היא נוחלת הצלחה רבה בקרב נשות העיירה שמעריכות אותה ואף הופכות אותה לעיתים לאשת סודן.

לכריסטה יש ארוס בלונדון בשם ג'ראלד שאמור להגיע אליה לניו אינגלנד ברגע שיהיה לו מספיק כסף. אולם ככל שעובר הזמן הקשר ביניהם מתרופף ולמרות תקוותיה כריסטה לא יודעת אם ארוסה אכן יגיע אליה. בינתיים היא מכירה את מרטין רוברטס, גבר חסון וחזק שנחשב לשוטה הכפר עקב התפתחות שכלית לקויה. למרות המוניטין שלו מרטין הופך לחברה הטוב ולמגן האישי שלה.

בשלב מסוים מסתבכת כריסטה בפרשייה עגומה ממנה היא יוצאת בשן ועין אך המוניטין שלה נהרס וחייה משתנים מהקצה אל הקצה. היא מאבדת את הערכת אנשי הכפר, את רשיונה ואת חבריה ואף מואשמת בכפירה ובמעשי כישוף.

דעתי על הספר:

זוהי אולי קלישאה אבל "זר של קוצים" מכשף וקשה להניח אותו מהידיים.

לא הכרתי את תקופת ציד המכשפות המתוארת בספר ותוך כדי הקריאה למדתי המון. ארוון מיטיבה לתאר את התקופה בדיוק מירבי ובשפה עשירה. היא לא חוסכת דבר מהדמויות שלה ולא מרחמת עליהן.

דמותה של כריסטה מעוררת השראה. מדובר באישה חזקה, טובה, מלאת חסד, ללא דעות קדומות שאכן מאמינה בחפותם של אנשים. היא פמיניסטית ולכן קצת הקדימה את זמנה באישיותיה ובדעות שלה. כמו כן, היא אסרטיבית ונלחמת על מקומה גם כשהוא נשמט ממנה. כנראה בגלל הסיבות הללו היא סובלת רבות.

כשרכשתי את הספר הייתי בסוף ההריון ומקריאת התקציר הבנתי שעדיף לדחות את הקריאה לאחר הלידה, ואני כל כך שמחה שעשיתי זאת. זה היה קשה אבל השתלם בסוף שכן היו בו תיאורים לא קלים של לידות.

אהבתי שהספר מתחיל לאט ורגוע ולאט לאט תופס תאוצה והעלילה מתפתחת ומתפתלת. אין בו רגע דל והוא מעניין וסוחף.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן