Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
זהות במבחן
קטגוריה:
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 181
"הבנות הצליחו לעצור מונית, ונסרין אחזה בידי ומשכה אותי אחריה. בקושי הצלחתי להיאחז בטרולי שלי ולהשאיר שטר של 20 אירו על השולחן. ׳בוא יסע איתנו, נראה לך את השכונה, יש לי מישהו להכיר לך,׳  אמרה. לא  יכולתי להתעלם ממגע ידה הרך והחזק כאחד. היד שלי הייתה חמה ושלה קרה, ולרגע היה נדמה שהזמן של האחיזה ארוך מהדרוש; הייתה זו רק שנייה, אבל מורגשת מאוד. המונית עצרה בתוך השכונה. לכלוך וריח כבד של פסולת קידמו את פנינו כשיצאנו לרחוב. ׳בוא! מה אתה עומד כך? אל תפחד, זה המקום הכי בטוח בכל פריז למוסלמים כמונו,׳ היא אמרה". באמצעות מסע מטלטל בזמן ובמקומות נידחים בעולם, לוקח אותנו המספר, בדרך של הכשרה ומבצעים אשר שופכת אור מזווית אישית, על פעילות שטח של איש קהילת המודיעין הפועל למען סיכול פעילות טרור אסלאמי נגד מדינת ישראל. הדילמות המוסריות לא פוסחות על הגיבור ומאלצות אותו לבחור בין עיקר לטפל ובין אמת לבדיה בתוך עולם שבו עליו לגלם זהויות שונות בדרכו להשגת המטרה. עמית אסא, יוצא קהילת המודיעין ובעל ניסיון של עשרות שנים בפעילות שטח חשאית, מנסה בספר ראשון פרי עטו להדגים במעט את הדילמות האישיות העומדות בפני לוחמי סתר רבים המבצעים יום-יום משימות מסכנות חיים מעבר לקווי האויב, משימות אשר מציבות אותם בסיכון אישי רב, וכל זאת למען ביטחונה של מדינת ישראל.

זהות במבחן

אני מאד אוהבת לקרוא ספרים סביב מבצעים של המוסד, הביון הישראלי ומערכת המודיעין. הספרים הללו מצביעים על כוחו של צה"ל ומערכת המודיעין ומסבים גאווה לאומית גדולה.

עמית אסא, יוצא קהילת המודיעין  ובעל ניסיון רב שנים בפעילויות שטח חשאיות מגולל בספרו זה את קורותיו של סוכן חשאי, הדילמות שהוא נתקל בהן, הקשיים ופתרונות הבזק שעליו לקבל בכל רגע נתון, תחת לחצים נפשיים ופיזיים לא פשוטים ולעיתים אף לא אנושיים.

הספר מגולל את דרכו של סוכן חשאי מרגע היבחרו לתפקיד, דרך האימונים האינטנסיביים הפיזיים והמנטליים . התרגילים בשטח איתם צריך להתמודד . הוא מבין כי כל רגע נתון יכול להיות בבחינת תרגיל ועליו להצליח בכל מחיר ובדרכים יצירתיות וגאוניות.

בתחילה סברתי כי מדובר בעלילה שיש לה התחלה אמצע וסוף, אולם הספר מעביר את הקורא מסע בלוחות זמנים של עבר והווה לרגעים של התמודדויות ואתגרים בארץ אך בעיקר בארצות הניכר.

הכשרתו של סוכן חשאי מתחילה בארץ אולם משימות שונות מתרחשות מאתגרות אותו ומפגישות אותו עם סוכנים חשאיים סביב העולם.

בשנת  2012 התקבל מידע מקדים כי מחמד צבאח נמצא בפריז. צבאח היה מעורב בפעילות תא טרור מוסלמי מאורגן הפועל במסווה של מחקר אקדמי שמרכזו מוזיאון האיסלאם בפריז. סוכן חשאי צריך להתאים עצמו למשימה, לשפה לגינונים, לדקויות בהתנהגות . לאחר ריגול סביב מסלול הליכתו היומיומי, נטוותה המטרה להטמין מטען בציר הליכתו של מחמד. מטען אשר יופעל בהפעלה סלולרית מרחוק. מה גרם לאי הפעלתו של המטען ברגע האחרון?

צחוק הגורל מסובב את אורח חייו של הסוכן. הוא פוגש בחורה שאחיה נמצא במחוזות הטליבן.  לאחר שנוצר קשר ביניהם והיא הרגישה די פתוחה לספר את סיפורה לסוכן הנדל"ן שלנו , היא נותנת לו קופסה קטנה לתת לאחיה. במסווה שנבחר ולצד עיתונאית חדורת מטרה מגיע אל הגבול אולם כאן חלה תפנית בעלילה. האם יצליח להיחלץ מזרועות הטליבן? ומה הקשר בין מבצע זה לקודמו?

אכן מסע מטלטל. ספר קצר , במקומות מסוימים מעטים עוצר נשימה ובעיקר מעורר השתאות וגאווה אל מול הסוכנים החשאיים של ישראל ברחבי העולם העושים לילות כימים למען בטחונה של מדינת ישראל אך עלילתו קטועה וסופו מעט מאכזב.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן