Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
זוהר כמו גן עדן
קטגוריה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 438
השנה היא 1918, והדבר שמשפחת ברייט זקוקה לו יותר מכול הוא התחלה חדשה. שבועות ספורים לאחר מותו בטרם עת של תינוקם, הנרי, עוזבים תומס ופּולין ברייט עם שלוש בנותיהם את העיירה קְוֶוייקרְטאון לטובת העיר הגדולה פילדלפיה. כל אחת מבנות המשפחה מנסה למצוא אחיזה בחיי העיר החדשים; בספרייה העירונית, בעבודות הבית או בחברתם של צ'רלי וג'יימי מהבית ממול. אך מהר מאוד מתברר להן שההתמודדויות הקשות באמת עוד לפניהן: מלחמת העולם הראשונה בשיאה, וגברים נוספים – ובהם תומס וג'יימי – מגויסים לשירות צבאי. האם יוכלו הבחורים לשוב בשלום ממלחמה עולמית שמתרחשת ביבשת רחוקה? וגם אם ישובו, האם יחזרו להיות מי שהיו? כאילו לא די בכך, בעולם כולו וגם בפילדלפיה מתפשטת במהירות מגפת "השפעת הספרדית". כאשר נשים מהכנסייה מציעות לפולין להביא צנצנות מרק לאנשים חולים בדרום העיר, מגי, הבת האמצעית, משכנעת אותה לאפשר לה להתלוות אליה. אף אחת מהן לא יודעת שמה שמגי תמצא שם, ושהחלטה שתקבל בשבריר של רגע, ישפיעו עליהן ועל אנשים נוספים למשך שנים רבות. סוזן מייסנר היא מחברת רב–המכר "סודות של חיים נפלאים", שיצא בעברית בהוצאת מודן.

העלילה בספר מתרחשת בתקופה בה התחוללה המגיפה של השפעת הספרדית, מגיפה שגרמה למותם של אלפי ואולי אפילו מיליוני אנשים בעולם. תוך כדי קריאת הספר מצאתי את הנושא לצערי אקטואלי יותר מתמיד עם פרוץ מחלת ה"קרונה" המתפשטת בעולם.

"כולנו עושים הכי הרבה שאנחנו מסוגלים לעשות במה שהחיים מטיחים בנו. כך זה תמיד. כך אנחנו חיים את הסיפור שלנו" (עמוד 428)

זהו סיפורה של משפחת ברייט. לאחר מות בנם התינוק הם מחליטים לעבור לגור בפילדלפיה, על מנת שאב המשפחה תומס יעבוד עם דודו בעסק המשפחתי- הכנת גופות לקבורה. לדוד אין ילדים והוא מתכנן להוריש את העסק שלו לתומס לאחר מותו.

מהר מאוד ההורים יחד עם שלושת הבנות מתרגלים לחיים החדשים, הם רוכשים חברים חדשים והשכנים ממול הופכים למעין משפחה עבורם.
אך כשנדמה שהחיים מתחילים להיכנס לשגרה נעימה ובטוחה, פורצת מלחמת העולם הראשונה ובעקבות גיוס המוני תומס מתגייס וגם הבן של השכנים.

במקביל מתפרצת מגיפת השפעת הספרדית, בתי הספר ומקומות המוניים נסגרים ובנות משפחת ברייט שרויות כמעט בהסגר בתוך הבית, כשכל יום נערמות עוד ועוד גופות על מפתן הדלת האחורית, ומחכות לקבורה.

באחד הימים נקראת פולין אם המשפחה, לסייע בחלוקת מזון לחולים, הבת האמצעית מגי מתעקשת להתלוות אליה וכך הן חוצות את העיר ברגל על מנת להגיע לחולים. באחת השכונות, כאשר מגי ממתינה לאמה בחוץ היא מוצאת משהו שישנה לחלוטין את חייה ואת חיי משפחתה.

הספר מסופר מנקודות המבט של נשות המשפחה- האם פולין ושלושת הבנות- אוולין הבכורה, מגי האמצעית ווילה הקטנה (כל פרק מנקודת מבט של מישהי אחרת). כל אחת מספרת את הסיפור מזווית הראייה שלה ובהתאם לגילה, מה שהופך את העלילה לאותנטית ומעניינת.

העלילה מתרחשת בתקופה קשה ועצובה בה אפילו את הכבוד המינימלי למתים לא התאפשר לתת. תקופה בה נשאר הרוב הנשי לתפקד, כשהגברים הצעירים נקראו למלחמה.
השפעת והמלחמה מותירים חללים רבים, האבדות הן לא רק בגוף אלא גם בנפש. אנשים משתנים ואין משפחה שנשארה שלמה, גם אלו החוזרים משדות הקרב כבר לא חוזרים כמו שהיו.

בספר מתוארות דילמות מוסריות לא פשוטות, חלקן תוצאה של הכאוס שהיה באותה תקופה וחלקן תוצאות של החיים עצמם. הכל מתואר באנושיות רבה ועם הרבה כאב.

הקריאה בספר מרתקת כבר מתחילתו, העלילה סוחפת וקשה להפסיק לקרוא באמצע.
סוזן מייזנר מתארת סיטואציות מורכבות, עצובות, כואבות ומרגשות, וכקוראת מצאתי עצמי מתחברת לדמויות וכואבת ומתרגשת יחד איתם.
כל הנשים בספר אמיצות, חדורות מטרה, צומחות מתוך הסבל, ועם כל זאת התחברתי במיוחד לדמותה של מגי- הבת האמצעית, היא בוגרת לגילה (סביבות 12-13) , לא מפחדת להתעמת עם המציאות, ומחליטה החלטות אמיצות שישפיעו על כולם, ובעצם כמו מיקומה בין הבנות, היא מהווה גם מרכז המשפחה.

נחשפתי בספר לתקופה היסטורית שטרם קראתי עליה – תקופת מגיפת השפעת, ובעיני זאת אחת ההנאות ברומנים היסטוריים- החשיפה לעובדות שלא הכרתי.

בשורה אחת: לעתים מתוך כאב גדול מוצאים נחמה בדברים לא צפויים, כאילו החיים מצליחים לפצות על העצב בדרכם המיוחדת.

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן