Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
וירג'יניה
קטגוריה:
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 326
וירג'יניה וולף (1941-1882) הייתה סופרת פורצת דרך וחדשנית. ברומן ביוגרפי זה מתוארת אישיותה רבת־הפנים של הילדה, הנערה והאישה המיוחדת הזאת, המשמשת גם היום, עשרות שנים לאחר מותה, השראה לסופרים ולסופרות ולנשים יוצרות בכלל וממשיכה לסקרן קוראים וחוקרי ספרות וביוגרפים. וירג'יניה גדלה במשפחה משכילה בלב לונדון הוויקטוריאנית, ושלא כמו אחֶיה, לא זכתה להשכלה פורמלית. נפשה הייתה עדינה ושברירית, ומגיל צעיר נמשכה למילים ושאפה להיות סופרת. וירג'יניה בראה צורות חדשות לרומן, כתבה מסות נפלאות והציבה מראה בפני העולם השמרני והמקובע, שהייתה בו חלוקה מגדרית ברורה. היא נישאה ליהודי בשם לנארד וולף. לשניים לא היו ילדים. הם גידלו כלבים. בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, בשיא ההפצצות על לונדון, היא שמה קץ לחייה. זהו ספרה הראשון של דבורה נגבי, עורכת בהוצאת עם עובד.

"וירג'יניה" הינו רומן ביוגרפי המספר על חייה של הסופרת הפמיניסטית הנודעת וירג'יניה וולף. החל מילדותה בלונדון הוויקטוריאנית בה לנשים כמעט שלא היו זכויות דרך בגרותה ועד נישואיה למדיניאי ולסופר היהודי לנארד וולף.

וולף גדלה בבית משכיל. לשני הוריה היו אלה נישואים שניים והיו לה אחים גם מנישואיהם הקודמים של הוריה וגם אחים ביולוגיים מלאים. היא בעיקר הייתה קרובה לוונסה אחותה שגדולה ממנה ב-3 שנים ולסטלה שהייתה לה חצי אחות מצד אימא שלה. בתקופת ילדותה נאסר על נשים ללמוד באוניברסיטאות ולקבל תואר אקדמי והיא קינאה באחיה שזכו להשכלה פורמלית גבוהה בניגוד עליה. היא הייתה ילדה סקרנית שצמאה לידע ולחופש. היה לה כושר אבחנה חד וכבר מגיל צעיר היא חלמה להיות סופרת.

ימי הנערות של וולף היו קשים ועצובים שכן היא איבדה את אימה האהובה ואת אחותה הגדולה סטלה. אירועים אלו השפיעו עליה ועיצבו את אישיותה. בעקבותיהם היא חלתה וסבלה מהתמוטטות עצבים. הרומן לא מפרט יותר מדי את התקופה הזו ולא יורד לעומק סבלה. לא נאמר במפורש מהי המחלה ממנה היא סבלה (יש הטוענים שהייתה לה הפרעה דו קוטבית). לבסוף היא התחתנה עם לנארד וולף, חבר טוב של אחיה. הספר מתאר את האהבה והערכה שחשו בני הזוג זה לזו, את הטיפול המסור שהעניק לנארד לאשתו בימי חולייה ונוגע במעט בהפיכתה של ווירג'יניה לסופרת מוכרת.

דעתי על הספר:

לפני כעשור, לקראת סיום שירותי הצבאי, ראיתי את הסרט "השעות" העוסק בחייה של וולף וקראתי את ספרה "חדר משלך". הספר היה כבד ומסורבל ועד היום אני לא בטוחה שירדתי עד הסוף לעומקו. אלו היו הפעמים היחידות שנתקלתי עד כה בווירג'יניה וולף אבל תמיד הערכתי אותה ואת רעיונותיה החדשניים יחסית לתקופתה. תמיד האמנתי שעוד אשוב עליה ואכן כך קרה עם קריאתו של הרומן הביוגרפי אודותיה.

החלק הראשון ברומן שמספר על ימי ילדותה ונעוריה היה מעניין מאוד שכן הוא האיר חלקים בחייה שלא הכרתי. דרכו גיליתי מאין היא שאבה את רעיונותיה ואת הלך המחשבה שלה ומאין היא קיבלה השראה. למשל חופשות שנהגה משפחתה לצאת אליהן היוו את ההשראה לרומן "אל המגדלור" ורצונה של וולף – הנערה שאמה נפטרה זה עתה – להיות סופרת ולהתפרנס מכתיבה הם הניצנים הראשונים ל"חדר משלך".

בעיקר התרשמתי מסיפורה על אחותו של שייקספיר שמתואר בהרחבה בביוגרפיה. לא הכרתי את הסיפור הזה והתרשמתי ממנו מאוד. בתום קריאת הרומן חקרתי וגיליתי שהיא השתמשה בסיפור זה בנאום שהיא נשאה. כמובן שמיד קראתי אותו והתרשמותי כלפיה גדלה.

החלק האחרון בביוגרפיה, לעומת זאת, קצת מקלקל אותו. הכתיבה שלו מאוד שטחית ולא עמוקה. ייתכן וזה נועד על מנת להנגיש את הסופרת הכבדה לקהל אבל בעיניי זה לא עושה עמה חסד. חסר לי פירוט רחב על מצבה הנפשי, על ספריה, על חייה עם לנארד ובעיקר על ההשראה שבעת הכתיבה. מי היא וירג'יניה וולף הבוגרת? הספר לא עונה על שאלה זו. ההרגשה הינה שנגבי ניסתה לסיים מהר את הרומן (הקצר יחסית) ולא ידעה כיצד.

שמחתי שקראתי הרומן הביוגרפי אודות ויריג'יניה וולף כי בזכותו התעמקתי בחייה של סופרת מכובדת שמסתבר שלא הכרתי מספיק. החכמתי ולמדתי ונפתח לי התיאבון לגבי ספרים נוספים שלה.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן