Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
זאת שהיתה פה קודם
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 388
ספר מתח מורט עצבים במסורת "הנערה על הרכבת" ו"נעלמת" אין מקום כמו הבית – עד שהבית נעשה המקום המסוכן ביותר בעולם אחרי שיצאה בשן ועין מתקיפה אכזרית, אמה מחפשת מקום מגורים חדש שבו תוכל להתאושש. אך כל הדירות שהיא בודקת יקרות מדי ולא נראות לה מספיק בטוחות. עד שהיא מגיעה לבית ברחוב פולגייט מס' 1. המבנה הוא יצירת מופת אדריכלית מאבן בהירה, זכוכית מלוטשת ותקרות גבוהות. אבל מי שרוצה לגור בבית המושלם הזה צריך לשמור על כללים נוקשים: בלי ספרים, בלי כריות נוי, בלי תצלומים או חפצים אישיים מכל סוג שהוא. מטרת האדריכל היא שהמבנה יחולל שינוי בחייו של הדיירת שלו – והשינוי אכן מתרחש. אחרי שעברה טרגדיה אישית, ג'יין זקוקה להתחלה חדשה. כשהיא מגיעה לבית ברחוב פולגייט מס' 1 היא נכבשת מיד בקסמי המקום – ובקסמיו של בעליו המסתורי והמפתה. רק לאחר שהיא עוברת לגור שם נודע לג'יין על מותה בטרם עת של הדיירת הקודמת, אישה שדומה לה מאוד בגיל ובמראה החיצוני. בעודה מנסה לרדת לחקר האמת, חוזרת ג'יין שלא בטובתה על אותם דפוסים, עושה את אותן בחירות ונתקלת באותם האנשים. בעל כורחה היא מגלה שהיא הולכת בדיוק בדרכי קודמתה. האם תצליח לסטות לנתיב אחר ולשנות את גורלה? זאת שהיתה כאן קודם הוא ספר מתח מצמרר שמזדחל אל מתחת לעור ולא מרפה עד לעמוד האחרון. הספר תורגם לשלושים וחמש שפות וכיכב ברשימות רבי-המכר ברחבי העולם.

איזה ספר מתח מעולה ומקורי הייתי מרותקת לכל אורכו, אובססיבי ברמה פסיכית אבל ספר היסטרי, מטורף ובלתי צפוי בעליל.

הספר בנוי, פרק מ"אז", פרק מ"עכשיו", שזירת העלילה תוך כדי מעבר בין הדמויות יוצרת עניין ומרתקת את הקורא, גורמת לאבד תחושת זמן שתי דמויות נשיות כל כך שונות אבל כל כך דומות, העלילה מטורפת, המתח שנבנה, הפרקים קצרים גורמים להמשיך לקרוא בלי לעצור עוד קצת ועוד קצת, רעיון גאוני, אמיץ הברקת ה-100, התיאורים המדויקים של הבית הכניסו אותי לתחושה שאני גרה שם, לעתים היה נעים לי ולעתים קודר, מושלם ולא צפוי עד הדף האחרון וכן הייתי מנסה לגור בבית כזה!

על העלילה

אז- אמה היא ובן זוגה סיימון מחפשים דירה, במינימום תקציב, אבל שתהיה בטוחה ומאובטחת, אמה חוותה פריצה לדירתם בדיוק שסיימון יצא לערב בילוי עם חברים בבר, היצע הדירות להשכרה לא מזהיר, בתקציב שלהם האזורים נידחים, עד שהם מקבלים הצעה לדירה באזור יוקרה אבל.. לבית יש כללים מאוד נוקשים וחוזה באורך הגלות ורק אחרי שיענו על החוזה יבחן האדריכל את בקשתם.

הבית בפולגייט 1 נראה כמו חוף מבטחים, בנוי בצורה מינימליסטית, לבן רגוע ושלו, אבל מתחת לפני השטח זאת מלכודת חסרת רחמים, שיכולה להוציא מהדעת גם אנשים שפויים, בטח לאנשים חסרי בטחון עצמי.

אמה יצרה לעצמה עולם דמיוני מקביל, מציאות חלופית בגלל הדימוי העצמי הנמוך שלה והצורך לחיפוש תשומת לב להציג את עצמה באור חיובי. אצלנו היו אומרים "לשקר אין רגלים, והעולם עגול כך שבסוף הכל מסתובב ומתגלה", אמה כבר איבדה את עצמה, כמה זה היה כואב לחברים שלה וכמה זה פגע בבן זוגה?!

אדאורד-אדריכל, איש עסקים, כריזמטי בטוח בעצמו, חסר פשרות פרפקציוניסט שומר על סדר מוקפד ומי שעובר על הכללים אינו ראוי מבחינתו. בעברו שכל את רעייתו ובנו ומאז השתנה מן הקצה על הקצה. הוא סוחב בלבו סוד גדול, הוא אגוז קשה לפיצוח.

עכשיו- ג'יין עברה לידה שקטה, ואיבדה את בתה, מיוסרת ומוכת יגון מחפשת מקום חדש לטהר את ליבה ולהרגיש ביטחון בבית חף מזיכרונות, בתקציב דל יוצאת לחפש דירה שוב היצע לא מזהיר ורגע לפני שהיא מתייאשת מקבלת הצעה לדירה בפולגייט 1, איזור יוקרתי דירה עם מערכת חכמה, דירה מינימליסטית ויש לה חוקים, האם תצליח לעמוד בסטנדרטים ובדרישות שהאדריכל של הדירה מציב בפניה?!

שג'יין נכנסת לדירה ומחליטה להשאיר את עברה הרבה מאחור אדאורד האדריכל מציע לה יחסים לא מחייבים, יחסים פתוחים הישירות שלו מרתקת אותה והיא מוכנה לנסות, מה כבר יש לה להפסיד?

שג'ין מתחילה להבין שבתוך הבית קבור סוד גדול, היא הופכת לחיות באובססיה לגבי הדיירת שהייתה פה קודם, אדוארד לא אוהב את התכונה הזאת והכיוון שאיליו גיין מכוונת, מנסה להוריד אותה מכך אבל ככל שהעלילה מתפתחת, הקורא נחשף לדרכים משותפים בין הדיירות של אז ועכשיו, כמה דומות הן ומה מושך את האדריכל לעשות את הבחירה של הדיירות שלו?

ספר שישאיר אותכם עם מחשבות בסיומו.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן