Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
השבועה הנמהרת שלנו
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 395
איש מעולם לא קרא לזִי "גברתי". היא בחורה גדולה עם פתיל קצר, שיער ג'ינג'י פרוע וקעקוע פניקס על הירך, וכבר התרגלה לכינויים אחרים לגמרי. פתאום, באחר צהריים אחד של יום רביעי, מופיע בחור שפגשה בחדר ההמתנה במרפאה המקומית, כורע ברך לפניה ואומר: "אני נשבע לשרת אותך, גברתי, מעתה ועד עולם". מה עונים למשפט כזה? נראה שהבחור רציני לחלוטין, והאמת היא שקצת עזרה לא תזיק. גֶ'נטְרי אינו בחור רגיל. מגיל צעיר מאוד ידע שייעודו בחיים הוא להיות אביר, ומשפחתו קיבלה את אימוניו בהבנה כדי לעזור לו להשתלב בחברה. הוא שולט בחרב ובגרזן,  דובר אנגלית ימי ביניימית בלבד ומסור כל כולו למסדר הצלב. הוא נשבע להגן על זי בחרבו ובגופו – משוטרים ומנושים, מסוחרי סמים ומפושעים תאבי דם – ויעשה את כל מה שתבקש גברתו.  אך הוא וגם היא לא מעלים על דעתם מה תגבה מהם שבועה נמהרת אחת. ספרה החדש של ברין גרינווד אמיץ, בוטה ויוצא דופן, כמצופה ממחברת רב המכר "כל מה שקרה שם באמת". היא כותבת בקולן של דמויות פגומות וחשופות עד כאב ומוצאת יופי במציאוּת שרובנו לא מישירים אליה מבט. "אגדה מודרנית פרועה, שלוחת רסן ומרתקת", קירקוס ריוויו “מכשף”, פבלישרז ויקלי

השבועה הנמהרת שלנו

 

אודה ואתוודה כי אינני נמנית בין אוהבי סוגת הפנטזיה והמדע הבדיוני אך תקופת ימי הביניים וכל תפאורת האבירים תמיד סקרנה אותי. מקומם של הגבר והאישה בעת ההיא. כך מצאתי עצמי נשאבת לספרה של ברין גרינווד. גיבורת הספר- זי – הגבירה ז'ורז'ה  , אדומת השיער, גדלה בבית לא פשוט. אביה ישב בכלא, אם – גדולת מימדים , אגרנית כפייתית, שלא מרעיפה עליה רגשות אהבה כנים. מוצאת עצמה עם אחיינה מרקוס, תוך כדי בלדרות של סמים ומתמודדת עם היעלמותה של אחותה, אמו של מרקוס לה ריין.

היא מוצאת עצמה מתמודדת עם חיי יום יום מאתגרים: שוטרים חוקרים את אמה , נאלצת לעזוב את ביתה , נזרקת ממקום עבודתה. ולפתע ניצב לצידה ג'נטרי בחור עם אוטיזם , המדבר בשפה אנגלית עתיקה כבימי הביניים ומציג עצמו כאביר המגן על גבירתו. מכשפה דברה אליו לביצוע משימת האבירות. בכל רגע שזי נמצאת בסכנה, במצב לא נינוח- מיד ניצב משום מקום ומסייע לה. ג'נטרי בעצמו גדל למשפחה קשה ביותר, אותה פגשה בעברה זי בהתבגרותה. מזה שנים דר במשפחה אומנת חמה ואוהבת אשר מקבלת לחיקה גם את זי ומרקוס אחיינה. אך גם שם מרגישה אמו האומנת כי ג'נטרי חוצה גבול ואינו מודע לכך. על אף שרוצה משמורת על אחיינה, הסבים שלו לוקחים אותו ממנה.

לזי נודע כי אסירים עריקים חטפו את אחותה ויחד עם ג'נטרי היא יוצאת למסע מאתגר, רווי רגשות בינה לבינו למציאת אחותה. בין השניים נרקמת לה אהבה וחיבור אשר אוחזים אותם יחד בהתמודדות עם הרפתקה מסוכנת ומאבקים עם העולם התחתון. העולם החיצון לא ממש מקבל את ג'נטרי אשר מדבר בשפה גבוהה ועתיקה. הוא מוצא עצמו במאבקי חרב רבים. בחייו התמימים, בונה הוא בשתי ידיו טירה מאבנים. זי נשאבת אט אט לעולמו זה.

בעזרת דודה אשר מכיר את רזי הכלא והכנופיות השונות מגיעה זי לקצה חוט באיתור אחותה. האם תצליח במשימתה זו?

מעבר לעלילה המורכבת , הספר מתבונן על התמודדות החברה עם דעות קדומות, עם קבלת השונה,  מבליט את התום שבחיים  ומעמיק מבט לעולם שאיננו חשופים אליו.

 

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לעשרה (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן