Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
זה הולך לכאוב
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 247
ספר השנה על פי מגזין אסקווייר | ספר השנה של iBooks | ספר ההומור של השנה על פי הסאנדיי טיימס | ספר הביכורים של השנה על פי רשת חנויות הספרים Blackwell | ברשימת הספרים הטובים של השנה על פי הגרדיאן | ברשימת הספרים הטובים של השנה על פי הטיימס | ברשימת הספרים הטובים של השנה על פי Spectator | ברשימת הספרים הטובים של השנה על פי הדיילי אקספרס | ברשימת הספרים הטובים של השנה על פי מייל און סאנדיי בשנת 2010 החליט ד"ר אדם קיי להתפטר מעבודתו כרופא מתמחה ולהפוך לקומיקאי (ההורים שלו לא סולחים לו על זה). כעבור מספר שנים, כשקיבל את ההודעה הרשמית מהמועצה הרפואית הבריטית על כך ששמו הוסר מרשימת הרופאים, החליט לעשות סדר בארגזים ששמר מתקופת הכשרתו ומצא שם יומנים שכתב בחשאי – יומנים בהם תיעד את חוויותיו כרופא צעיר בקו החזית של שירותי הבריאות הבריטיים. כך בא לעולם זה הולך לכאוב – ממואר מצחיק עד דמעות וקורע לב לסירוגין, שמאפשר לקוראים הצצה חד פעמית לנעשה בבתי החולים מבעד לעיניו של רופא מתמחה. זה הולך לכאוב זכה להצלחה יוצאת דופן בבריטניה ומחוצה לה מיד עם צאתו לאור: הוא שהה במשך 7 חודשים במקום הראשון ברשימת רבי המכר של הסאנדיי טיימס, זכה בפרס הספרות הלאומי של בריטניה בשלוש קטגוריות שונות ואף עובד למופע סטנדאפ מצליח שממלא אולמות ברחבי בריטניה. בימים אלה החלה העבודה גם על סדרת דרמה בת 8 פרקים בהשראת הספר, שתופק על-ידי הבי.בי.סי. אדם קיי, יליד 1980, הוא רופא לשעבר וקומיקאי ותסריטאי זוכה פרסים בהווה. נולד בברייטון ומתגורר כיום במערב לונדון. "מצחיק עד כאב. הכאב והצחוק מרכיבים איכשהו שלם שהוא טוב, שלם אצילי, שלם שקל לאהוב" – סטיבן פריי "נדירים הספרים שגורמים לך לבכות ולצחוק בעת ובעונה אחת. זה הולך לכאוב הוא אחד הספרים האלה." – איאן רנקין "מבריק." – מארק האדון, מחבר "המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה" "אם תקראו רק ספר אחד השנה, כדאי שתבחרו בספרו המצחיק, המחריד ושובר הלב של אדם קיי – תיאור פוקח עיניים ומצחיק נורא של הלחצים המזעזעים המופעלים על עובדי שירותי הבריאות. אדם קיי הוא אובדן נורא למקצוע הרפואה, אבל הוא רווח אדיר למדף הספרים שלכם." – דיילי  אקספרס

נדמה לי שזו פעם ראשונה שאני מסכימה עם כל מילה שכתובה על גב הספר ובתוך הספר בתור חוות דעת על הספר.

כתיבה תמציתית וממוקדת ( טוב לאיזה מתמחה יש זמן מיותר). ציניות וסרקזם במיטבם. צחוק ועצב משמשים בעירבוביה. אין רגע דל.

מכירים את הסיטואציה שמישהו נופל וזה ממש מצחיק אתכם? לא נעים לצחוק ובכל זאת מתגלגלים מצחוק? אז ככה הספר.

"כדי להיות רופא מעולה אתה זקוק למשהו שאי אפשר לרכוש מספרי הלימוד: לב גדול ואבי עורקים מורחב שכמויות עתק של חמלה ונדיבות לב זורמות בו."

ד"ר אדם קיי התמחה בתחום המיילדות, הפיריון ורפואת נשים אך לאחר 6 שנים של התמחות פרש ועזב לחלוטין את עולם הרפואה.

כעבור מספר שנים קיבל הודעה מהמועצה הרפואית הכללית כי שמו הוסר ממרשם הרופאים, מהלך זה גרם לו ללכת ולשלוף את הארגזים מאותה תקופת התמחות ולחשוף את היומנים אותם ניהל.

הספר אכן מוגש כמו יומן. מחולק לתאריכים, גדוש בסיטואציות. חלקן מצחיקות, חלקן הזויות לחלוטין וחלקן עצובות, כמובן. בנוסף מצורפות המחשבות שלו על אורח חייו של מתמחה. על שעות העבודה הלא רציונליות, על חיי חברה, משפחה וזוגיות. לגמרי לא פשוט. 

"תהומות של עצב הן המחיר שמשלמים על פסגות של שמחה"

מחלקות נשים ומרפאות פיריון יכולות לספק המון רגעים של אושר וסיפוק שנותנים אנדרנלין ותחושה שכל המאמץ היה שווה אבל לצערנו יש גם מקרים הפוכים של עצב, אובדן ושכול, וכך לקראת סוף הספר אנו נחשפים למקרה הקשה שגרם לד"ר אדם קיי להוריד את החלוק ולתלות את הסטטוסקופ. כנראה שאין רופא שלא היה לו מקרה של אם ואילו. יש החושקים שיניים וממשיכים ויש שהנטל כבד עליהם.

הספר אומנם נכתב ברוח הומוריסטית – צינית אך יש בו לא מעט ביקורת על הממשלה ומשרד הבריאות בבריטניה על היחס לרופאים ולמתמחים, והמצב בארץ לגמרי לא שונה מהמתואר בספר. לצערנו.

"רפואה זה לא מקצוע שנכנסים אליו כי סימני דולרים מסתובבים לך בעיניים, גם אם מדי פעם צץ איזה פוליטיקאי ציניקן שטוען אחרת."

שתהיה לכם קריאה מאירה!

*אזהרת טריגר. כאמור, מרבית הסיטואציות לקוחות ממחלקת נשים. לטוב ולמוטב. יש נשים שאולי ירגישו לא בנוח או שזה יעורר אצליהן מחשבות או רגשות שליליים. 

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן