Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
השופט
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 284
אריאל, שופט מוערך ורווק מושבע, גדל בצילה של אם מגוננת, שהסתירה ממנו כל השנים מי היה אביו. רגע לפני מינויו לבית המשפט המחוזי הוא יוצא לפגישה רומנטית עם אישה נשואה שהכיר דרך האינטרנט, ומה שיקרה שם יחרוץ את עתידו. איך ינהג איש החוק כשהוא מאוים? האם יפעל לפי החוק או ינסה להערים עליו? זה רק אחד מצירי הרומן המרתק הזה, שנותן פתחון פה גם לדמויות נוספות שלכאורה אינן קשורות זו לזו, עד שמתברר שהכול מתנקז למקום אחד. במלאכת מחשבת נשזרות כולן יחד, ומותווה דרכן הקשר החמקמק שבין אמת לשקר, בין חוק לצדק, ובין בחירותיהם של הורים לגורל ילדיהם. ספר שלישי לשי אספריל, זוכה פרס רמת גן לסופרי ביכורים, שמגיע כאן למלוא בשלותו כסופר.

מאז שיצא השופט לאור הוא נמצא ברשימת הספרים העתידיים שלי, אך עקב ספרים רבים שממתינים לי לא הצלחתי להגיע אליו. שמחתי לגלות שהוא קיים כספר שמע באפליקציה האהובה עלי אייקאסט, והחלטתי להאזין לו במקום לקרוא אותו פיזית. החלטה שהתבררה כנכונה כי הספר היה סוחף ונהניתי מקולה המדויק של הקריינית דיאנה בחור.

אני חייבת להודות שלא שמעתי קודם לכן על שי אספריל, ולאחר שסיימתי את השופט, חיפשתי את שמו בגוגל. התחשק לי לגלות עוד מידע אודותיו. לא ארבה במילים על עלילת הספר, כי למרות שלא מדובר בספר מתח כהלכתו, יש בו לא מעט מאפיינים של מותחן, והוא מלווה באותה נשימה עצורה שמלווה אותי כשאני קוראת ספרי מתח. ולכן אני מעדיפה להשאיר את הסקירה נטולת ספוילרים ולאפשר לקורא לחוות את העלילה בעצמו. הספר מחולק לארבעה חלקים ומסופר מפי שלוש דמויות לסירוגין, כאשר דמות רביעית מגיחה רק בחלק הרביעי והאחרון ומסיימת את הסיפור. ואלה הן:

אריאל בן אליאס – אריאל התחיל את דרכו המקצועית כעורך דין אך חלומו היה להתמנות לשופט. הוא התמנה לשופט בבית המשפט המחוזי כבר בשנות ה-40 לחייו ונחשב לכוכב עולה, ולשופט הוגן ואינטליגנטי. הוא גדל עם אם חד – הורית וזהותו של אביו אינה ידועה לו. הוא רווק, מתגורר בגפו ועדיין יוצא מדי פעם לדייטים עם נשים שהוא פוגש באינטרנט.

מרסל לוי – מרסל היא אישה בשנות ה-60 לחייה שהתאלמנה לאחרונה. היא התחתנה בתחילת שנות ה-20 שלה עם זאב, איש עסקים אמיד שבמהלך השנים המשיך להתעשר עד שהפך למיליארדר. השניים התגוררו באחוזה מפוארת בלונדון ולהם שני ילדים. במהלך השנים לא התערבה מרסל בעסקיו של בעלה ולא ידעה עליהם כמעט דבר.

נתן – נתן הוא גבר צעיר בשנות ה-30 לחייו שהתאלמן גם הוא לא מזמן. הוא נולד להורים מבוגרים וגדל בבית חם ואוהב. אביו נפטר כשהיה בן 15, ונתן הרגיש שלא עשה מספיק בזמן אמת, והוא מלא ברגשות אשם. הוא נשאר קרוב מאד לאמו, ונעזר בה לגדל את בנו לאחר שאיבד את אשתו. הוא חובב קולנוע נלהב אך בסופו של דבר בחר בפרקטי ועובד בתחום המחשבים.

לספר יש שתי חוזקות עיקריות. הראשונה היא הכתיבה החדה והנוקבת של שי אספריל. הוא משלב בספר הערות ביקורתיות על מערכת המשפט בפרט ועל החיים בכלל. מכיוון שעם חלק גדול מההערות הזדהיתי, הרי שעבורי הן היו מבדרות והעלו חיוך או גיחוך. אני אוהבת סופרים שמביעים את דעתם, שהרי ספר הוא יצירה אישית ואינו עיתונאות אובייקטיבית. החוזקה השנייה היא המבנה הספרותי שלו: שלוש דמויות שלכאורה אינן קשורות אחת לשנייה, אך הקשר ביניהן מתגלה ויחד הן יוצרות סיפור אחד מרתק. אהבתי את הסוף שסגר את כל הקצוות: מצד אחד הוא מפתיע, אך מצד שני גם מאד מציאותי.

פסק הדין:
לאחרונה יצא לי לקרוא כמה ספרי מקור מעולים שעוסקים במציאות ובהוויה הישראלית. השופט הוא ללא ספק אחד מהם. הוא בנוי משלוש עלילות נפרדות, שכל אחת מהן טובה בפני עצמה, אך כוחו האמיתי של הספר היא הדרך שבה הן מתחברות. זה ספר מעורר מחשבה על הבחירות שבוחר אדם בחייו, על השקרים שהוא מסתיר, על הגורל שהוא בורח ממנו והאם הוא נקבע מראש או נתון לשינוי? הסופר בחר להקדיש את הספר לאביו, והרגשתי שיחסי אבות – בנים ואבות – בנות מניעים את הדמויות ומהווים מרכיב חשוב בעלילה. ספר סוחף, מותח, ציני, ביקורתי, אנושי ומעורר הזדהות.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן