Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
התערבות פולשנית
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 221
"התערבות פולשנית" מאת אבינעם שירן בהוצאת הספרים "כרמל", הוא רומן שכולו בחירות המלוות את שני גיבורי הספר: בין יושרה לאופורטוניזם; בין תקווה לייאוש; בין אמת לשקר. בעלילה מרתקת עם סוף מפתיע הוא מוביל את דורון שפירא, קרדיולוג צעיר, אל דילמת חייו ומעמיד אותו במבחן של חיים ומוות. מיד כשהגיע למחלקה הקרדיולוגית, היה ברור לדורון שהוא עתיד להיות רופא מעולה. אבל לא היה לו מושג שדווקא העובדה שהוא כוכב עולה, תוביל אותו הישר אל תוך פרשה מטלטלת שתחרוץ את גורל המזרח התיכון כולו. דורון נאלץ להתמודד עם הקונפליקט בין האמת הפנימית שלו כרופא ונאמנותו לחולים לבין הפוליטיקה הפנימית במחלקה והציות למנהלה, רופא בינוני אך שאפתן, שמצד אחד מעריך את המתמחה המוכשר שלו, ומצד שני מתעצבן על כך שתמיד יש לו מה לומר, ומה שיותר גרוע - שהוא כמעט תמיד צודק. דורון מוצא עצמו מתמודד עם החלטה הרת גורל שהחליט עבור חולה מסוים, ומאיימת על עתידו המקצועי, כשבתווך הוא מנהל חיי משפחה ומנסה למזער נזקים בעסקת רכישת מכונית מסוחר רכב רמאי. ידידיה שומרון, או דידי, הוא פוליטיקאי מוכשר וקצין מצטיין, פיזיקאי ויזם. דידי רץ לראשות ממשלת ישראל, ומנסה לממש באומץ רב חזון שאפתני תוך התמודדות עם איום מתמיד על חייו ועל משפחתו, ניסיון של התקשורת להוציא שלד נפיץ מתוך הארון שלו ומום מולד המביא אותו אל בית החולים. הרומן מלווה את שניהם בנפרד, עד לרגע מכריע, דרמטי ומותח בו חייהם מצטלבים, בו כמעט שניהם מאבדים את חייהם, ובו דומה כי נפשם נקשרת  באופן מיוחד ולא שגרתי. דורון נצמד לאמת שלו, מתעמת עם מנהליו תאבי התהילה, מסכן את הקריירה שלו למען מטופליו, ומוצא את עצמו בסופו של דבר עומד לצד מיטת חוליו של ראש הממשלה, כשהוא האדם היחיד בעולם שאחראי לגורלו.

דורון שפירא הוא מתמחה צעיר שעובד במחלקת הקרדיולוגיה באחד מבתי החולים בארץ, הוא נשוי לרונית ואב לשני בנים וחייו טובים ונינוחים.
דורון עובד קשה בבית חולים והוא עסוק בחדר המיון ומתרוצץ כל היום בין חולה זה או אחר.
יום אחד מגיע לחדר המיון עו"ד בשנות השישים לחייו בשם מר שרוני שצריך לעבור בדיקת לב שגרתית עקב בעיות לב שעלולות לעבור אצלו במשפחה.
דורון מהסס לגבי המטופל ומחליט ללכת עם האינטואיציה שלו ולבצע בו תהליך פולשני של צינתור.
הצינתור מוכיח ששרוני בריא לחלוטין אבל מיד לאחר מכן משהו משתבש ומצבו מחמיר באורח לא צפוי.
דורון הנסער מגיב בהתאם ומצליח להציל את החולה אבל מאותו הרגע הוא מסומן ע"י המנהל שלו ד"ר שגיא שולמן והוא לא רשאי לבצע צינתורים והליכים מסובכים, מה שמותיר את דורון מתוסכל וממורמר
וכובל את ידיו אל מול המטופלים שלו.

כאשר יום אחד מגיע לחדר המיון לא אחר מאשר ראש ממשלת ישראל, מר ידידיה (דידי) שומרון, דורון נאלץ לטפל בו ולאבחן אותו אך המנהל שאחראי עליו נושף בעורפו.
דידי היה איש קבע ועשה חיל בצבא עד שפרש וייסד מפלגה משלו בשם "ישראל זה אנחנו", בהמשך הפך להיות ראש העיר של באר שבע והצליח לשנות הרבה דברים לטובה.
דידי הוא מלח הארץ, איש ישר ושוחר שלום ויש לו הרבה קשרים ברשות הפלסטינית, משהו שרבים לא יודעים עליו והוא מסתיר זאת בקנאות אבל בזכות הקשרים האלו הוא מצליח להזיז הרבה
דברים וגם שומר פינה חמה בלב לשכננו הערבים.
אנשי הימין הקיצוני לא אוהבים את פועלו של דידי ומאחורי הקלעים יש הרבה אנשים שישמחו להפיל אותו ואת שלטונו.
כשדידי מגיע לבית החולים לא ברור האם יש קונספירציה נגדו ולכן מצבו הבריאותי בסכנה או שזה משהו אחר, אבל כשדורון נכנס לתמונה, הוא נאלץ לנקוט עמדה וללכת עד הסוף עם תחושות הבטן שלו.

כשהתחלתי לקרוא את הספר הזה הייתי בטוחה שהוא נוגע ברשלנות רפואית אבל במקום זה קיבלתי סיפור שכתוב בכתיבה יפה וקולחת ומדבר על בעיות לב, מבחינה פיסית ומבחינה רגשית וגם בסכסוך הערבי הישראלי אבל מנקודת מבט שונה, ממקום של חמלה, הרבה רגש ורצון למצוא את העמק השווה כדי שכולנו נחיה במדינה אחת בשלום.
אהבתי את הדמויות של דידי ושל דורון, שניהם אנשים עם רמת מוסר מאד גבוהה שיילכו עד הסוף עם האמת שלהם ושניהם אנשי צבא לשעבר שנאמנים למדינה שלהם ולאנשים שנמצאים תחת חסותם.
העלילה כתובה מנקודת המבט של דורון ומנקודת מבטו של דידי, כל אחד מהם חי חיים אנטנסיביים ותובעניים בתחום שלו עד שהחיים של שניהם משתלבים לסיפור אחד.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן