Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
זרה בטנג'יר
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 286
כשאליס שיפְּלי עברה לגור עם בעלה הטרי בטנג'יר, האדם האחרון שציפתה לראות היה לוסי מייסוֹן. אחרי התאונה שהתרחשה באוניברסיטת בנינגטון, שתי החברות – שפעם גרו יחד במעונות והיו צמד בלתי נפרד – לא דיברו זו עם זו במשך יותר משנה. ובכל זאת, לוסי הגיעה וניסתה לתקן את המעוות ולהשיב את היחסים לקדמותם. אולי אליס צריכה דווקא לשמוח. היא לא הסתגלה לחיים במרוקו, ופחדה מדי לצאת אל השווקים ההומים ואל החום המכביד. לוסי – שתמיד היתה אמיצה ועצמאית – עוזרת לאליס להגיח מדירתה ולתור את הארץ. אבל עד מהרה משתלטת על אליס תחושה מוכרת, היא מרגישה שלוסי שולטת בה ולוחצת עליה עד מחנק. ואז בעלה של אליס, ג'ון, נעלם, ואליס מתחילה להטיל ספק בכל מה שקורה סביבה: ביחסיה עם חברתה המסתורית, בהחלטתה לבוא לטנג'יר מלכתחילה ובמצבה הנפשי שלה עצמה. זרה בטנג'יר הוא ספר רגיש וחודר, רומן ביכורים שזור להפליא, רווי קסם ודימויים אקזוטיים, מלא פרטים מדויקים וכתיבה משובחת. רומן שיותיר את קוראיו קצרי נשימה. כריסטין מנגן בוגרת קולג' דבלין והחוג לכתיבה יוצרת של אוניברסיטת דרום־מיין, היא מומחית לספרות אנגלית־גותית. "זרה בטנג'יר" הוא הרומן הראשון שלה.

טנג'יר היתה עיר המשתנה תדיר, עיר שלבשה צורות חדשות כדי לשרוד.

שנת 1956
אליס היא נערת קולג' צעירה שבחופשה שלה מהלימודים, פוגשת כתוצאה משידוך את ג'ון מקאליסטר.
לאחר הכרות קצרה, ג'ון מציע לאליס נישואין ואף מציעה לה שתעבור להתגורר איתו בטנג'יר שבמרוקו.
אליס מהססת מכיוון שהיא בקושי מכירה את ג'ון ולמה שתעבור להתגורר בארץ זרה? אבל מה שמכריע את הכף זה סיפור מהעבר שאליס מסתירה ומנסה להשתחרר ולברוח ממנו ודווקא מרוקו מתלבשת לה טוב במשבצת הזאת של ההדחקה.
ג'ון מתערה מהר מאד בטנג'יר, הוא חווה את העיר ונהנה מכל רגע בזמן שאליס נשרכת אחריו ומשתדלת ככל יכולתה להיטמע בתוך הקולות והריחות שזרים לה.
יום אחד בזמן שאליס וג'ון מטיילים בשוק הפשפשים, ג'ון נעלם פתאום ומאותו רגע אליס נכנסת לחרדות ולא מוכנה לצאת יותר מהחדר שלה.
ג'ון מצידו ממשיך לחקור את העיר וגם למשוך כסף מהקיצבה של אליס בזמן שהיא נתקפת בדידות ומסתגרת בתוך עצמה.


ניתן גם להאזין לביקורת שמע על הספר

לתוך חייה הסגפניים מתפרצת בוקר אחד ללא הודעה מוקדמת, לוסי מייסון.
לוסי היתה שותפתה לחדר של אליס בקולג' ועכשיו היא החליטה לארוז את עצמה ולקפוץ לביקור, אליס מופתעת לראות את לוסי בפתח דלתה והיא לא ממש יודעת איך לאכול את כל הסיטואציה המוזרה הזאת.
כשג'ון מגיע הביתה הוא לא ממש אוהב לראות אישה זרה שפלשה לביתו והוא מתחיל לחקור את לוסי לגבי חייה האישיים אבל לבסוף הוא מתרצה ומזמין את לוסי להתארח אצלם בזמן שהותה בטנג'יר.
לוסי מרגישה שיש מתח לא נעים בין אליס לג'ון ואליס לא ממש שמחה על נוכחותה של לוסי ויש תחושה שהיא מסתירה משהו מהעבר שקשור ליחסים בין השתיים.
לוסי לא אוהבת את ההתנשאות של ג'ון כלפי אליס, שתיהן מאד שונות זו מזו, לוסי היא בחורה עצמאית שכל חייה נלחמה על מקומה ולא גדלה עם כפית של כסף בפה ואליס היא אישה מפוחדת ותלותית שנותנת לאחרים להכתיב לה את החיים.

טנג'יר ואני לא נועדנו זו לזו, וזה יישאר כך לעולם, ולא משנה כמה הזדמנויות אתן לה. זה מקום שעורר מרדנות, מקום שבו כולם נאלצו ללא הרף להסתגל, להיאבק, להילחם על רצונותיהם. (עמ' 82)

כשאליס מנסה לשחזר לאחור את יחסיה המורכבים עם לוסי היא מתקשה להגדיר אותם, מצד אחד היא תמיד קינאה בה, בבטחון שלה ובעצמאות שלה והיתה רוצה להיות כמותה ומצד שני היא העדיפה להתרחק ממנה כי חשה שיש סוג של הרס ביחסים האלה והיא לא אהבה את התלות שהיא החלה לפתח כלפי לוסי.
אליס רוצה להתנתק מהכבלים שקושרים אותה אל לוסי אבל לא מצליחה לעשות זאת.
היא גם נרתעת מהעובדה שלוסי יודעת הכל עליה בזמן שגם אחרי שלוש שנים שהן גרו יחד בקולג', עדיין אליס לא יודעת דבר על חייה האישיים של לוסי.
לוסי מתנהגת מוזר ויש לה סוג של אובססיה כלפי אליס, הדמות שלה גרמה לי לצמרמורת.

מיהיא בעצם לוסי מייסון ומה האג'נדה הנסתרת שלה שהובילה אותה לטנג'יר? ומה יעלה בגורל היחסים בינה לבין אליס?

העלילה כתובה מנקודת מבטה של אליס ומנקודת מבטה של לוסי, כמובן שהתחברתי יותר לדמותה של אליס כי לוסי נראתה אפלה ותככנית בעיני ואפילו מצמררת וקריפית.
הספר הזכיר לי מאד את הסרט משנות התשעים "דרושה שותפה רווקה" על בחורה שמפתחת אובססיה כלפי השותפה שלה לדירה.
הסוף של הספר היה לא צפוי, האמת שקיוויתי לסוף אחר אבל עדיין אהבתי את העלילה ואת המתח שנבנה לאט לאט כשכל פרק חושף עוד פרטים מהעבר של שתי הבנות.

קריאה מהנה.

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן