Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
השבועה הנמהרת שלנו
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 395
איש מעולם לא קרא לזִי "גברתי". היא בחורה גדולה עם פתיל קצר, שיער ג'ינג'י פרוע וקעקוע פניקס על הירך, וכבר התרגלה לכינויים אחרים לגמרי. פתאום, באחר צהריים אחד של יום רביעי, מופיע בחור שפגשה בחדר ההמתנה במרפאה המקומית, כורע ברך לפניה ואומר: "אני נשבע לשרת אותך, גברתי, מעתה ועד עולם". מה עונים למשפט כזה? נראה שהבחור רציני לחלוטין, והאמת היא שקצת עזרה לא תזיק. גֶ'נטְרי אינו בחור רגיל. מגיל צעיר מאוד ידע שייעודו בחיים הוא להיות אביר, ומשפחתו קיבלה את אימוניו בהבנה כדי לעזור לו להשתלב בחברה. הוא שולט בחרב ובגרזן,  דובר אנגלית ימי ביניימית בלבד ומסור כל כולו למסדר הצלב. הוא נשבע להגן על זי בחרבו ובגופו – משוטרים ומנושים, מסוחרי סמים ומפושעים תאבי דם – ויעשה את כל מה שתבקש גברתו.  אך הוא וגם היא לא מעלים על דעתם מה תגבה מהם שבועה נמהרת אחת. הספרה החדש של ברין גרינווד אמיץ, בוטה ויוצא דופן, כמצופה ממחברת רב המכר "כל מה שקרה שם באמת". היא כותבת בקולן של דמויות פגומות וחשופות עד כאב ומוצאת יופי במציאוּת שרובנו לא מישירים אליה מבט.

ז'ורז'ה טרגו המכונה זי, גדלה לתוך עולם הפשע לאחר שאביה נכנס לכלא כשהייתה רק בת שמונה והותיר מאחור אותה, את אמה ואת אחותה הבוגרת לה-ריין.
זי עברה ילדות לא פשוטה וכל חייה היא הרגישה כמו אורחת בכל מקום בו היא נמצאה. לאחר שבבגרותה היא עברה תאונת אופנוע שגרמה לה לשבר ברגל היא מצאה את עצמה ללא עבודה, ללא בית וגם התמכרה לעישון גראס כי רק זה הרגיע לה את הכאבים ברגל.
יום אחד, כש-זי יוצאת ממרפאת הפיזיותרפיה שלה, מחכה לה בחוץ גבר זר ומוזר בשם ג'נטרי פרנק שמציג את עצמו בתור "עבדה הנאמן" ומתנהג כאילו שהוא האביר המגן שלה והיא הגבירה שלו.
זי נרתעת מהגבר המשונה אבל לאט לאט נוצרת חברות מיוחדת בין השניים וג'נטרי הופך להיות הסטוקר של זי ומלווה אותה לכל מקום.

הדרמות בחייה של זי לא מפסיקות לרדוף אותה. היא נאלצת להסתבך עם סוחרי סמים כדי לפרנס את עצמה כי עבודתה בתור מלצרית לא מצליחה לכלכל אותה בכבוד, היא ישנה כבר שנתיים על הספה בסלון בדירה השכורה של אחותה, אמה דוטי היא אגרנית כפייתית שחיה בעולם משלה ועכשיו היא מגלה לחרדתה שלה-ריין שהתנדבה בכלא בו גם שהה בעבר אביהן, נחטפה ע"י שני אסירים מסוכנים שהצליחו לברוח ולקחו אותה איתם.
זי מוצאת את עצמה נודדת מבית לבית עם מרקוס, בנה בן החמש של לה-ריין כשהיא מנסה למצוא מקום להניח את הראש ולהרגע מהדאגות שטורדות את נפשה.
ג'נטרי מתעקש לא לעזוב אותה לרגע והוא מכניס אותה לתוך עולמו ומשפחתו המיוחדת וזי לא יודעת איך לעכל את כל מה שקורה סביבה ומתאמצת לא לאבד שליטה על חייה הקורסים.

הפרקים כתובים מנקודת מבטם של מספר דמויות מרכזיות בסיפור.
זי וג'נטרי הם שני הפכים, היא גבוהה, בוטה, מנבלת את הפה וממש לא הנסיכה העדינה והענוגה מהאגדות.
והוא ג'נטלמן שמדבר כמו אביר מימי הביניים, בשפה גבוהה ומשעשעת והוא ניחן בנימוסים והליכות כאילו היה חלק מאבירי השולחן העגול של המלך ארתור ובעוד שהיא טרודה בהישרדות יום יומית, הוא עסוק בשיריונים וחרבות. שניהם כל כך שונים אבל עם זאת כל כך מתואמים ומשלימים זה את זו.
קראתי את ספרה הקודם של הסופרת ברין גרינווד: "כל מה שקרה שם באמת" ופחות התחברתי לכתיבה ולדמויות אבל גם כאן כמו בספר הקודם מדובר במשפחות לא מתפקדות. את הספר הזה אהבתי מהדף הראשון, נהנתי כל כך מהכתיבה הזורמת, המשעשעת, הדמויות היו ססגוניות, אמיתיות ועם זאת קצת תלושות מהמציאות.
הספר היה קסום ומרגש, זי הצליחה להכנס לי ללב כי מתחת לחספוס שלה שכן לב רך וחמים ומלא חמלה וג'נטרי היה אחרון האבירים והג'נטלמנים עלי אדמות – מומלץ בחום!

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן