Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
השדים של סבתא
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 299
עם קורט מציאות ודמיון נדיב, אני ממלאת אחר משאלת ליבה של סבתי: "יעלי, את רושמת? יום אחד תכתבי עלי ספר, כולם יקראו ויבכו." אולם הסיפור הזה נכתב בהרבה הומור, כך שאין מה למהר ולהוציא את הממחטה, והוא שזור בצורה נפלאה באירועי ההיסטוריה של ארץ ישראל, מאז הפרימוס ועד לקומקום החשמלי, והשנים שבאמצע גדושות באמונות טפלות, דעות קדומות, טירוף, והרבה מאוד רעש שמלווים את סיפור חייה הצבעוני - המולה שלמה שחתכה בבשרם של היקרים לה מכל, אלה שזיכרונם יעלה מרה בגרונה כאשר תחשוב עליהם לעת זקנה, וליבה יימחץ מחרטה וגעגועים. רומן שובה לב, מצחיק ומרגש, על הזקנה המשוגעת מהקומה הראשונה, זו שכולם מפחדים לאהוב. יעל קריצוק, סופרת ישראלית ומתרגמת ספרות. מתגוררת באיטליה עם בעלי ושני זאטוטים ששוברים לי את הבית. אוכלת פסטה וחולמת על החצילים של סבתא.

מיכל נולדה כבר בארץ, שנים ספורות אחרי שהוריה עשו את כל הדרך מתימן, מסע של שנתיים והגיעו לארץ. היא נולדה בפתח תקווה וכבר כילדה קטנה היא אביה ואחותה הגדולה קמו באמצע הלילה ויצאו לעבודה בפרדס. הספר מספר את סיפורה של המשפחה הצעירה שהתבססה בישראל עוד לפני קום המדינה ועברה את כל הקשיים של פעם, כשהיה קשה יותר להתפרנס, כשגרו בתנאים ללא תנאים, כשהערבים פרעו ביהודים, כשהכול היה שונה…

בתור נערה בת עשרה, סבתא מיכל עבדה במטבח של פועלות. היא הצטיינה בעבודתה וכשהוריה שמעו שהתפנתה משרה של מנהלת משק בית, הם ידעו שהמשרה תפורה עליה. אמנם מעולם לא למדה בבית ספר בצורה מסודרת אבל בהחלט ידעה את כל מה שצריך כדי לנהל משק בית. הוריה דאגו באותה עת שהיא רווקה זקנה בת 20 שגרה אצל ההורים ועדיין לא התחתנה, הם הרגישו שבמקום להקים משפחה, היא הייתה עסוקה בלהקים מדינה.

החתן המיועד הגיע לגמרי במקרה כשדודה של מיכל הציע לשדך לה את פנחס. משפחתה של מיכל היו משוכנעים שהוא סוג ב' משום שהוא פנוי, והיו מוכנים להתפשר על כמה דברים אך כשהכירו אותו הבינו שהוא לגמרי ראוי למיכל.

פנחס ומיכל בנו את ביתם בחצר הבית של הוריו. שלושה בתים היו בנויים על הנחלה של הוריו, בית לכל בן. כשאחיו של פנחס התחתנו ובאו עם הכלות החדשות, מיכל לא הסתדרה איתן ובסופו של דבר ויתרה על הבית שקיבלה, מכרה את מעט הרכוש שהיה להם ורכשה בקושי אדמה הרחק מהן.

הבעיה של מיכל שהיא הרגישה שכולם רודפים אחריה, כולם נגדה ורוצים ברעתה. החל מהאישה הראשונה של פנחס וכלה בגיסות שלה. בואו נאמר שהיא לא עשתה חיים קלים לבעלה ולא היה לו פשוט לחיות אתה. האמונות הטפלות והמחשבות על רוחות רעות לא עזבו אותה.

הספר מספר את סיפורה של סבתא מיכל החל מלפני קום המדינה ואיתה סיפורה של המדינה עצמה. הוא מספר על החיים בצל המנדט הבריטי, על הפרעות של הערבים ביהודים, על הכרזת המדינה ועל הקמתה. עפתי על הדמות הצבעונית של מיכל שגרמה לי לצחוק לא פעם מדברים שעשתה או אמרה ובעיקר מהשיגעון שהיה לה, איזו סבתא צבעונית ומגניבה, ממש התחשק לי להכיר אותה… הייתי שמחה אם הסופרת היתה יוצרת סיפור מסגרת רחב יותר והייתה מפרטת יותר על הקשר בין הנכדה והסבתא כך הסיפור היה מציג זוית נוספת ומוסיף עוד רובד לסיפור.

ספר שנון, קליל ומצחיק והיה בו מינונים נכונים של תיאור התקופה והאווירה, של צחוק ושל דרמה. ספר שונה, מיוחד שנכנס לי ישר ללב. אהבתי במיוחד את הכריכה המקסימה של הספר וגם את הכתיבה של קריצוק, אני אשמח לקרוא ספרים נוספים מפרי עטה ולא רק תרגומים של אחרים. אני נהנתי ממנו וממליצה לכם בחום לקרוא אותו ולהתאהב בעצמכם בסבתא מיכל.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן