Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
זהות במבחן
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 180
"הבנות הצליחו לעצור מונית, ונסרין אחזה בידי ומשכה אותי אחריה. בקושי הצלחתי להיאחז בטרולי שלי ולהשאיר שטר של 20 אירו על השולחן. ׳בוא יסע איתנו, נראה לך את השכונה, יש לי מישהו להכיר לך,׳  אמרה. לא  יכולתי להתעלם ממגע ידה הרך והחזק כאחד. היד שלי הייתה חמה ושלה קרה, ולרגע היה נדמה שהזמן של האחיזה ארוך מהדרוש; הייתה זו רק שנייה, אבל מורגשת מאוד. המונית עצרה בתוך השכונה. לכלוך וריח כבד של פסולת קידמו את פנינו כשיצאנו לרחוב. ׳בוא! מה אתה עומד כך? אל תפחד, זה המקום הכי בטוח בכל פריז למוסלמים כמונו,׳ היא אמרה". באמצעות מסע מטלטל בזמן ובמקומות נידחים בעולם, לוקח אותנו המספר, בדרך של הכשרה ומבצעים אשר שופכת אור מזווית אישית, על פעילות שטח של איש קהילת המודיעין הפועל למען סיכול פעילות טרור אסלאמי נגד מדינת ישראל. הדילמות המוסריות לא פוסחות על הגיבור ומאלצות אותו לבחור בין עיקר לטפל ובין אמת לבדיה בתוך עולם שבו עליו לגלם זהויות שונות בדרכו להשגת המטרה. עמית אסא, יוצא קהילת המודיעין ובעל ניסיון של עשרות שנים בפעילות שטח חשאית, מנסה בספר ראשון פרי עטו להדגים במעט את הדילמות האישיות העומדות בפני לוחמי סתר רבים המבצעים יום-יום משימות מסכנות חיים מעבר לקווי האויב, משימות אשר מציבות אותם בסיכון אישי רב, וכל זאת למען ביטחונה של מדינת ישראל.

שם הספר זהות במבחן לא יכולה להיות מדוייקת יותר. הספר מספר את סיפורו של יואב שהתגייס לשמירה על בטחון המדינה מבלי שביקש בכלל, הוא לא חשב על זה.

הוא קיבל שיחת טלפון מוזרה שבה הוזמן לראיון כשלפני ההגעה למקום הוא היה צריך להפגש עם משהו וללכת אחריו מבלי לדבר איתו. מפה לשם הוא גוייס ועבר הכשרה ארוכה פה בארץ ורק לאחר שעבר טבילות אש הוא נשלח לבצע משימות מחוץ לגבולות המדינה.
המשימות היו שונות ומגוונות בהן נדרש לבצע דברים שונים תוך יישום הטכניקות שלמד כשהוא מסכן את עצמו לא פעם ולא פעמיים. היה לו סיפור כיסוי שהוא התאמן עליו היטב, סוכן נדל"ן של פרוייקטים בחו"ל.
בספר הוא מספר על הקשיים המבצעיים איתם היה צריך להתמודד ולא רק. היו לא מעט קשיים אישיים בדרך, אם זה ביקורת עצמית שהוא לא חסך מעצמו, אם זה געגועים למשפחה ולסביבה המוכרת שלו ואם זו העובדה שהוא נאלץ להסתיר את העיסוק שלו מהמשפחה הכי קרובה שלו.
הספר מספק לנו הצצה כאילו היינו 'זבוב על הקיר' ולוקח אותנו הרחק למבצעים כאלו ואחרים שהיו על פני כל הגלובוס.
הכותב הוא יוצר קהילת המודיעין שעשה משימה אחת או שתיים עבור המדינה, בעיקר מעבר לקווי האוייב והוא כתב את ספרו הראשון בעיקר כדי שאנשים ידעו את המעט שמותר להם לדעת, מה אותם סוכנים עוברים ועם מה הם צריכים להתמודד כדי שכל אחד מאיתנו יוכל לישון בשקט.

הספר כתוב בשפה רהוטה, הספר מעניין אבל הרגשתי שהוא כתוב כמאין יומן התרחשויות ופחות הביא לקדמת הבמה את הדמות של יואב, גיבור הספר. היה חסר לי בסיפור יותר רקע על מיהו, ואיך שגדל מה שהיה גורם לי להתחבר טוב יותר לגיבור וכמובן לסיפור.
הספר אינו ארוך, לכן מי שאוהב את הסגנון, ממליצה לקרוא כדי ללמוד מעט יותר על מה שאותם גיבורים עושים למען המדינה ולמעננו באופן אישי.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן