Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
השיעורים שלא תלמדו בבית הספר
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 215
בואו ללמוד את השיעורים החשובים באמת! מכירים את ההרגשה הזאת... שאתם יושבים בשיעור, מתים משעמום ופשוט יודעים שאתם מסוגלים ליותר? שהחומר והדרך שאתם לומדים בה פשוט לא רלוונטיים לחיים שלכם? שהיכולות שלכם והאדם שאתם יכולים להיות הם הרבה-הרבה מעבר לציון מספרי? בתור תלמידה, הרגשתי בדיוק כמוכם. הרגשתי שאני לא לומדת שום דבר שבאמת יעזור לי בחיים, ושאני מסוגלת להרבה יותר. בדיוק בגלל זה החלטתי לא להסתמך רק על תוכנית הלימודים של בית הספר. את חמש השנים האחרונות הקדשתי למחקר ולמידה לעומק של תחומים שהרגשתי שאני באמת צריכה לדעת כדי להצליח בחיים: בני אדם והטבע האנושי, כסף וקריירה, אושר, פיתוח אישי, ניהול זמן, קבלת החלטות ועוד... כשהתחלתי לקבל פניות מתלמידים שביקשו עזרה בנושא, כי לתחושתם בית הספר לא מספק אותם - הבנתי שהצורך הזה משותף לכולנו. אז הגיע הזמן לחלוק איתכם את כל המידע והתובנות שצברתי. כמו שיש לכם ספר למתמטיקה או להיסטוריה, הגיע הזמן שיהיה לכם גם ספר לחיים. זהו ספר חובה לכל מי שמרגיש שהוא לא מממש את עצמו בתוכנית הלימודים של מערכת החינוך.

בית הספר הוא לא תמיד מקום שאנחנו רוצים להיות בו, השיעורים משעממים, המורה מלמדת תמיד באותה הצורה והחומר כבר חוזר על עצמו ולפעמים די חופר, במקום לשבת ולקשקש כל היום במחברת, אפשר לעשות דברים בצורה קצת אחרת, אולי אפשר ללמוד דברים שבית הספר לא מלמד אותנו, דברים שאנחנו צריכים ללמוד בעצמנו, ואולי אפשר גם לנצל את הזמן והמקום בהם אנחנו נמצאים, ולהוציא מהם את המיטב.

אתם בטח מנחשים כבר למה הספר הזה תפס לי את העיניים, וכשהתחלתי לקרוא אותו, חששתי שאתעצבן עליו מראש, וזה בהחלט מה שקרה בהתחלה, אבל חלטתי להמשיך בכל זאת, ואז הכול התחיל להשתפר.

הרבה פעמים אנחנו נוטים להאשים את הסביבה בדברים שקורים שלנו, לפעמים אנחנו מקשיבים למה שהמבוגרים אומרים, ולפעמים אנחנו פשוט משלימים עם 'מר גורלנו' אבל הספר הזה אומר לכם בדיוק את ההפך, קחו אחריות על עצמכם, על הזמן שלכם ועל הידע שלכם ותנצלו את הזמן שלכם דווקא בתקופה הזו. הספר הזה הוא סוג של ספר "עזרה עצמית" אבל אני רוצה להגדיר אותו יותר כספר העצמה, הוא משלב כמה תחומים והוא מלמד גם דברים מאוד חשובים.

לא עם הכול הסכמתי בספר הזה, אני מאמינה שמשפטים כמו 'קודם תסיימי 12 שנות לימוד ואז' הם מאוד תלויים בחינוך ובבית שממנו באים, אני גם חושבת שהרגשת המיצוי בבית ספר, והעשייה בו, תלויה במקום בו לומדים, במקום שאני למדתי בו למשל המנהלת מאוד עודדה אותי לפעול בתנועת הנוער כי היא ראתה שזה עושה לי טוב, היא פשוט עזרה לי למצוא איזון בין זה לבין הלימודים. גם בכל הנושא הכלכלי, היום זה כבר יותר מדבור במערכת, לי היה שיעור במערכת שנקרא חינוך פיננסי, וחלק מהמושגים בכלכלה שהיו בספר, היו לי מוכרים מהשיעורים ההם. ובכל זאת, היו גם דברים שהסכמתי איתם בספר, מערכת החינוך לא ממש השתנתה בשנים האחרונות, שיטות הלימוד אמנם בתהליך שינוי מסוים, אבל עדיין יש הרבה דברים שאפשר לשנות אותם כדי לקדם את התלמידים.

אחד הדברים שאהבתי בספר היה העיצוב, אמנם היו קטעים שהזכירו לי קצת את ספריו של יובל אברמוביץ', אבל העיצוב הכולל עשה חשק להתקדם עם הספר, והכתיבה בגובה העיניים, בתוספת חוויות אישיות, עשו את חווית הקריאה טובה יותר. מבנה הספר הוא כזה שמאפשר למידה ואחריה גם יישום, וזה אחד הדברים הנכונים יותר, שמעודדים לעשייה. הספר מתאים לבני נוער שמרגישים שהם לא ממצים את עצמם, שיודעים שיש להם הרבה כוחות ורוצים לעשות איתם משהו מעבר לרק ללמוד.

שורה תחתונה: אנחנו נולדים עם כנפיים, אבל אנחנו צריכים לדאוג גם ללמוד לעוף!

רעות אסתר פנקוס

לומדת חינוך, עובדת בסטימצקי ומכורה לריח של ספרים וגם לקריאה בהם.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. ולנטינה

    תודה על הסקירה שלך, עזר לי להבנין על מה הספר

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן