Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
וייט ריבר בוערת
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 526
יום‭ ‬השנה‭ ‬להריגתו‭ ‬של‭ ‬נהג‭ ‬שחור‭ ‬בידי‭ ‬שוטר‭ ‬לבן‭ ‬מתקרב‭,‬ והאווירה‭ ‬בעיירה‭ ‬וייט‭ ‬ריבר‭ ‬שבצפון‭ ‬מדינת‭ ‬ניו‭ ‬יורק‭ ‬מתחממת.‭ ‬כאשר‭ ‬שוטר‭ ‬נורה‭ ‬למוות‭ ‬בידי‭ ‬צלף‭ ‬אלמוני, ‬הקיטוב‭ ‬הבין–גזעי‭ ‬בעיר‭ ‬מתעצם.‭ ‬רגע‭ ‬לפני‭ ‬שהעניינים‭ ‬יוצאים‭ ‬משליטה,‭ ‬הבלש‭ ‬המעוטר‭ ‬דייב‭ ‬גרני‭ ‬מתבקש‭ ‬לנהל‭ ‬חקירה‭ ‬עצמאית‭ ‬של‭ ‬התקרית,‭ ‬לפענח‭ ‬את‭ ‬הרצח‭ ‬ולנטרל‭ ‬את‭ ‬חבית‭ ‬חומר‭ ‬הנפץ‭.‬ אבל‭ ‬גובה‭ ‬הלהבות‭ ‬רק‭ ‬עולה,‭ ‬עם‭ ‬סדרת‭ ‬מעשי‭ ‬רצח‭ ‬שנראים‭ ‬כרצף‭ ‬של‭ ‬מעשי‭ ‬תגמול.‭ ‬כאשר‭ ‬גרני‭ ‬מתחיל‭ ‬לבחון‭ ‬את‭ ‬הפרטים‭ ‬ומגלה‭ ‬שהראיות‭ ‬מזירות‭ ‬הרצח‭ ‬לא‭ ‬מתאימות‭ ‬לגירסה‭ ‬הרשמית,‭ ‬הוא‭ ‬מפוטר‭ ‬בפתאומיות. ‬הוא‭ ‬לא‭ ‬מרפה‭ ‬מהחקירה‭ - ‬על‭ ‬אף‭ ‬התנגדות‭ ‬המשטרה‭ ‬המקומית‭ ‬ומלכודות‭ ‬שמציבים‭ ‬לו‭ ‬פנאטים,‭ ‬גזענים‭ ‬ופסיכופתים‭ - ‬ומגלה‭ ‬שבווייט‭ ‬ריבר‭ ‬דבר‭ ‬אינו‭ ‬כמו‭ ‬שהוא‭ ‬נראה:‭ ‬המציאות‭ ‬מצמררת‭ ‬הרבה‭ ‬יותר‭.‬ "וייט‭ ‬ריבר‭ ‬בוערת", ‬ספרו‭ ‬הפרובוקטיבי‭ ‬והאקטואלי‭ ‬ביותר‭ ‬עד‭ ‬כה‭ ‬של‭ ‬ג‭'‬ון‭ ‬וֶרדוֹן, ‬מציב‭ ‬מראה‭ ‬מול‭ ‬פניה‭ ‬של‭ ‬ארצות‭ ‬הברית‭ ‬העכשווית‭, ‬ועושה‭ ‬זאת‭ ‬תוך‭ ‬יצירת‭ ‬מתח‭ ‬בלתי‭ ‬פוסק‭.‬ ג‘ון‭ ‬וֶרדוֹן‭ ‬הוא‭ ‬אחד‭ ‬מסופרי‭ ‬המתח‭ ‬המצליחים‭ ‬בעולם. ‬ספריו‭ ‬תורגמו‭ ‬לשפות‭ ‬רבות‭ ‬והיו‭ ‬לרבי–מכר‭ ‬בישראל‭ ‬ובעולם‭.‬ זהו‭ ‬הספר‭ ‬השישי‭ ‬בסדרת‭ ‬הבלש‭ ‬דייב‭ ‬גרני.‭ ‬קדמו‭ ‬לו‭ ‬‘חשוב‭ ‬על‭ ‬מספר,‭' ‬‘עצמי‭ ‬עיניים‭ ‬חזק,‭' ‬‘תנו‭ ‬לשד‭ ‬לישון,‭' ‬‘פיטר‭ ‬פן‭ ‬חייב‭ ‬למות‭'‬‭ ‬ו‭'‬אגם‭ ‬הזאבים‭'‬

דייב גרני החליט מזמן שנמאס לו מהאקשן, מהחקירות, מהמתח ובעיקר מהסיכון. גם אישתו החליטה, אפילו לפניו.

דייב גרני פרש ממחלק הרצח של משטרת ניו יורק, ויחד עם אשתו הוא עובר לגור בבית נידח בהרים, בטבע, בשום מקום. הם נהנו מעבודת האדמה, טיולים בטבע ובעיקר מהרוגע והשקט.

שרידן קליין, פרקליט המחוז בכבודו ובעצמו מבקש מדייב להצטרף ולהוביל חקירה קריטית וחשובה.עיירה שכנה בוערת. שוטר לבן ירה בבחור שחור והרג אותו תוך כדי בירור עבירת תנועה. השחורים התקוממו והפגינו את כעסם בכל דרך אפשרית כשהשיא היה שצלף ירה בשוטר לבן בזמן הפגנת השחורים. צריך לגלות מי עומד מאחורי הירי ולנסות לעצור את ההידרדרות שיכולה להביא לתוהו ובוהו באיזור.

לאחר שביקש שרידן קליין את עזרתו של גרני, גם אלמנות של הנרצח פונה אליו ומבקשת את עזרתו למצוא את היורה ואת מי ומה שעומד מאחוריו. המוטיבציה שלו עולה לפתור את התעלומה מפני שאלמנתו שבהריון נגעה לליבו. היא מראה לו הודעת טקסט מסתורית שבעלה קיבל לנייד הפרטי שלו ביום שנרצח. דייב גרני מתרצה ומצטרף לצוות החקירה.

מתחילתה של החקירה כרני מרגיש ששרידן מנחה אותו בחקירה ומנסה להוביל אותו למשהו. החקירה מסתבכת מרגע לרגע כשמקרי רצח נוספים מתגלים בזה אחר זה .

העיר גועשת ורועשת. על פניו המלחמה היא בין גזעים. בין שחורים ללבנים. שני הצדדים נחושים להשיג צדק בכל מחיר. גרני כמי שאוהב לפצח ופיצח בעבר תעלומות סבוכות, הופך אבן על אבן כדי להגיע לפתרון התעלומה. הוא מבין שפתרון התעלומה לא פשוט ויש הרבה מעבר למה שנראה על פני השטח.

כשממצאים נוספים מתגלים, מנהל החקירה שרידן ממהר להסיק מסקנות משלו ומבקר את גרני על השאלות שהוא מעלה ועל כיווני החקירה שהוא מעלה. אחרי שלושה ימי חקירה בלבד, צוות החקירה בטוח שהוא פיצח את התעלומה ושרידן מסיים את עבודתו של גרני. גרני כמובן שממשיך לחקור וחושף פרטים שראשי המשטרה לא היו רוצים שיחשפו..

קצב האירועים בספר מסחרר והעלילה נעה במהירות בין האירועים הרבים שלכולם יש חלק בתעלומה.

הספר הוא עב כרס – 528 עמודים. בשלב מסויים התחלתי להתעייף (ואין לי בעיה עם ספרים ארוכים). אחרי שלושה רבעים של הספר בערך התחלתי להרגיש שהספר כבר חוזר על עצמו וחיכיתי כבר להגיע לסוף. אני אוהבת את הכתיבה ואת ספריו של ורדון (קראתי את כולם) אבל פה הרגשתי שהיה ניתן לקצר רבע ממנו מבלי לפגוע הרבה בעלילה. למרות זאת, אני ממליצה לקרוא את הספר.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן