Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הרשת של אליס
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 544
עלילת הרומן "הרשת של אליס" מתרחשת במקביל בשתי תקופות היסטוריות שונות: צרפת בשנות השיא של מלחמת העולם הראשונה ולונדון וצרפת בתקופה שלאחרי מלחמת העולם השנייה. 1947. לסטודנטית האמריקאית צ'ארלי סנט קלייר יש בעיה: היא בהיריון ורווקה. כדי לפתור את "הבעיה הקטנה" היא נוסעת בלוויית אמה למרפאה באירופה. אך כאשר הן עוצרות לחניית ביניים באנגליה, צ'ארלי בורחת ללונדון, נחושה לברר מה קרה לבת דודתה האהובה רוז שנעלמה בצרפת במהלך המלחמה. רדופה מזכרונות על אחיה ששם קץ לחייו לאחר שחזר מהמלחמה צ'ארלי מורדת בסדר הטוב ובכל מה שמצופה ממנה ויוצאת להרפתקה לא צפויה. 1915, לונדון. איב גרדינר, פקידת תיוק מתוסכלת ויתומה בת 22, משתוקקת לתרום למאמץ המלחמתי. כנגד כל הסיכויים היא נשלחת לצרפת הכבושה, שם היא מצטרפת לרשת אליס שבראשה עומדת לילי, "מלכת המרגלים" הנערצת. איב עובדת כמלצרית במסעדה יוקרה בעיירה ליל תחת עינו הפקוחה של רנה בורדלין, משתף פעולה ובוגד – שורד. בינו לבין איב מתפתחת מערכת יחסים סבוכה ואכזרית שבסופה בגידה שהביאה לקריסתה של רשת אליס ורודפת את איב גם כעבור שלושים שנה. היא מבלה את ימיה שיכורה ובודדה בביתה המתפורר בלונדון, אך כאשר צ'ארלי מתפרצת לחייה ומתקבלת באקדח שלוף היא נוקבת בשם שאיב לא שמעה שנים רבות. יחד עם עוזרה הנאמן והמסתורי של איב בעלת המזג החם הן יוצאות למסע גדוש הפתעות וסכנות במטרה לחשוף את האמת. סיפורה הבלתי ייאמן של איב שריגלה לטובת המודיעין הבריטי מבוסס על סיפור אמיתי כמו גם סיפורה של רשת הריגול הנשית שפעלה במלחמת העולם הראשונה. הרשת של אליס הוא מותחן ריגול עוצר נשימה, מרתק מתחילתו ועד סופו, ללא רגע משעמם. קייט קווין שוזרת את סיפורן המרתק של נשים אמיצות שפעלו מעבר לקווי האויב למסכת בלתי נשכחת על נחישות, גבורה והקרבה. הרשת של אליס הוא גם רומן ריגול פמיניסטי לא לנשים בלבד וכן לחובבי דרמות, רומנים היסטוריים וסיפור אהבה (למולדת, לחברים ובין המינים) כאחד.

בחיים שום דבר לא היה פשוט ואף תשובה לא המתינה לפתרון.

שנת 1947
צ'רלי סנט קלייר היא סטודנטית אמריקאית למתמטיקה שיוצאת ל"חופשה" מלימודיה יחד עם אמה הצרפתיה כדי לבצע הפלה בשוויץ עקב הריון לא רצוי או כמו שהיא מכנה את זה ה"בעיה קטנה" שלי.
צ'רלי היא בחורה עם מח אנליטי, חריפת לשון, דעתנית ומשוועת לעצמאות אך היא נמצאת בתקופה בה היא לא יכולה אפילו להוציא כסף מהבנק ללא אישורו של אביה.
כשמגיעות השתיים ללונדון, צ'רלי בורחת כדי להיפגש עם אישה שיתכן והיא היתה הבן אדם האחרון שיודע דבר מה אודות רוז, בת דודתה האהובה של צ'רלי שנעלמה בזמן המלחמה בצרפת.
צ'רלי אובססיבית לגבי רוז והיא לא תנוח על שמריה עד שתגלה מה עלה בגורלה למרות שהיא הוכרזה כמתה.
המלחמה תבעה מחיר כבד ממנה וממשפחתה וקרן האור היחידה בחייה היא התקווה שרוז אכן חיה.

מלחמה, מילה קטנה וחסרת אונים שמסתירה כל-כך הרבה אובדן. (עמ' 101)

צ'רלי נפגשת עם האישה היחידה שאולי תוכל לעזור לה לגלות את האמת.
האישה ששמה אוולין (איב) גרדינר מתגלית כאישה מטורפת, שתייינית, כעסנית וממוררמת שהשנים ניכרות בפניה חרוצות הקמטים אך עם זאת היא מעוררת חמלה והדבר היחיד שמניע אותה זה הרצון לנקמה.
צ'רלי נרתעת ממנה אך נאלצת לחבור אליה כדי למצוא את רוז.
העלילה חוזרת אחורה בזמן לשנת 1915, איב הצעירה היא פקידה זוטרה וכבדת לשון אך חריפת שכל שמשתעממת בעבודתה וכל רצונה הוא לתרום למאמץ המלחמתי.
יש לה פני פוקר וכישרון לשפות ובצעד מפתיע היא מגויסת לרשת מפותלת של ריגול נגד הגרמנים, בצרפת של מלחמת העולם הראשונה.
איב של תחילת המלחמה היא לא אותה אישה אחרי שהכל מסתיים.
איב וצ'רלי, כל אחת מהן פגועה בדרכה שלה מהמלחמה וכל אחת מהן רודפת אחר השדים שלה.

האם תצליח איב לנקום את נקמתה ולסגור מעגל עם האנשים שפגעו בה? האם תמצא צ'רלי את רוז האבודה?

העלילה מחולקת לסיפורה של איב של שנת 1915 וצ'רלי של שנת 1947, שתיהן נשים מעוררות השראה ובכלל הספר עמוס בנשים אמיצות וחזקות שהותירו אחרי מותן מורשת גם לדורות הבאים.
בגידות, סודות ושקרים, לבבות שבורים ורוחות חסרות מנוח מהעבר מהוות חלק מרכזי בספר המרתק הזה.
העלילה מתארת פיסת היסטוריה מאד חשובה שלא רבים ידעו אודותיה ובעיקר מוסיפה נופך לגבי תרומת הצד הנשי במלחמה וכמו שנהוג לומר בצרפתית: cherchez la femme (חפש את האישה).
הספר הוא אמנם עב כרס אבל הוא נקרא בנשימה אחת.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן