Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הרשת של אליס
סופר/ת:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 544
1947. לסטודנטית האמריקאית צ'ארלי סנט קלייר יש בעיה: היא בהיריון ורווקה. כדי לפתור את "הבעיה הקטנה" היא נוסעת בלוויית אמה למרפאה באירופה. אך כאשר הן עוצרות לחניית ביניים באנגליה, צ'ארלי בורחת ללונדון, נחושה לברר מה קרה לבת דודתה האהובה רוז שנעלמה בצרפת במהלך המלחמה. רדופה מזכרונות על אחיה ששם קץ לחייו לאחר שחזר מהמלחמה צ'ארלי מורדת בסדר הטוב ובכל מה שמצופה ממנה ויוצאת להרפתקה לא צפויה. 1915, לונדון. איב גרדינר, פקידת תיוק מתוסכלת ויתומה בת 22, משתוקקת לתרום למאמץ המלחמתי. כנגד כל הסיכויים היא נשלחת לצרפת הכבושה, שם היא מצטרפת לרשת אליס שבראשה עומדת לילי, "מלכת המרגלים" הנערצת. איב עובדת כמלצרית במסעדה יוקרה בעיירה ליל תחת עינו הפקוחה של רנה בורדלין, משתף פעולה ובוגד – שורד. בינו לבין איב מתפתחת מערכת יחסים סבוכה ואכזרית שבסופה בגידה שהביאה לקריסתה של רשת אליס ורודפת את איב גם כעבור שלושים שנה. היא מבלה את ימיה שיכורה ובודדה בביתה המתפורר בלונדון, אך כאשר צ'ארלי מתפרצת לחייה ומתקבלת באקדח שלוף היא נוקבת בשם שאיב לא שמעה שנים רבות. יחד עם עוזרה הנאמן והמסתורי של איב בעלת המזג החם הן יוצאות למסע גדוש הפתעות וסכנות במטרה לחשוף את האמת. סיפורה הבלתי ייאמן של איב שריגלה לטובת המודיעין הבריטי מבוסס על סיפור אמיתי כמו גם סיפורה של רשת הריגול הנשית שפעלה במלחמת העולם הראשונה. הרשת של אליס הוא מותחן ריגול עוצר נשימה, מרתק מתחילתו ועד סופו, ללא רגע משעמם. קייט קווין שוזרת את סיפורן המרתק של נשים אמיצות שפעלו מעבר לקווי האויב למסכת בלתי נשכחת על נחישות, גבורה והקרבה. הרשת של אליס הוא גם רומן ריגול פמיניסטי לא לנשים בלבד וכן לחובבי דרמות, רומנים היסטוריים וסיפור אהבה (למולדת, לחברים ובין המינים) כאחד.

רבות דובר על הספר הזה ואכן נשאבתי אליו מהעמוד הראשון. הוא מסופר לסירוגין אודות תקופת מלחמת העולם הראשונה ולסירוגין אודות שנת 1947, כשאירופה מתאוששת ומנסה להשתקם מהריסותיה לאחר מלחמת העולם השנייה.

צ'ארלי ,צעירה אמריקאית בת פחות מ-20, נוסעת עם אמה לשוויץ כדי לפתור את ה'בעיה הקטנה' שלה – היא רווקה, בהריון וזהות האב אינה ידועה.. בהגיעם לאנגליה, לתחנת ביניים, צ'ארלי בורחת מאמה ללונדון מתוך מטרה למצוא את בת דודתה האהובה רוז שנעלמה בתקופת מלחמת העולם השניה.
היא מגיעה לביתה של איב/אוולין גרדינר האלמונית מתוך מחשבה שהיא תוכל לסייע לה. כשהיא דופקת בדלתה, היא נתקלת בזקנה נרגנת ושיכורה עם כפות ידיים מעוותות המאיימת להרוג אותה.

ברקע מסופר סיפור הגבורה של איב שהייתה מרגלת אנגליה, שותפה ברשת הריגול של אליס במלחמת העולם הראשונה, והצליחה לשרוד על אף הסכנות והקשיים שעברה. איב שבשל היותה מגמגמת הייתה חסרת בטחון ומתוסכלת,  אך בסופו של דבר דווקא הגמגום שיחק לטובתה כששימשה כמרגלת.

צ'ארלי מצליחה לרתום את איב והן חוברות יחד, כשמצטרף אליהם גם פין העוזר של איב, למסע משותף שמטרתו למצוא את רוז – בת הדודה שנעלמה, למצוא מזור לנפשה המעונה של איב ואולי גם נקמה.

כל אחת מהדמויות מסתירה מאחוריה כאב, צער וייסורים. ככל שהעלילה מתקדמת כך נחשפים סודותיהם, חוויותיהם ונפתח צוהר לליבה של כל דמות כך שאי אפשר להישאר אדישים.

איב צ'ארלי ופין הופכים מזרים שאין ביניהם לכאורה כל דמיון, לחבורה משונה ובלתי נפרדת. המסע מגלגל אותם בין עיירות שונות, חלקן ציוריות וחלקן הרוסות בצרפת. איב עם הציניות והסרקזם, צ'ארלי עם השנינות, הגאונות במתמטיקה ופין עם ידי הקסם תורמים לעלילה ולמיוחדות שלה.

זהו סיפורן של נשים אמיצות, מעוררות השראה, שבחרו להקריב את גופן ואת חייהן למען ניצחון הטוב והמלחמה ברוע. נשים שהסתכנו ולא בחלו באף אמצעי כדי לרגל ולהעביר מידע. נשים פמיניסטיות שהקדימו את זמנן.
עבודת הריגול בספר מתוארת כאומנות ממש. היכולת לאלתר במצבי לחץ, המעבר בין שפות שונות ללא מבטא מחשיד, החלפת הדמויות במשחק מושלם, כל זאת כשהפחד הוא פינוק..
זהו רומן היסטורי המבוסס על  סיפור אמיתי, הוא סוחף, מרגש, מותח ושנון.  ספר שנהניתי ממנו והיה לי קשה להניחו מהיד (אפילו על חשבון שעות שינה), הוא בהחלט הותיר את חותמו עלי.
מומלץ מאוד!

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן