Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
ז'ול
סוגות: ,
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 246
בגיל שלושים עוברת אליס ניתוח חדשני שמשיב לה את מאור עיניה. מבחינת ז'ול, כלב הנחייה שלה, מדובר באסון. הוא מאבד את תפקידו, מעמדו ומטרתו עלי אדמות. נוסף על כל הצרות, הוא מופרד מאליס ונשלח ללוות עיוור אחר. ז'ול אינו מוכן להשלים עם רוע הגזרה. הוא בורח מבעליו ומאתר את זיבָּל, מוכר עוגיות המקארון שהציל אותו ואת אליס מפרדה כפויה בנמל התעופה. ז'ול משוכנע שזיבל, שהתאהב באליס ממבט ראשון, יציל שוב את המצב ויעזור לו להתאחד איתה. בתוך פחות מעשרים וארבע שעות, גורם כלב הלברדור לזיבָּל לאבד את משרתו, את ביתו ואת עשתונותיו. הכלב המיואש חדור אובססיה למצוא את האישה הצעירה ששברה לו ולחברו החדש את הלב. בין השלושה נרקם סיפור מרגש של לידה מחדש ואהבה ללא תנאי בניצוחו של כלב הנחייה הערמומי והמקסים ביותר בעולם. ז'ול הוא סיפור מוטרף, נוגע ללב, מלא הומור ושנינות על שני אנשים שמחפשים את עצמם ומוצאים זה את זה. דידיֶיה ואן קוֹאֶלארְט זכה בפרס הגונקור. ספריו נמכרו ביותר מחמישה מיליון עותקים, תורגמו לכשלושים שפות ואף עובדו לסרטים.

גם הפעם בחרתי להאזין לספר בגרסת האודיו שלו באפליקציה המעולה של iCast – הפתרון האידאלי עבורי לזמנים מתים, תיעלתי את הזמן הזה להאזנה ואין מרוצה ממני. ז'ול היה ספר מעולה להאזין לו, משום שהצלחתי להתרגש ולהרגיש רק מקולו של הקריין אודי רוטשילד.

קראתי ספרים רבים על משולשים רומנטיים, אבל אף פעם לא קראתי ספר על משולש שאחד מהצלעות שלו הוא: כלב! כשקראתי את התקציר של ז'ול ידעתי שזה ספר שארצה לקרוא, משום שאני חובבת בעלי חיים בכלל וכלבים בפרט. כלבי נחייה הם כלבים חכמים, מוכשרים ואינטליגנטיים בצורה יוצאת דופן. ז'ול הוא דמות ספרותית מקסימה ושובת לב שכייף לקרוא, והתמוגגתי ממנו לא אחת במהלך הקריאה. על פי הכריכה והתקציר חשבתי שז'ול יהיה ספר קליל ורומנטי, והוא אכן היה כזה, אך יחד עם זאת יש בו לא מעט עומק, שטמון בעיקר בעבר של הגיבורים, וחלק ממנו הצליח להפתיע אותי.

מלבד ז'ול, שני הגיבורים הנוספים של הספר הם זיבל ואליס, והספר נכתב משתי נקודות מבטן לסירוגין. זיבל בן ה-42 עובד כמוכר בדוכן מקרונים בשדה התעופה של פריז. זיבל ממוצא סורי, ננטש בילדותו ואומץ על ידי אם צרפתייה, הוא מהנדס ביוכימי ואסטרופיזיקאי אך אינו עובד עוד בתחום. אליס בת ה-30 היא קריינית רדיו עיוורת. אליס אינה עיוורת מלידה אלא התעוורה בגיל 17 בנסיבות טראגיות שייחשפו לקורא בשלב מאוחר יותר במהלך הספר. כעת היא בדרכה לטוס לניתוח חדשני שאמור להשיב לה את מאור עיניה, וכך היא פוגשת לראשונה את זיבל בשדה התעופה, כשהיא עוצרת בדוכן בו הוא עובד ורוכשת ממנו קופסת מקרונים. זיבל מתאהב באליס ממבט ראשון.

באותו יום מלווה ז'ול את אליס כהרגלו ואמור להצטרף אליה לטיסה. לפי החוק האירופאי כלב נחייה יכול לטוס עם בעליו בתא הנוסעים, אך מכיוון שהטיסה אליה אמורה אליס לעלות מלאה עד אפס מקום, מתבקשת אליס להשאיר את ז'ול בתא המטען. אליס מסרבת בתוקף ומתרחשת מריבה עם עובדי שדה התעופה. זיבל מתערב לטובתה של אליס וכך לראשונה מבחין בו ז'ול. כשהניתוח של אליס מצליח וראייתה שבה אליה בהדרגה, נאלץ ז'ול להיפרד ממנה ולעבור ללוות עיוור אחר. ז'ול אינו מסתדר עם בעליו החדשים והוא בורח ומוצא את זיבל, אותו הוא זוכר משדה התעופה. ז'ול הוא כלב רגיש וחד אבחנה, והוא מבחין באהבתו של זיבל לאליס ומחליט לשדך ביניהם. הוא מוביל את זיבל לחפש אחרי אליס, ובמהלך המסע מגלה זיבל דברים חדשים על אליס ודברים חדשים על עצמו.
אהבתי מאד את סופו היפה של הספר שסוגר את כל הקצוות.

פסק הדין:
תכשיט של ספר! קסום, רומנטי וגם מאד צרפתי. הכתיבה היא כתיבה צרפתית טיפוסית: לעתים בוטה ועוקצנית, אך יחד עם זאת גם משעשעת. אהבתי את הדמויות של זיבל ואליס, שבתחילה נראו מעט שטוחות אך הסופר העמיק אותן יותר ויותר עם התקדמות הסיפור. במיוחד אהבתי את דמותו של ז'ול ואת התפקיד הראשי ששיחק במהלך העלילה. למדתי גם להכיר לעומק את עולמם של כלבי הנחייה. אני חייבת לציין שהספר הוא מקרה קלאסי שלא כדאי לשפוט ספר לפי הכריכה שלו. לכאורה נראה כי מדובר בספר רומנטי מתוק וקליל, אך למעשה הספר נוגע בנקודות כאובות ויש בו הרבה יותר ממה שנראה לעין. לא לאוהבי כלבים בלבד.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן