Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
זאת שהיתה פה קודם
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 388
ספר מתח מורט עצבים במסורת "הנערה על הרכבת" ו"נעלמת" אין מקום כמו הבית – עד שהבית נעשה המקום המסוכן ביותר בעולם אחרי שיצאה בשן ועין מתקיפה אכזרית, אמה מחפשת מקום מגורים חדש שבו תוכל להתאושש. אך כל הדירות שהיא בודקת יקרות מדי ולא נראות לה מספיק בטוחות. עד שהיא מגיעה לבית ברחוב פולגייט מס' 1. המבנה הוא יצירת מופת אדריכלית מאבן בהירה, זכוכית מלוטשת ותקרות גבוהות. אבל מי שרוצה לגור בבית המושלם הזה צריך לשמור על כללים נוקשים: בלי ספרים, בלי כריות נוי, בלי תצלומים או חפצים אישיים מכל סוג שהוא. מטרת האדריכל היא שהמבנה יחולל שינוי בחייו של הדיירת שלו – והשינוי אכן מתרחש. אחרי שעברה טרגדיה אישית, ג'יין זקוקה להתחלה חדשה. כשהיא מגיעה לבית ברחוב פולגייט מס' 1 היא נכבשת מיד בקסמי המקום – ובקסמיו של בעליו המסתורי והמפתה. רק לאחר שהיא עוברת לגור שם נודע לג'יין על מותה בטרם עת של הדיירת הקודמת, אישה שדומה לה מאוד בגיל ובמראה החיצוני. בעודה מנסה לרדת לחקר האמת, חוזרת ג'יין שלא בטובתה על אותם דפוסים, עושה את אותן בחירות ונתקלת באותם האנשים. בעל כורחה היא מגלה שהיא הולכת בדיוק בדרכי קודמתה. האם תצליח לסטות לנתיב אחר ולשנות את גורלה? זאת שהיתה כאן קודם הוא ספר מתח מצמרר שמזדחל אל מתחת לעור ולא מרפה עד לעמוד האחרון. הספר תורגם לשלושים וחמש שפות וכיכב ברשימות רבי-המכר ברחבי העולם.

השקט והמראה המרשים הזה.  שום דבר רע לא יכול לקרות לך כאן.

אמה ובן זוגה סיימון מחפשים לשכור דירה בלונדון, כשהם מסיירים עם מתווך הדירות ברחבי העיר הם מגלים מה שהם כבר ידעו מראש – ההיצע של הדירות לא משהו: המחירים בשמיים, הדירות קטנות ואם לא ימצאו דירה בהקדם האפשרי, הם עלולים למצוא את עצמם ברחוב.
כאשר המתווך מציע להם כמפלט אחרון בית קצת בעייתי אך באזור טוב השייך לאדריכל מטורף, הם מוכנים לבדוק אותו ואולי המזל יאיר להם פנים.
אמה מיד מתאהבת בבית שמשדר בטחון ומראה נקי וסיימון מתפעל מכל השכלולים שיש בו אבל יש להם התלבטות קשה: הסכם השכירות מלווה בכמאתיים תנאים שאסור בשום אופן להפר אף אחד מהם.
סיימון לא מוכן שינהלו לו את החיים ויקבעו לו חוקים בבית שלו אבל מצד שני הוא ואמה אוהבים מאד את הבית ובסופו של דבר הם מחליטים פה אחד לשכור את הבית והם מתבקשים לעשות רשימה של חפצים החיוניים לחייהם ורק אותם הם יכולים לקחת איתם לבית החדש.
אמה משוועת לשינוי בחייה ומקווה שהבית החדש יביא איתו משב רוח מרענן וחיובי לחייה.

אולי הבית יהפוך אותי לאדם טוב יותר.  אולי הוא יכניס סדר ומשמעת לכאוס חסר התכלית של חיי.  אני אהפוך לאדם שמציב לעצמו מטרות, מכין רשימות, מבצע דברים עד הסוף. (עמ' 29)

ג'יין זקוקה לשינוי בחיים, היא מחפשת דירה שתתאים לתקציב המוגבל שלה, לאחר שנואשה מכל הדירות הפנויות שנותרו בלונדון, מתווכת הדירות שלה לוקחת אותה לראות בית שונה מכל מה שראתה עד כה.
ג'יין נפעמת מהבית, היא כבר רואה בעיני רוחה כיצד היא מפיחה בו חיים ע"י ריהוט וצבע אבל אז המתווכת מבהירה לה שהבית מגיע עם תנאים מאד מגבילים.
ג'יין מרגישה שהבית משדר יושרה וכנות והיא מוכנה למלא את טפסי הבקשה כדי לקבל אישור לגור בו.

המתווכת אמרה לי לא להגדיל ציפיות, מרבית הפונים לא עוברים בכלל את השלב הזה, אבל אני הולכת לישון בתקווה גדולה שאני אעבור אותו.  התחלה חדשה. להתחיל מחדש, לידה מחודשת. (עמ' 47)

אמה וג'יין, כל אחת מהן מתגוררת באותו הבית אך בזמנים שונים וכל פרק מתואר מנקודת מבטה של אחת מהן, הדמויות שלהן היו כל כך דומות שבמהלך הקריאה הן הפכו בעיני לישות אחת.
אמה עוברת טראומה קשה בזמן שג'יין חווה אובדן ושכול, כל אחת מהן שונה אך דומה וכל אחת מקווה שהבית החדש יביא עמו התחלות חדשות והרבה בטחון ושלווה ושתיהן בסופו של דבר נופלות לתוך מזימה מסוכנת.

איזה סודות ושקרים הבית מסתיר בתוכו ואיך יתמודדו עם זה ג'יין ואמה כל אחת בדרכה?

הספר היה מותח, אפל ומרתק, מסקרן, מפתיע ומלא טוויסטים בעלילה, בכל פעם שהייתי בטוחה שכבר הבנתי איך כל זה עומד להסתיים – התבדיתי והופתעתי מחדש.
זה אחד מספרי המתח המוצלחים ביותר שקראתי לאחרונה, מזמן לא נהנתי ככה ממותחן פסיכולוגי עשוי היטב, בימים אלה הספר מעובד לסרט בבימויו של האחד ויחיד – רון הווארד.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן