Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
זר של קוצים
תגית:
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 477
אמריקה, 1636, המושבה פלימות'. כריסטה אנדרוז הותירה רושם של צעירה יראת אל וצנועה, ונודעה בעיירה שלה כמיילדת מוצלחת ואהודה. אהובה הגיע מאנגליה כדי לשאתה לאישה ועתידה היה מובטח ויציב. פחות משנה לאחר שהגיעה אל חופי פלימות' היא מואשמת בכישוף ובפשעים נוראיים וגורלה מתהפך. כריסטה מוצאת את עצמה מיטלטלת בים סוער של האשמות ושנאה, אי-ודאות ואכזבה, נתונה לחסדי אדם ושמיים. יסודות עולמה מתערערים ועתידה נראה חסר תקווה אבל אז מגיעה אליה עזרה ממקור בלתי צפוי. בשעה שאינה ערה לרשת הקורים הנטווית סביבה וכשגורלה נשלט בידי כוחות אפלים וזדוניים עומדות בפני כריסטה שתי ברירות: להיכנע ולהפסיד או להילחם על כבודה ושמה הטוב. רגשות עזים, יצרים ותשוקות חבויים נחשפים בזה אחר זה ומשאירים את הקורא בנשימה עצורה עד לסוף הספר.

הפרחים ההם קמלו וכל שנותר לה מאותו רגע מאושר היה רק הזיכרון, רק זר של קוצים.

שנת 1635 – העיירה פלימות' בניו אינגלנד.

כשכריסטה אנדרוז הגיעה עם הוריה ואחיה מאנגליה אל חופי פלימות' אשר באמריקה, היא לא תיארה לעצמה מה צופן לה הגורל.
כריסטה ובני משפחתה קיוו שבאמריקה הם יוכלו לקיים את האמונה הדתית שלהם כפוריטנים באין מפריע.
משפחת אנדרוז משתקעת בבית עץ הממוקם דרומית לעיירה ומתחילים לתקוע שורש בעולם החדש.
כריסטה הותירה מאחור את הארוס שלה ג'ראלד והיא מצפה בקוצר רוח להתאחד עמו בהמשך, בינתיים היא מתוסכלת מהעובדה שלא תוכל לעסוק בפלימות' במקצועה כמיילדת ועל אף ההשכלה
הגבוהה שלה ומוחה החריף, היא לא מתקבלת בשוויון נפש בעיני הממשל עקב היותה אישה.
עד שהיא תקבל את רשיון ההסמכה שלה כמיילדת, כריסטה מסייעת לאביה שמשמש כרופא ומנתח ליילד נשים בעיירה.
השתלשלות עניינים לא צפויה הופכת את הגורל וכריסטה מצליחה להשיג במהרה את רשיון ההסמכה שלה ולעבוד במה שהיא הכי טובה בו – הבאת תינוקות לעולם.
כריסטה מתקבלת בהערכה גדולה בין תושבי העיירה בזכות היותה מיילדת מקצועית וגם בזכות רגישותה הרבה.

שגרת ימיה של כריסטה השתנתה באחת מאז קבלת הרישיון המיוחל. סוף סוף היא הרגישה שהיא מתמלאת בסיפוק וממלאת את הייעוד שלה והחלה להיות מאושרת. (עמ' 67)

ימיה של כריסטה עוברים בין לידות לבין ציפייה לשמוע מארוסה שמאז שעזבה את אנגליה לא נשמע קול חיים ממנו.
הגורל מציב בדרכה את מרטין רוברטס, גבר רפה שכל שנחשב לשוטה הכפר וחייהם של השניים שנחשבים לחריגים בחברה נקשרים, כאשר מרטין מציל את כריסטה מידי האינדיאנים שמתגוררים
בכפר הסמוך ואף עוזר לה לאתר אישה אינדיאנית אשר סייעה לה ערב אחד כשהלכה לאיבוד ביער.
כריסטה נכנסת בזכות אותה אישה אל תוך עולם צמחי המרפא ולומדת ממנה את רזי הריפוי הטבעי אבל עושה זאת בסתר כדי שלא יגלו שהיא משתמשת בעזרים שנחשבו באותה תקופה ללא חוקיים.
יום אחד, ג'ארלד מגיח במפתיע בעיירה וכריסטה לא יודעת את נפשה מרוב אושר אבל משהו בזוגיות שלהם לא זורם כתמול שלשום וכריסטה מודאגת לגורל נישואיה העתידיים לגבר הזה.
כאשר כריסטה מסתבכת בעל כורחה בפרשה מפותלת שגוררת אחריה עוד כמה מקרים קשים, היא מוצאת את עצמה נלחמת כדי להגן על כבודה האבוד ולהוכיח את חפותה ובלי להתכוון מאישה
שמביאה חיים לעולם היא נשאבת לתוך ציד מכשפות אכזרי שמציב את חייה בסכנה.

מה יעלה בגורלה של כריסטה והאם היא תצליח לנתב את חייה מחוץ למעגל הרשע שאליו נקלעה?

דמותה המיוחדת והחזקה של כריסטה היתה מעוררת השראה בעיני וכמו בספריה הקודמים של הסופרת הילה ארוון, גם כאן אנחנו נתקלים בדמות נשית מרכזית שמקדימה את זמנה ולא חוששת להלחם
על מקומה בעולם, על אף שהיא נולדה לתוך עולם שהוא אטום, פרימיטיבי וצר אופקים.
החלק ההיסטורי בעלילה היה מסקרן לגבי החיים באותה תקופה, המלחמות על הדת, האנשים שהיגרו מאנגליה לאמריקה כדי להשתלב בעולם החדש, היחס המחפיר כלפי נשים והאמונה בכישופים וקמעות.
בתחילת קריאת הספר הרגשתי שהעלילה נעה על מי מנוחות אבל בהמשך העלילה תופסת תאוצה ואי אפשר שלא להשאב פנימה לתוך עולמה הסוער של כריסטה.
למקרה שתהיתם למה הורדתי חצי כוכב לספר, אז הסיבה היחידה היא בגלל שהיה חסר לי מאד הקשר היהודי בעלילה, אני רגילה בספריה האחרים של הילה שהיה תמיד קטע יהודי/ארץ ישראלי
וכאן העלילה התרכזה בכמרים ונצרות ופחות הרגשתי לכך חיבור נפשי.
הסיפור רווי במזימות, תככים, סודות ושקרים, אהבות ותפניות בלתי צפויות, בדיוק כמו שאנחנו אוהבים – התמכרות נעימה לעוד אחד מספריה הנפלאים של הילה.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. דב

    יפה מאוד, גם אני כתבתי משוב 😉

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן