Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
ותמאן ושתי
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 351
על רקע הפאר בארמון המלך אחשוורוש, מגוללת חוה עציוני-הלוי עלילה סוחפת ורבת תהפוכות המתרחשת מאחורי הקלעים של מגילת אסתר: המזימות האפלות, האהבות והתשוקות הסוערות, ושתי נשים חזקות שגורלן שונה בתכלית ובכל זאת שזור זה בזה. וַתְּמָאֵן הַמַּלְכָּה וַשְׁתִּי לָבוֹא בִּדְבַר הַמֶּלֶךְ כאשר מסרבת ושתי להופיע בפני הגברים הלומי היין ושטופי הזימה במשתה המלך, היא מגִנה לא רק על כבודה אלא על כבוד כל הנשים הנתונות לגחמות בעליהן. מה היו המניעים החבויים שהובילו את ושתי לסרב למלך? מה יעלה בגורל אהבתה הלוהטת לשר הצבא, איש סודו של המלך? וְכַאֲשֶׁר אָבַדְתִּי אָבָדְתִּי בעקבות הצו להשמדת היהודים, נדרשת אסתר לסכן את חייה ולבקש מהמלך לחוס על עמה. הרומן מעמיק אל חיבוטי הנפש הקשים שרק נרמזים במגילת אסתר, שבעקבותיהם אסתר עוברת מהפך מכונן: מנערה כנועה למנהיגה פורצת דרך. איך הצליחה אסתר לזכות באהבתו של אחשוורוש ולגרום לו לעשות כרצונה? איך קרה שאסתר וושתי, שלכאורה היו יריבות, שיתפו פעולה בסתר? חוה עציוני-הלוי היא פרופסור אמריטוס באוניברסיטת בר-אילן, ומחברת הרומנים התנ"כיים אשת לפידות, אפר על ראשה, ולו שתי נשים, אל אשר תלכי, והמלך לא ידעה, שפחתי בחיקך וכחוט השני.

ושתי נולדה בבקעה מוקפת הרים, הרי הזגרוס בפרס העתיקה, שפסגותיהם מושלגים.
היא היתה יפיפייה בעלת שיער זהוב ועיניים גדולות בגוון של אבן טורקיז.
הוריה היו בעלי שטח אדמה קטן ולא נחשבו עניים מרודים.
מגיל צעיר מאד, החליטה אמה שושתי ראויה לבעל אמיד ולא גבר מבני הכפר ודאגה שתלמד נימוסים והליכות, תדבר כהלכה ואף תלמד לרכב על סוסים.
בבגרותה הפכה ושתי למושא קינאה מצד בנות הכפר בגלל יופייה הרב ועצם היותה מלומדת וחכמה.
ושתי שהרגישה בודדה ולא שייכת לבני הכפר החלה לחפש אופק חדש לחייה.
בינתיים, חיפשו הוריה שידוך ראוי עבורה, בני הכפר לא התאימו לנערה מיוחדת כמוה ולכן אמה של ושתי הגתה רעיון חדש – לשדך לה את המלך אחשוורוש שזה עתה עלה לכס המלכות בפרס והוא צעיר יפה תואר בן 23 שמיזה זמן רב מחפש לעצמו מלכה.

ושתי ידעה כי זה שנים תכננה אמה להשיא אותה לאיש בעל מעמד רם, אבל לא עלה על דעתה שתגביה את עיניה עד למרום שבתו של המלך בכבודו ובעצמו. (עמ' 15)

אמה של ושתי הפעילה את קשריה עם כרשנא, איש אצולה אמיד שהעסיק אותה בעבר בשדות שלו, כדי שיפגיש בין ושתי למלך אחשורוש.
ושתי בת החמש עשרה הגיעה עם כרשנא לארמון המלך בשושן הבירה ונותרה נפעמת מכל ההוד וההדר, היא קיבלה חדר והתפנקה עם ארוחה טובה ומשרתות שקרקרו סביבה והלבישו אותה במיטב המחלצות לפני המפגש עם המלך.
כשהתרחש לבסוף המפגש המיוחל, התאכזבה ושתי ממראהו הרגיל של המלך אבל העמידה פנים שהוא יפה תואר בעיניה.
אחשורוש מבחינתו התפעל מיופיה של הנערה ומעוז רוחה אבל התלבט עד כמה היא מתאימה למלוך לצידו.
לאחר מספר שיחות עם ושתי, הבין אחשורוש שלמרות גילה הצעיר, ושתי היא נערה חכמה ופיקחית ובמהרה הם נישאים.
ושתי התרגשה מעצם היותה מלכה אך מהר מאד הכתר הכביד על ראשה והיא דאגה שמא לא תצליח לשמר את אהבתו של המלך כלפיה.
חייה כמלכה לא היו סוגים בשושנים, אחשורוש לא הפסיק לשתות לשוכרה ומצבי רוחו היו הפכפכים.
במקביל, אשתו המרשעת של כרישנא רקחה מזימות ותככים מאחורי גבה של ושתי כדי להוריד אותה מכס המלכות והבן אדם היחיד שהיה קרוב לליבה בתוך הממלכה היה מרס, שר צבאו של המלך, שאליו היא כמהה.
לאחר מספר חודשים, אחשורוש ערך משתה וניסה לבזות את ושתי מול כל שאר הגברים אבל ושתי סירבה לתת לו את העונג הזה ולא הפגינה נוכחות באירוע.
מאותו הרגע, החליט המלך להדיח אותה מכס מלכותה.

מן הרגע שבו מיאנה ושתי לבוא לפני המלך, ציפתה שמכה זו תנחת על ראשה. אבל לשמע ההכרזה וההשפלה שגרמה לה, היתה הלומת הלם נוסף. (עמ' 149)

לאחר שהצהיר המלך אחשורוש שוושתי מודחת מהממלכה, החלו אנשיו לחפש בכל האזור נערות בתולות שיחליפו אותה וכאן נכנסה אסתר לתמונה.
אסתר היהודיה היתה נערה בת 14 ששמועות על יופייה הרב הגיעו עד לממלכה בשושן הבירה.
שליחיו של המלך הביאו אותה לחצרו והיא הרגישה בדידות רבה ועצב על כך שנאלצה להפרד ממרדכי בן דודה והחיים שהכירה.

מה יקרה במפגש בין אחשורוש לאסתר ואיך תצליח אסתר להסתיר את יהדותה? איך תקבל ושתי את פניה של האישה שעומדת להדיח אותה ומה יעלה בגורל אהבתה של ושתי לשר הצבא מרס?

זהו ספרה השלישי של הסופרת חוה עציוני-הלוי שאני קוראת וכמו בספריה האחרים, נהנתי ממנו מאד, ספר שכולו העצמה נשית, תככים, אהבות אסורות, מלחמות ודרמות לרוב, ממש טלנובלה תנ"כית.
נהנתי להשכיל וללמוד על צדדים נוספים בסיפור שלא ידעתי עליהם ולגלות צד אחר על דמותה של ושתי שתמיד הצטיירה בעיני כאישה רעה ותככנית.
ספר שלא תוכלו לעזוב מהיד עד העמוד האחרון (אפילו הבן זוג שלי נהנה ממנו כאחד שלא קורא רומנים).

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן