Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
ולס ולירי
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 198
ביום קיץ, אישה צעירה בשמלה מנוקדת רוכבת על אופניה ברחוב הראשי של הכפר וליירי. שמה קטה והיא המנצחת על מקהלת הכפר. כשהיא עוברת על פני הבתים, אנו זוכים בהצצה אל תושבי הכפר: כומר עם בעיית הימורים, אח ואחות שלא מדברים כבר שנים וקברניט ספינה שאיבד את בנו. אבל הסיפור המרתק מכולם שייך לאישה הצעירה על האופניים. מדוע היא מסרבת לדבר על עברה? הספר ולס וליירי הוא מסכת נוגה וחומלת על מעלות האדם וחסרונותיו, על בדידות וחברות ועל אנושיות בתפארתה ובעליבותה. גודמונדור אנדרי תורסון נולד ב-1957 ברייקיאוויק. הוא חבר פרלמנט מטעם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, סופר, מתרגם, עורך וכותב טור בעיתון והוציא לאור עשרה ספרים, ביניהם ארבעה רומנים. ולס וליירי היה מועמד לפרס המועצה הנורדית לספרות לשנת 2012 ונבחר כאחד מחמישים הספרים הטובים ביותר שראו אור בדנמרק ב-2014. זהו ספרו הראשון של תורסון המתורגם לעברית.

אני עולה מן הים גולש לאורך לשון היבשה ועד מהרה אתפוגג עם הערפל.

הספר "ולס ולירי" מתאר אחר צהריים אחד בעיירת דייגים איסלנדית מנומנמת בשם ולירי, המשקיפה אל הים ובה מתגוררים תושבים שכולם מכירים את כולם אבל כל אחד מהם שומר סוד לעצמו.
קטה מנצחת המקהלה, מדוושת ורוחבת ברחבי הכפר, היא צופה בפטפוטי הילדים, בזקנים עם המזמרות כשהיא בדרכה למקהלה של הכפר כדי לנצח עליה, לנגן על הקלרינט שלה ולאגד סביבה את כל אנשי וליירי לשירה. הדייגים, שוחרי האמנות, רוחבי הסוסים ופועלי בית החרושת, מתאחדים לכמה שעות בהן כולם הופכים לגוף אחד שרק רוצה לייצר שירה ושמחה.
הערב הזה מיוחד מבחינת קאטה, היא יודעת שזה ערב שהולך לשנות את חייה ואת עתידה והיא כבר מדמיינת חיים שלמים בראשה לגבי מה שצפוי לקרות אבל האם החלומות שלה עומדים להתגשם?

בעוד קטה מדוושת ברחבי הכפר לכיוון האולם בו מתאספת המקהלה, דמותה חולפת על פני אנשים נוספים בעיירה שצופים בה, כמו סמיריל המשורר שמחפש השראה לשיריו, אורני הקשיש החביב – איש העולם הגדול, שתמיד היה בדרכו למקום כלשהו, קפטן גודיון שאיבד את בנו, יוסה הבודדה וסוויני שמתגורר בכפר כבר עשרים שנה וסוד אפל מעברו מטיל צל כבד עליו גם בהווה.
לכל אחד מהתושבים יש סיפור חיים משלו אבל כשהם נפגשים כולם במקהלה, כל אחד מהם מביא את הייחוד שלו ומוצא את המקום שלו בתוך האיחוד המוזיקלי שהם יצרו יחד.
מרכז הבילוי שלהם הוא צפייה בטלוויזיה או לשיר יחד במקהלה אבל ביום יום כל אחד נותר עם שק הצרות שלו והטרדה האישית שלו, תושבי הכפר אוהבים לגור בוליירי וגאים לחיות שם אבל האם הסודות שלהם ישארו איתם לנצח או שיום אחד הכל יתגלה?

כל פרק בספרון הקטן הזה מתאר סיפור חיים של תושב אחר בכפר, לכל אחד יש סיפור עצוב משלו אבל עדיין החיים בולירי היו מוכרים לכולם ולא מורכבים יותר מידי, כל אחד הכיר כבר את סוגי מזג האויר, החברה האנושית שהקיפה אותו ואת הטבע מסביב למרות שמתחת לפני השטח רחשו סודות שכל אחד שמר לעצמו.
אהבתי מאד את הכתיבה היפה והמיוחדת של הסופר, הייתי קוראת לזה אפילו כתיבה ציורית. בדרך כלל קריאה על מקומות קרים משרים עלי תחושה קודרת אבל בולירי היה משהו אופטימי ושמח, על אף כל הסודות האפלים שכל אחד מהתושבים שמר לעצמו, זה הרגיש לי כמו קיבוץ אחד גדול ומחבק.
אני חייבת לציין לשבח את התרגום המופלא של שי סנדיק, איש רב לשוני שצלח אפילו את השפה האיסלנדית, אני מורידה בפניו את הכובע – יישר כח!

לרכישה:
מודפס ודיגיטלי באתר "לסה": https://bit.ly/2J4WMIx
דיגיטלי באתר "עברית": https://bit.ly/399PFcj
דיגיטלי באתר "אינדיבוק": https://bit.ly/2vJhEC8

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן