Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
וייט ריבר בוערת
תגית:
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 527
יום‭ ‬השנה‭ ‬להריגתו‭ ‬של‭ ‬נהג‭ ‬שחור‭ ‬בידי‭ ‬שוטר‭ ‬לבן‭ ‬מתקרב‭,‬ והאווירה‭ ‬בעיירה‭ ‬וייט‭ ‬ריבר‭ ‬שבצפון‭ ‬מדינת‭ ‬ניו‭ ‬יורק‭ ‬מתחממת.‭ ‬כאשר‭ ‬שוטר‭ ‬נורה‭ ‬למוות‭ ‬בידי‭ ‬צלף‭ ‬אלמוני, ‬הקיטוב‭ ‬הבין–גזעי‭ ‬בעיר‭ ‬מתעצם.‭ ‬רגע‭ ‬לפני‭ ‬שהעניינים‭ ‬יוצאים‭ ‬משליטה,‭ ‬הבלש‭ ‬המעוטר‭ ‬דייב‭ ‬גרני‭ ‬מתבקש‭ ‬לנהל‭ ‬חקירה‭ ‬עצמאית‭ ‬של‭ ‬התקרית,‭ ‬לפענח‭ ‬את‭ ‬הרצח‭ ‬ולנטרל‭ ‬את‭ ‬חבית‭ ‬חומר‭ ‬הנפץ‭.‬ אבל‭ ‬גובה‭ ‬הלהבות‭ ‬רק‭ ‬עולה,‭ ‬עם‭ ‬סדרת‭ ‬מעשי‭ ‬רצח‭ ‬שנראים‭ ‬כרצף‭ ‬של‭ ‬מעשי‭ ‬תגמול.‭ ‬כאשר‭ ‬גרני‭ ‬מתחיל‭ ‬לבחון‭ ‬את‭ ‬הפרטים‭ ‬ומגלה‭ ‬שהראיות‭ ‬מזירות‭ ‬הרצח‭ ‬לא‭ ‬מתאימות‭ ‬לגירסה‭ ‬הרשמית,‭ ‬הוא‭ ‬מפוטר‭ ‬בפתאומיות. ‬הוא‭ ‬לא‭ ‬מרפה‭ ‬מהחקירה‭ - ‬על‭ ‬אף‭ ‬התנגדות‭ ‬המשטרה‭ ‬המקומית‭ ‬ומלכודות‭ ‬שמציבים‭ ‬לו‭ ‬פנאטים,‭ ‬גזענים‭ ‬ופסיכופתים‭ - ‬ומגלה‭ ‬שבווייט‭ ‬ריבר‭ ‬דבר‭ ‬אינו‭ ‬כמו‭ ‬שהוא‭ ‬נראה:‭ ‬המציאות‭ ‬מצמררת‭ ‬הרבה‭ ‬יותר‭.‬ "וייט‭ ‬ריבר‭ ‬בוערת", ‬ספרו‭ ‬הפרובוקטיבי‭ ‬והאקטואלי‭ ‬ביותר‭ ‬עד‭ ‬כה‭ ‬של‭ ‬ג‭'‬ון‭ ‬וֶרדוֹן, ‬מציב‭ ‬מראה‭ ‬מול‭ ‬פניה‭ ‬של‭ ‬ארצות‭ ‬הברית‭ ‬העכשווית‭, ‬ועושה‭ ‬זאת‭ ‬תוך‭ ‬יצירת‭ ‬מתח‭ ‬בלתי‭ ‬פוסק‭.‬

אני מאד אוהבת ספרי מתח טובים ואת ספריו הקודמים של הסופר ג'ון ורדון קראתי בנשימה עצורה, וכמובן אני מעריצה גדולה של דייב גרני, גיבור ספריו ועוקבת אחר מהלך חייו והיחסים המיוחדים שלו עם אשתו מדלן.

בספר זה אנחנו עוקבים אחרי גרני לאחר שעזב את המשטרה והוא רק רוצה לחיות את חייו בשלווה ובנחת בביתו שנמצא בטבע יחד עם אשתו מדלן אבל פעם חוקר, תמיד חוקר והסערות ממשיכות לרדוף אותו.
גרני מגויס ע"י שרידן קליין, פרקליט המחוז, לחקור לעומק את ההתפרעויות בין שחורים ללבנים שמתרחשות בעיר שנקראת: וייט ריבר ובראש כל הדברים קליין מבקש ממנו לפענח את הריגתו של שוטר לבן בשם ג'ון סטיל ע"י צלף בזמן הפגנה בין גזעית.
גרני מוכן לצאת למשימה אבל בתנאי שקליין לא יסתיר ממנו מידע ובחושיו החדים, גרני מרגיש שרב הנסתר על הגלוי במקרה הזה ויש דברים שקליין היה מעדיף לשמור לעצמו.
גרני בטוח שמעבר למלחמה בין שחורים ללבנים, יש מישהו מאחורי הקלעים שמזיז את החוטים ומלבה את האש בין שני הצדדים כי כנראה שמבחינה פוליטית זה משתלם לו ומקדם את האינטרסים שלו.
בראש הכוונת שלו נמצא דל ברקט, מפקד משטרת וויט ריבר שמציג את עצמו כלוחם צדק ואיש ישר ללא חת אבל האם הוא מלאך או שטן? מה באמת מסתיר ברקט מעבר לחזות הנקיה והלוחמנית שלו והאם הוא תופר תיקים לעבריינים שחורים ומוציא את הלבנים נקיים מהסיפור?

המצב בוייט ריבר עדין. הרגשות גואים מכל הצדדים. קראתי לזה חבית של אבק שריפה. אם נמעד, אם ניתקל בו מכיוון לא טוב, הוא יפוצץ אותנו לחתיכות. (עמ' 19)

גרני לא בטוח שהוא רוצה להכניס ראש בריא למיטה החולה הזאת ולהיכנס למלחמה שכנראה מתחוללת בין ברקט לקליין, הרי יש סיבה שקליין ביקש את עזרתו במקרה הזה ויתכן שהשיטות בהן נוקט ברקט לא מוצאות חן בעיניו.
כשגרני מצטרף לצוות החקירה של משטרת וויט ריבר, הוא מבין שברקט מכוון את האשמה במותו של השוטר ג'ון סטיל אל עבר הברית להגנת השחורים, שהם חבורה שנלחמת למען הצדק של השחורים.
אבל גרני לא קונה את הסיפור הזה ומבחינתו הכל פתוח ויתכן שיש כאן סיפור כיסוי והאצבע המאשימה מכוונת למקום הלא נכון.
החקירה הולכת ומסתעפת וככל שגרני נכנס עמוק יותר לפרטי הפרשה, הדברים רק הולכים ומסתבכים, חשודים עיקריים מוצאים את מותם, רמזים מובילים לדרך ללא מוצא, ראיות סותרות לא ממקדות את צוות החקירה אל עבר החשודים הנכונים וגרני מרגיש שיש לו יותר שאלות מתשובות והוא אפילו לא קרוב לפתרון המקרה.

מי מנסה להשתיק את העדים שיודעים מי רצח את השוטר ג'ון סטיל ומי הראש שעומד מאחורי כל הסיפור?

אני מודה שחששתי מהספר הזה בגלל שהוא עב כרס אבל להפתעתי הרבה העלילה זרמה והצלחתי לסיים את הספר תוך שלושה ימים (יש לציין, בהנאה גדולה), ממש נהנתי לקרוא את המחשבות הרבות שעברו במוחו הקודח של גרני, אני גם מאד אוהבת את היחסים בינו לבין אשתו, על אף הטרגדיות שהם עברו, אין ספק שיש שם קשר חזק וטוב. סוף הספר היה מאד לא צפוי בעיני, הייתי בטוחה שהעלילה הולכת לכיוון שונה לגמרי.
מעריצי ג'ון ורדון יתענגו על הספר הזה.

קריאה מהנה.

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן