Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
השליחות שמעבר למילים
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 174
"השליחות שמעבר למילים" מאת מיכאל זרחין בהוצאת מודן/משרד הביטחון ההוצאה לאור, יצא לאור במהדורה מחודשת ומורחבת. זהו סיפור חייו המרתק של נער שהתמודד בצעירותו עם דיסלקציה קשה והפך למטפל מומחה שמוצא פתרונות ללקויי למידה מכל הסוגים. הספר מתאר את הדרך רצופת המהמורות שעברה עליו כנער תל אביבי אינטליגנטי ופופולרי שעשה הכול כדי להסתיר מחבריו את העובדה המביכה שאינו יודע לקרוא. ההתמודדות המייסרת והארוכה שלו עם הדיסלקציה, כפי שהיא מתוארת בדפי הספר, היא הבסיס להבנה ולהזדהות שלו כיום עם מטופליו הרבים. הקורא יפגוש מסר של תקווה בתיאור הדרך המיוחדת שמצא מיכאל כדי להשתחרר מהקושי שלו ולנצח את הדיסלקציה. את הכלים שסייעו לו ללמוד, לקרוא ולכתוב הפך מיכאל לשיטה סדורה מלאת עוצמה שמאפשרת לו להושיט יד ולסייע לפונים אליו להתגבר על הלקויות הקשות ביותר. לאורך קרוב לשני עשורים הוא מקבל מידי יום ילדים, בני נוער ומבוגרים ופותח להם דלת להזדמנויות חדשות. בנחישות וברגישות הוא סולל לכל מטופל את הדרך שלו להצלחה. "שיטת זרחין" נותנת מענה לקשיים בקריאה, כתיבה, חשבון, דיסלקציה, דיסגרפיה,  דיסקלקוליה, וכן הפרעות קשב וריכוז. נוסף לכך היא נותנת מענה גם לקשיים בהבנת הנקרא ובהבעה בכתב. השילוב המרתק בין סיפורו האישי של מיכאל לבין תיאור התפתחותה וייחודיותה של השיטה הופך את הספר יעד לחובבי קריאה לצד הורים ואנשי מקצוע שימצאו בו גישה חדשנית ויעילה לפתרון קשיים.

דיסלקציה היא לקות למידה שבאה לידי ביטוי בקשיים של קריאה, כתיבה והבנת הנקרא.
אנשים שלוקים בדיסלקציה מתקשים לקשר רצף של מילים למשפט שלם, מתקשים ללמוד שפה זרה, הקריאה שלהם איטית מאד, הכתיבה שלהם מתאפיינת בשגיאות כתיב, יש להם קושי בהבנה של נוסחאות מתמטיות והם מתקשים גם בניהול הזמן שלהם בצורה נכונה ויעילה (במילים פשוטות-מתפזרים).
הסיבות לדיסלקציה לא ידועות ויש השערות רבות לגבי זה.
מערכת החינוך בישראל עדיין לא מצאה טיפול הולם לדיסלקציה למרות שיש היום דרכים לאבחן את הבעיה.

לצערי הטיפול בדיסלקציה אינו משביע רצון כלל וכלל.  יתרה מזו, רבים סוברים שיש להשלים עם מגבלות הלקות, מאחר שאלה אינן נעלמות, אינן משתנות ואינן משתפרות במהלך הזמן. (עמ' 23)

נשמע כמו תחזית פסימית? מיכאל זרחין שהמציא את "שיטת זרחין" לטיפול בלקויות למידה וקריאה, סובר שאפשר גם אחרת ויש טיפול שיכול להקל על הלקות.
מיכאל מספר על ילדותו, כיצד בגיל תשע אמר מנהל בית הספר בקיבוץ גבעת חיים לאמו: בנך לעולם לא ידע קרוא וכתוב! ובכך סתם את הגולל על חייו של ילד צעיר שכל חייו עוד לפניו.
בשנות החמישים לא הייתה מודעות לבעיית הדיסלקציה וילדים שסבלו מלקות זאת נחשבו לחריגים ומוקצים מחיי החברה.
מיכאל גדל למשפחה של ציונים שעסקה בתחום הטקסטיל, אמו לא הפסיקה להאמין ביכולות שלו גם כשידעה שיש לו קשיים רבים והוא מאמין שבזכות נחישותה הרבה הוא הצליח למצוא את הדרך בהמשך להתגבר על הדיסלקציה.

אמי הייתה אשת ברזל אמיתית. היא ידעה את קשיי, אך האמינה בי וסללה לפניי את הדרך.  כלביאה היא נלחמה עבורי, הלכה עמי עקב בצד אגודל, והביאה אותי להצלחה (עמ' 33)

אמו של מיכאל הקימה בהמשך את אגודת "ניצן" – ארגון עזרה לילדים עם קשיי למידה, כתוצאה ממה שעבר על בנה כל השנים ומבחינתה זה היה הייעוד שלה.
היא לא פסחה על אף מומחה, פסיכיאטר ואף שלחה את בנה עד לונדון הרחוקה כדי לקבל עזרה ממומחה אנגלי בתחום ליקויי הלמידה.
מיכאל חזר לבסוף ארצה והתחיל ללמוד בבית ספר ליד ביתו בתל אביב אבל הקשיים לא נעלמו אלא רק החמירו עם השנים.
אמו של מיכאל לא אמרה נואש והמשיכה לשלוח אותו ממומחה אחד למומחה אחר עד שתגיע הישועה והגאולה לבנה.
מיכאל עובר מסע ארוך ומייגע מעבר למילים (תרתי משמע) והוא טס עד ארצות הברית כדי להיפגש עם מומחה שיוכל לעזור לו.

לא ידעתי אל-נכון עד כמה אני רחוק עדיין מפתרון אמיתי ושלם ללקותי וכמה עוד רחוק היום שבו אמצא סוף סוף במצב המיוחל-עצמאי, חופשי לקבל החלטות, ונטול משקעים מהעבר. (עמ' 86)

סיפורו של מיכאל זרחין מרגש ומעורר השראה, אמו היא דמות ראויה להערצה, אישה חזקה שהיתה מוכנה ללכת באש ובמים למען בנה ואין ספק שההתמדה החום והאהבה שהרעיפה עליו והאמונה שלה ביכולות שלו הם אלה שהפכו אותו לאיש שבסופו של דבר הצליח לעזור גם לאחרים.
מיכאל נותן בספרו רעיונות ודרך לימוד כיצד להתמודד עם קשיי הדיסלקציה, רוצים לגלות מה השיטה שלו? תצטרכו לקרוא את הספר כדי לדעת.

בשנת 2005 הקים מיכאל זרחין את "מכון זרחין" לטיפול בקשיי למידה מסוגים שונים, הוא הצליח לטפל בהצלחה רבה במעל 1000 ילדים, בני נוער ומבוגרים בעלי קשיי למידה.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן