Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הרשת של אליס
סופר/ת:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 544
עלילת הרומן "הרשת של אליס" מתרחשת במקביל בשתי תקופות היסטוריות שונות: צרפת בשנות השיא של מלחמת העולם הראשונה ולונדון וצרפת בתקופה שלאחרי מלחמת העולם השנייה. 1947. לסטודנטית האמריקאית צ'ארלי סנט קלייר יש בעיה: היא בהיריון ורווקה. כדי לפתור את "הבעיה הקטנה" היא נוסעת בלוויית אמה למרפאה באירופה. אך כאשר הן עוצרות לחניית ביניים באנגליה, צ'ארלי בורחת ללונדון, נחושה לברר מה קרה לבת דודתה האהובה רוז שנעלמה בצרפת במהלך המלחמה. רדופה מזכרונות על אחיה ששם קץ לחייו לאחר שחזר מהמלחמה צ'ארלי מורדת בסדר הטוב ובכל מה שמצופה ממנה ויוצאת להרפתקה לא צפויה. 1915, לונדון. איב גרדינר, פקידת תיוק מתוסכלת ויתומה בת 22, משתוקקת לתרום למאמץ המלחמתי. כנגד כל הסיכויים היא נשלחת לצרפת הכבושה, שם היא מצטרפת לרשת אליס שבראשה עומדת לילי, "מלכת המרגלים" הנערצת. איב עובדת כמלצרית במסעדה יוקרה בעיירה ליל תחת עינו הפקוחה של רנה בורדלין, משתף פעולה ובוגד – שורד. בינו לבין איב מתפתחת מערכת יחסים סבוכה ואכזרית שבסופה בגידה שהביאה לקריסתה של רשת אליס ורודפת את איב גם כעבור שלושים שנה. היא מבלה את ימיה שיכורה ובודדה בביתה המתפורר בלונדון, אך כאשר צ'ארלי מתפרצת לחייה ומתקבלת באקדח שלוף היא נוקבת בשם שאיב לא שמעה שנים רבות. יחד עם עוזרה הנאמן והמסתורי של איב בעלת המזג החם הן יוצאות למסע גדוש הפתעות וסכנות במטרה לחשוף את האמת. סיפורה הבלתי ייאמן של איב שריגלה לטובת המודיעין הבריטי מבוסס על סיפור אמיתי כמו גם סיפורה של רשת הריגול הנשית שפעלה במלחמת העולם הראשונה. הרשת של אליס הוא מותחן ריגול עוצר נשימה, מרתק מתחילתו ועד סופו, ללא רגע משעמם. קייט קווין שוזרת את סיפורן המרתק של נשים אמיצות שפעלו מעבר לקווי האויב למסכת בלתי נשכחת על נחישות, גבורה והקרבה. הרשת של אליס הוא גם רומן ריגול פמיניסטי לא לנשים בלבד וכן לחובבי דרמות, רומנים היסטוריים וסיפור אהבה (למולדת, לחברים ובין המינים) כאחד. "הרשת של אליס" מככב ברשימת רבי-המכר של הניו יורק טיימס וברשימות רבות אחרות. הספר נמכר עד כה ביותר מחצי מיליון עותקים וזכויות התרגום נמכרו לכעשרים מדינות.

זהו סיפור על נשים חזקות בצל המלחמה ואחריה, הסיפור הוא רצף של השתלשלויות בשתי תקופות מקבילות שבסוף הקצוות משתלבים, 1915- מלחמת העולם הראשונה ו-1947 לאחר המלחמה. ברגע שתתחילו לקרוא מהעמוד הראשון ועד האחרון לא תרצו להניח אותו מהיד! היתרון הגדול שיש לספר עב כרס שרשום על-גבי 544 עמודים, ממוחזרים כך שמשקל הספר מקל על הקורא.

1947 – צ'ארלי היא סטודנטית אמריקאית, דעתנית, חסרת פשרות, חכמה ששום משוואה מתמטית לא תפיל אותה, אבל את חייה היא חישבה פחות מוצלח ונקלעת בגיל 19 לבעיה "קטנה"- הריון, הוריה מבינים שבשביל שמסלול חייה של בתם הקטנה לא יפגע, עליהם לקחת אחריות להסיר את "התקלה" ושמסלול חייה ימשיך כסדרו האם זה מה שצ'רלי רוצה, אולי כן ואולי לא?! יותר מכל היא רוצה למצוא את בת דודתה שנעלמה, הן הופרדו לאחר שהעתיקו את מגוריהם למדינה אחרת.

היא הייתה לה כאחות וצ'ארלי לא מוכנה לקבל את היעלמותה כמובן מאליו, אח שלה הלום קרב התאבד והיא נוטלת בכך חלק משמעותי שלא קראה את המפה נכון, לא הצליחה לעצור בעדו ולמנוע את האסון הנורא! עכשיו עליה לגלות מה עלה בגורלה של בת דודתה. היא יוצאת למסע חיפושים ונקודת המוצא שלה בלונדון היא מגיעה לביתה של איב גרדינר, שבפתח הדלת מקבלת אותה אישה שיכורה עם אקדח לרכה וחוקרת אותה איך הגיעה אליה, על מה ולמה נראה לה שתצא מאזור הנוחות שלה לטובתה של נערה שלא מכירה ואיך חיפוש בת דודתה קשור לאותה שיכורה מעורערת בנפשה ולאן יוביל כל הסיפור שהולך אולי לכיוון לא טוב.

1915 –  איב גרדינר בת 54 בעברה מרגלת בריטית מגוללת סיפור מזיכרון חייה, אשר שירתה במחתרת "הרשת של אליס" שבראשה עמדה לילי, מרגלת בעלת 1000 הזהויות, איב כבדת הלשון יכלה לשמש רק בתפקיד אחד ומשמעותי, שהחיסרון הופך ליתרון היא מגויסת במטרה להטעות את האויב לשדר תחושה שהיא "טיפשה" מה שרחוק מן האמת, היא עובדת בבית קפה "לֶתֶה", שבו כל הקצינים הגרמנים באים לבלות בסוף כל יום, כמו שאומרים "נכנס יין, יצא סוד" וכך היא מצליחה להעביר מסרים מוצפנים ל"רשת של אליס" דרך אשת הקשר לילי. הסיכון ממש גדול איב נדרשת לעשות דברים שלא לפרוטוקול, בשביל לזכות בכל פירור מידע וכמה רחוק היא תלך?!

הסיפורים מגיעים מאותה נקודת מפגש שבא איב ובת דודתה של צ'ארלי עבדו באותו בית הקפה "לֶתֶה" אצל אותו מעסיק רנה, המטרה של כל אחת מהן שונה, של צ'ארלי למצוא קצה חוט לאן נעלמה בת דודתה ואיב ללכת לסגור חשבון עם המעסיק שעשה שיתוף פעולה עם הגרמנים והטיל חורבה על מדינתה.

שורה תחתונה 

ספר שסחף אותי לתקופה כאובה עקובה מדם, ספר שהרחיב לי את הלב ויחד עם זאת פצע אותי קשה, יכולת ההכלה וההבנה של מה שקרה במלחמות האלו, מה היו צריכים להקריב פיזית ונפשית, צלקות שאנשים סוחבים איתם חיים שלמים, דורות על גבי דורות. נשים חזקות בצל המלחמה גם להן היה תפקיד חשוב, מכרו את הגוף והנפש רק כדי לשרוד, ספר חובה! נהנתי מכל עמוד והצטערתי שנגמר.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן