Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
זוהר כמו גן עדן
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 433
השנה היא 1918, והדבר שמשפחת ברייט זקוקה לו יותר מכול הוא התחלה חדשה. שבועות ספורים לאחר מותו בטרם עת של תינוקם, הנרי, עוזבים תומס ופּולין ברייט עם שלוש בנותיהם את העיירה קְוֶוייקרְטאון לטובת העיר הגדולה פילדלפיה. כל אחת מבנות המשפחה מנסה למצוא אחיזה בחיי העיר החדשים; בספרייה העירונית, בעבודות הבית או בחברתם של צ'רלי וג'יימי מהבית ממול. אך מהר מאוד מתברר להן שההתמודדויות הקשות באמת עוד לפניהן: מלחמת העולם הראשונה בשיאה, וגברים נוספים – ובהם תומס וג'יימי – מגויסים לשירות צבאי. האם יוכלו הבחורים לשוב בשלום ממלחמה עולמית שמתרחשת ביבשת רחוקה? וגם אם ישובו, האם יחזרו להיות מי שהיו? כאילו לא די בכך, בעולם כולו וגם בפילדלפיה מתפשטת במהירות מגפת "השפעת הספרדית". כאשר נשים מהכנסייה מציעות לפולין להביא צנצנות מרק לאנשים חולים בדרום העיר, מגי, הבת האמצעית, משכנעת אותה לאפשר לה להתלוות אליה. אף אחת מהן לא יודעת שמה שמגי תמצא שם, ושהחלטה שתקבל בשבריר של רגע, ישפיעו עליהן ועל אנשים נוספים למשך שנים רבות. סוזן מייסנר היא מחברת רב–המכר "סודות של חיים נפלאים", שיצא בעברית בהוצאת מודן.

את חושבת שאת יודעת פחות או יותר מה ממתין לך בהמשך הדרך, אבל אז קורה משהו, ועד מהרה את מגלה שהסתכלת על הדרך הלא נכונה.

השנה היא שנת 1918 – פולין ותומס ברייט הם זוג הורים לשלוש בנות: מגי בת ה 12, אוולין בת ה 15 ווילה בת השש.
כאשר נולד בנם הנרי, הם מרגישים גאים ומאושרים אבל האושר נקטע באיבו כאשר הנרי נפטר לאחר מספר חודשים ובני המשפחה מחליטים להותיר את הזיכרונות מאחור, לעקור את חייהם מהעיירה הקטנה בה חיו כל חייהם ולהעתיק את ביתם לפילדלפיה, בה מתגורר פרד, דודו של תומס.
פרד הציע לתומס לקבל בירושה את עסק בית ההלוויות שלו ועל אף שפולין לא רואה את עצמה כאשת קברן, היא מעדיפה לפתוח דף חדש הרחק מהמקום בו קבור בנה האהוב.
אביו של תומס היה איכר שעסק כל חייו בגידול טבק וייצור סיגרים וזה גם מה שתומס ואפילו בנותיו עשו מגיל צעיר אבל תומס רוצה להתקדם בחיים ולהיות בעל עסק משלו והוא רוצה להיענות להצעתו של הדוד שלו.
בני המשפחה נפרדים מכולם, מוכרים את ביתם ומגיעים לפילדלפיה, עיר עמוסה במכוניות, הומה ומודרנית יחסית לעיירה ממנה באו.
פרד אוסף אותם לביתו שמתגלה כבית מפואר ומאובזר היטב באמבטיות, חשמל ומטבח חדשני ויש לו רק דרישה אחת: שאף אחד מלבד תומס לא יכנס לחדר בו מכינים את המתים לפני הקבורה שלהם.

הבנות מתחילות ללמוד בבית הספר ומתאקלמות במקום החדש.
ופולין שמה לעצמה מטרה לפטר את סוכנת הבית הלא יעילה והאישה שמאפרת ומספרת את הגופות ולהשתלט על הכל בעצמה.
ברקע הדוד פרד מנהל ליגה שנקראת הליגה להגנה על אמריקה שאמורה לגלות חיילים משתמטים ולצאת נגד אנשים שתומכים בגרמניה.
הבנות, כל אחת בדרכה, מוצאת את עצמה ואת הדברים שהיא אוהבת לעשות ופולין מוצאת נחמה בעבודתה החדשה כמכינה גופות לפני הקבורה שלהן.
כאשר תומס מקבל צו בו הוא חייב להתגייס כדי לתרום למאמץ המלחמתי באירופה כל בני המשפחה מודאגים אבל דבר גרוע יותר קורה כאשר מגפת שפעת שנקראת "השפעת הספרדית" פוגעת באזרחי פילדלפיה ומותירה אחריה חללים רבים ובזמן שהגופות נערמות בבית משפחת ברייט, כל אחד מבני המשפחה צריך להיאבק על חייו ולהישמר מפני המחלה הארורה שלא מרחמת על איש ושרשרת אירועים לא צפויה מובילה בהמשך למעשים שאין מהם דרך חזרה.

העלילה כתובה מנקודת מבטה של פולין ומנקודת מבטן של שלושת הבנות.
הבנות מאד שונות אחת מהשנייה, אוולין היא תולעת ספרים ומאד חכמה, מגי רגישה כלפי אחרים ווילה בוגרת לגילה.
כל הבנות נאלצות להתבגר טרם זמנן בגלל האירועים הלא צפויים שקורים להן במהלך העלילה.
בכתיבתה של הסופרת סוזן מייסנר התאהבתי כשקראתי את ספרה הקודם "סודות של חיים מופלאים" שתורגם לעברית ע"י הוצאת מודן.
היא מסוג הסופרות שברור מראש שאם אהבת ספר אחד שלה, בוודאות, תאהב את כולם.
גם בספר הזה כמו בספר הקודם יש מלחמה ברקע ודילמה מוסרית שגורמת לדמויות המרכזיות לטלטלה רגשית שמובילה להשלכות בהמשך.
תזכור המלחמה הוא מאד שולי והעלילה מתמקדת בעיקר בחייהן של נשות משפחת ברייט וההתמודדות שלהן אל מול מחלת השפעת שמרחפת מעל כולם וגובה קורבנות.
התאהבתי בבני משפחת ברייט ובעיקר אהבתי מאד את דמותה של פולין, היא הייתה אמא לביאה שנלחמת על הגורים שלה וגם אישה מיוחדת שמתמודדת בדרך שלה עם מוות, אבל ושכול.
הספר היה זורם, מרתק, סוחף וכמובן מאד מרגש ומעורר מחשבה על החיים ועל המוות וגם על בחירות וההשלכות שלהן ונפתולי הגורל, היה בו משהו עוצמתי וקורע לב – והוא מומלץ לקריאה בחום.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן