Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
זה שהיה כאן קודם
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 347
‭"‬נניח‭ ‬שעצמך‭ ‬של‭ ‬גיל‭ ‬שבע–עשרה,‭ ‬זה‭ ‬שרצה‭ ‬לחיות‭ ‬באופן‭ ‬הכי‭ ‬חופשי‭ ‬ומשוחרר‭ ‬שאפשר,‭ ‬הבחור‭ ‬הצעיר‭ ‬הזה,‭ ‬היה‭ ‬פוגש‭ ‬אותך‭ ‬היום‭ ‬ומגלה‭ ‬מה‭ ‬נהיה‭ ‬ממנו.‭ ‬מה‭ ‬הוא‭ ‬היה‭ ‬אומר?‭ ‬הוא‭ ‬היה‭ ‬מרוצה‭ ‬או‭ ‬מדוכא‭?"‬ זה‭ ‬מה‭ ‬שקורה‭ ‬ליוני‭ ‬נבות,‭ ‬יועצו‭ ‬ואיש‭ ‬סודו‭ ‬של‭ ‬ראש‭ ‬הממשלה,‭ ‬שבעקבות‭ ‬תאונה‭ ‬שוקע‭ ‬בתרדמת.‭ ‬כשהוא‭ ‬מתעורר‭ ‬הוא‭ ‬מגלה‭ ‬שנמחקו‭ ‬מזיכרונו‭ ‬עשרים‭ ‬וחמש‭ ‬שנים.‭ ‬מבחינתו‭ ‬הוא‭ ‬בחור‭ ‬צעיר‭ ‬ומלא‭ ‬תוכניות, שמנהל‭ ‬בר‭ ‬עם‭ ‬חברו‭ ‬הטוב‭ ‬ביותר‭ ‬יותם‭ ‬ומאוהב‭ ‬במלצרית‭ ‬שנקראת‭ ‬עמית‭.‬ הרופאים‭ ‬מבטיחים‭ ‬לו‭ ‬שזיכרונו‭ ‬ישוב‭ ‬אליו‭ ‬בתוך‭ ‬שלושה‭ ‬חודשים‭,‬ אבל‭ ‬הוא‭ ‬מתעב‭ ‬את‭ ‬האיש‭ ‬שהפך‭ ‬להיות‭ - ‬יועץ‭ ‬פוליטי‭ ‬ועורך‭ ‬דין‭ ‬חלקלק,‭ ‬חובב‭ ‬שעוני‭ ‬יוקרה‭ ‬שלובש‭ ‬רק‭ ‬חולצות‭ ‬לבנות.‭ ‬אין‭ ‬לו‭ ‬מושג‭ ‬איך‭ ‬הפך‭ ‬לאיש‭ ‬הזה‭ ‬שהוא‭ ‬קורא‭ ‬לו‭ ‬בלעג‭ ‬יוני–כרס,‭ ‬הנשוי‭ ‬לאישה‭ ‬דהויה‭ ‬למראה‭ ‬ואב‭ ‬לשני‭ ‬ילדים‭ ‬שהוא‭ ‬לא‭ ‬מזהה. ‭‬המוח‭ ‬של‭ ‬יוני‭ ‬נבות‭ ‬הוא‭ ‬כספת‭ ‬סגורה‭ ‬שמכילה‭ ‬כמה‭ ‬מהסודות‭ ‬‬השמורים‭ ‬ביותר‭ ‬במדינה,‭ ‬בהם‭ ‬מהלך‭ ‬מדיני‭ ‬חשאי‭ ‬שראש‭  ‬הממשלה‭ ‬תולה‭ ‬בו‭ ‬תקוות‭ ‬רבות.‭ ‬זאת‭ ‬הסיבה‭ ‬שעל‭ ‬חדרו‭ ‬בבית‭ ‬החולים‭ ‬שומרים‭ ‬אנשי‭ ‬שב‭"‬כ,‭ ‬ולרופאים‭ ‬ניתן‭ ‬חלון‭ ‬הזדמנויות‭ ‬קצר‭ ‬כדי‭ ‬לשקם‭ ‬את‭ ‬זיכרונו.‭ ‬אבל‭ ‬יוני‭ ‬נבות‭ ‬רק‭ ‬רוצה‭ ‬ללכת‭ ‬לים,‭ ‬למצוא‭ ‬את‭ ‬עמית‭ ‬שמבחינתו‭ ‬היא‭ ‬אהבת‭ ‬חייו,‭ ‬ולהבין‭ ‬מה‭ ‬לעזאזל‭ ‬השתבש‭ ‬בדרך‭ ‬ואיך‭ ‬יוכל‭ ‬לתקן‭ ‬את‭ ‬האיש‭ ‬שהפך‭ ‬להיות‭ ‬לפני‭ ‬שזיכרונו‭ ‬ישוב‭ ‬אליו‭.‬ "זה‭ ‬שהיה‭ ‬כאן"‭ ‬קודם‭ ‬הוא‭ ‬רומן‭ ‬מתח‭ ‬פסיכולוגי‭ ‬מבריק‭ ‬וקולח,‭ ‬שדן‭ ‬בבחירות‭ ‬של‭ ‬אנשים,‭ ‬בקשרים‭ ‬שבין‭ ‬הצמרת‭ ‬הפוליטית‭ ‬לתא‭ ‬המשפחתי,‭ ‬ובשאלה‭ ‬אם‭ ‬אנשים‭ ‬בכלל‭ ‬מסוגלים‭ ‬להשתנות‭.‬ זהו‭ ‬הרומן‭ ‬השלישי‭ ‬של‭ ‬אורי‭ ‬לברון,‭ ‬מחבר‭ ‬רבי–המכר‭ ‬'חצי‭ ‬הוכחה'‭ ‬ ו‭'‬הילד‭ ‬הלא‭ ‬נכון',‭ ‬שנמכרו‭ ‬בעשרות‭ ‬אלפי‭ ‬עותקים‭ ‬וזכו‭ ‬לשבחי‭ ‬הביקורת,‭ ‬ומיוצרי‭ ‬הסדרה‭ ‬‮'‬המדרשה‮'‬‭.‬

 

רגע אחד יוני בדיוק סיים לסגור את הפאב שלו וללכת עם עמית המלצרית לדירה שלו וברגע השני הוא מתעורר בבית חולים כשהוא קשור למיטה, שהוא סובל מכאבים, שהוא שומע שיחה שהראש שלו נפגע ושהוא לא מזהה את מי שאמורה להיות אמא שלו ויושבת על יד המיטה שלו.

כשהוא מתאושש מעט, ניגש אליו הרופא האחראי ומספר לו על מצבו. הוא לא בן 24 כמו שחשב, הוא בן 49. האישה שיושבת ליד מיטתו היא אישתו ולא אמא שלו ולכן לא זיהה אותה. שתי השמות ששאלו אותו אם הוא מכיר מסתבר שאלו שני ילדיו. הרופא מבשר לו שראשו נפגע כשנפל מסולם והוא איבד את הזכרון של 25 השנים האחרונות, כך מתחיל הסיפור…

יוני מתחיל להתאושש ולהבין את מצבו. הוא לא באמת בן 24 שותף בבר ומבלה את לילותיו עם עמית ההורסת. הוא אבא לשני ילדים, נשוי לרונה ויועץ פוליטי מפורסם, איש סודו של ראש הממשלה. הוא לא מבין מדוע מאבטחים חמושים שומרים על חדרו כשהרופא המטפל מסביר לו שיש לו מידע רגיש ומפחדים שהמידע הזה יגיע לידיים הלא נכונות. קצת לאחר מכן יוני מבין את גודל המידע הרגיש שיוני הבוגר יודע כשראש הממשלה בכבודו ובעצמו מספר לו שהוא איש סודו שיודע את כל סודות המדינה ומעבר לכך. צריך לוודא שמה שהוא יודע לא יגיע לאזניים הלא נכונות…

יוני צריך להתחיל מחדש. לחזור ללכת, לחכות שהזכרון יחזור אליו, לדעת מה זה סמארטפון, מה,זה פייסבוק, להכיר את חבריו לעבודה, להכיר את החברים הטובים שלו, להכיר מחדש את רונה אישתו…בכל זאת, 25 שנה לא הולכים ברגל. יוני עובר לשיקום.

ממש בדרך לשיקום, כשהוא על כסא גלגלים, יוני נלקח לשיחה עם ראש הממשלה שמבקש ממנו שכל זכרון שעולה במוחו עליו לבוא לדבר איתו ולא לספר לאף אחד מהסובבים אותו. יוני נלחץ לרגע ומתחיל להבין טיפה מה מתרחש, הוא מאוד מבולבל בעיקר לאור העובדה שהוא שומע קולות בראשו. מי הוא היה? מה הוא כבר ידע? מה הולך לקרות לו? הרבה שאלות ללא מענה.

כשהוא מחבר את הנקודות, הוא מתחיל לחשוש שאולי הדברים לא כמו שהם נראים. אולי הוא לא באמת נפל מסולם? אולי הוא היה מושחת ועשה דברים אסורים יחד עם ראש הממשלה? אולי אישתו היא לא מי שהיא נראית באמת?

רב הנסתר על הגלוי שמתגלה לאט לאט עם התקדמות הספר. יוני נזכר לאט לאט בעזרת הזכרונות שיש לו מגיל 24 וכך משולבים הפרקים מן העבר, שזורים בין הפרטים מההווה.

מותחן פסיכולוגי מעניין ומקורי שסיקרן אותי עד סופו, הסתקרנתי במיוחד לדעת מה יגלה יוני על עצמו, במה היה מעורב,? מדוע הסתירו ממנו את העבר שלו?

קריאה מהנה!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן