Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
השחקניות
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 470
ערב לאחר שהגשימה דולי שפיצר את חלומה לגלם תפקיד ראשי במחזה, היא נעצרת באשמת ניסיון רצח. היחידים שמאמינים בחפותה ונחלצים לעזרתה הם בן זוגה לשעבר וקרובת משפחה קשישה, המספרת לדולי על תולדות משפחתה. במהלך ניסיונותיה להיחלץ מסבך התככים והמזימות שבו שקעה מגלה דולי לתדהמתה שהיא נצר לשושלת מפוארת של שחקניות, שתהפוכות חייהן יכלו לפרנס אינספור מחזות דרמטיים.  “השחקניות” הוא רומן משפחתי-היסטורי סוחף על אהבה גדולה וקנאה יוקדת, על פניו המתעתעים של עולם התיאטרון וגם על האופן שבו היסטוריה משפחתית עשויה לחזור על עצמה. עלילת הספר נפרשת על פני מאה שלמה, החל בתיאטרון הלאומי בבודפשט לפני מלחמת העולם השנייה, דרך תל אביב הבוהמיינית והתוססת של שנות החמישים והשישים ועד ימינו.

מאז שהייתה ילדה, חלמה דולי שפיצר להיות שחקנית תיאטרון אבל החיים כיוונו אותה להיות דווקא כוכבת בערוץ הילדים ושחקנית בטלנובלות.
דולי חיכתה שנים לפריצה הגדולה שלה והרגע המיוחל מגיע סוף סוף כשהיא קוראת ידיעה בעיתון על עיבוד לשתי הצגות הונגריות גדולות.
את ההצגה הראשונה היא מפסידה לטובת עיינה מיכאלובנה, שחקנית תאטרון ותיקה ומוערכת, ויום לפני שהיא ניגשת לאודישיין להצגה השניה: 'זאבים בשלג' (אחד מספריה של אורלי קראוס ויינר) לתפקיד הראשי של אגי פרקש, היא מבינה דרך הסוכנת שלה דוריס, שהכל מכור וגם התפקיד לו היא נבחנת מיועד לעיינה.
דוריס מפצירה בדולי לחזור לערוץ הילדים כי רק שם תוכל לפרנס את עצמה בכבוד בעולם המשחק.

תשאירי את הדרמות לתאטרון יקירתי, הזמנתי אותך לארוחת בוקר כדי להוציא לך את האשליות מהראש. תראי שיום אחד עוד תגידי לי תודה.

דולי לא מוותרת וניגשת בכל זאת לאודישן ואף זוכה לאהדה גדולה ופרגון מצד הבמאי של ההצגה, דני אנדרשי שמבטיח לה להלחם בשבילה שהתפקיד יהיה שלה.
ואכן לאחר כמה ימים אנדרשי מתקשר להודיע לה שעיינה נפצעה בתאונת סקי והתפקיד שלה באופן זמני לכמה חודשים.
דולי נכנסת במרץ לחזרות על התפקיד ומתקרבת לאלכס, השחקן הראשי שמשחק לצידה, למורת רוחו של בן זוגה משכבר השנים, רן.
ערב הבכורה עובר בהצלחה רבה ודולי מוכתרת כדבר הבא בעולם התאטרון.
עיינה מגיעה אף היא להצגה ומזמינה את דולי לביתה לאחר ההצגה.
למחרת משטרת ישראל עוצרת את דולי בתואנה שניסתה לרצוח את עיינה בהרעלה.
דולי מיד חושדת שעיינה ניסתה להרעיל את עצמה וזרקה את האשמה עליה כדי להחזיר לעצמה את התפקיד בהצגה.
לאחר שדולי משוחררת בערבות מהמעצר ומורחקת מהתאטרון עד להודעה חדשה, היא חוזרת הביתה מותשת וכבויה.

שכנה שגרה ממול דופקת על דלתה ומספרת לה שהיא דודתה המסתורית של אמא שלה. ביאטה אלודי השכנה, מדהימה את דולי עם סיפור ילדותה וילדות סבתה של דולי שהחל בהונגריה 1918 ונשזר עם סיפור ההצגה שבה דולי מופיעה: 'זאבים בשלג'.
בשנות השלושים לאחר שהגרמנים פלשו לפולין, הגיעה ביאטה לבודפשט כדי להבריח משם את שתי אחיותיה התאומות הלנה (סבתה של דולי) ואנה, שתיהן שחקניות שנדרשו ע"י אנשי הגסטפו לעבור לשחק בגטו טרזיינשטט.
האחיות קיבלו הצעה לעזור לפרטיזנים מבפנים ולהגיע בכל זאת לגטו כדי לדווח מה קורה שם.

כרגע יש לנו במרתף יותר אנשים צעירים ומאומנים לפעילות פרטיזנית מכפי שאנחנו צריכים.  אבל שתי שחקניות מוכשרות וידועות כמוכן, שיוכלו לרגל עבורנו באחד ממחנות הריכוז המרכזיים והחשובים ביותר בצ'כיה, אין לנו בכלל.

האחיות אלודי מגיעות לגטו טרזיינשטט ומזדעזעות מהסבל והרעב שנמצא מסביב.
בזכות יופיין וכישרונן הן מתערבבות מהר מאד עם הקצינים הנאצים ועובדות על בנית תאטרון בגטו וגם משמשות כסוכנות כפולות כשהן מנסות לשאוב ידיעות חסויות מהמפקדים הנאצים עבור המחתרת הצ'כית.
לאחר שהן מצליחות לברוח מהגטו ולחזור הביתה להונגריה הן מבינות שחייהן לעולם לא יחזרו להיות כבעבר.
אנה האמיצה והנחושה לא מוכנה לוותר על חלומה להיות שחקנית תאטרון בדיוק כמו דולי, הנכדה של אחותה האהובה הלנה.

העלילה נעה בין העבר וההווה, בין הגשמת חלומות, אהבות נכזבות, משברים ודרמות בעבר לבין תעלומת רצח לא פתורה בהווה.
ככל שביאטה ממשיכה בסיפורי העבר על אחותה אנה והדרמות בחייה, דולי מוצאת מוטיבים משותפים ואלמנטים דומים לדרמות שהיא חווה בהווה.
הנשים בעלילה ניחנו ב"קללת המשחק" שעוברת מדור לדור ולא נותנת לנפשן המיוסרת מנוח גם כשהן מאחלות לעצמן חיים נטולי דרמה.

אהבתי מאד את הספר "השחקניות", כמו כן את ספריה הקודמים של אורלי קראוס-ויינר שנוגעים בסיפור זה: 'זאבים בשלג' ו'דיוקן הונגרי'…כמו ברוב ספריה הקודמים של הסופרת, העלילה נעה בזמן בין הדרמות שחווה הדמות הראשית בהווה לבין דברים שקרו בעבר למשפחתה והעלילה נשזרת לתוך סיפור אחד מרגש שמובן רק בסוף הסיפור.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן