Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הרקמה שבינינו
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 194
ספרה של גילה בלפר הרקמה שבינינו, נושא בשורה על האפשרי בבניית קשרים משמעותיים בחיים בשניים, והוא נע בין פרוזה - סיפורה האישי והמרגש של המחברת, לבין ספר עיון - המודל הטיפולי שיצרה ומשמש אותה בהצלחה כמטפלת בזוגות. לצד סיפורי המקרה המובאים בספר, חושפת המחברת בגילוי לב את האופן בו חוותה ותפסה מערכות יחסים לאורך השנים, כמו גם את המשבר שעבר עליה עם בעלה, ובכך מאתגרת את מהות הקשר המתקיים בדרך כלל, בין מטפל ומטופל. הקוראים יוצאים נשכרים פעמיים: הם עדים לתהליך ההתפתחות שכל אחד מאתנו עובר בתוך מערכות יחסים, ובנוסף לכך, לחוויה הרגשית והסיפורית. הם מקבלים גם כלים ראשוניים ותובנות שיסייעו להם בשיפור מערכות היחסים הקיימות בחייהם בכלל, ועם בני הזוג בפרט. המודל הטיפולי המקורי שיצרה בלפר, הוא תולדה של גילוי אישי והוא אשר סייע לה לבנות ולחדש את מערכת היחסים עם בעלה. המודל מבוסס על רקמת החיבור שבגוף האדם – רקמה התומכת באיברי הגוף, מחברת בין האיברים ומפרידה ביניהם, והוא מדמֶה אותה למרחב המתקיים בין אנשים במערכות יחסים; כפי שלכל איבר יש אפיון משלו, העומד בפני עצמו, ובזכות רקמת החיבור הוא מקיים תקשורת עם איברים אחרים ושיתופי פעולה בתוך גוף אחד שלם, כך גם אצל בני האדם - אם נשכיל לראות את עצמנו כחלק הפועל עבור משהו שלם וגדול יותר מכל אחד מאתנו בנפרד, תוך קבלה עצמית ושמירה על עצמיותנו, אזי הזוגיות שלנו תהפוך למצע פורה המאפשר צמיחה אישית. הספר הוא בסיס חיוני לאלו מאתנו המעוניינים לבנות ולקיים מערכת יחסים משמעותית.

יש רקמת חיבור בגוף האדם. רקמה שמפרידה בין האיברים וגם מחברת ביניהם.

גילה בלפר היא עובדת סוציאלית שבמשך 30 שנה עסקה בכל מיני סוגים של טיפולים והיא מתמחה בעיקר בכל מה שקשור למערכות יחסים וטיפול זוגי.
בספרה 'הרקמה שבינינו' אנחנו נחשפים לילדותה ולחיי הזוגיות של הוריה, יוצאי תימן.
גילה גדלה בבית שבו אביה היה הדמות השולטת ועל פיו יישק דבר, אמא של גילה נישאה לו בגיל מאד צעיר והיא גידלה את הילדים, ניהלה את הבית וגם עבדה בחוץ.
כילדה, לא הורשתה גילה להפגש עם חברים מעבר לשעות הלימודים ולנהל חיי חברה תקינים מה שגרם לה לחלום הרבה על יציאה לחופש מהכל ובריחה מהאווירה העכורה שהיתה בבית ובמיוחד אל מול היחסים הטעונים של הוריה.

 המצאתי לעצמי דברים יפים וטובים, והם טפטפו לתוכי מתיקות בכל פעם שהמרירות, הכאב והעצב שהורי הכניסו לחיינו איימו להפיל אותי. (עמ' 43)

עם השנים היחסים בין הוריה של גילה הולכים ומחמירים וככל שהם מתרחקים זה מזו ככה הילדים יוצאים יותר פגועים לנוכח המריבות הקשות והקללות ביניהם.
גילה רק חולמת על הרגע שתגיע לגיל 18 ותוכל לצאת מהבית, להתרחק מהקור, האוירה הקשה שמורידה אותה למטה ומחלישה את גופה ונפשה.
גילה עוברת כברת דרך ארוכה במהלך בגרותה,היא נלחמת לבטל את הכבלים והאמונות שהיו מנת חלקה כל חייה כתוצאה מהבית שגדלה בו ויוצרת חיים, מחשבות ואישיות משלה.

בדמיוני ראיתי את עצמי הולכת לאיבוד, מחפשת את עצמי בסבך האפשרויות הבלתי מוגבלות. (עמ' 112)

הספר משלב בתוכו את סיפור חייה האישיים של גילה וגם סיפור של זוג בו היא מטפלת החווה קשיים בזוגיות וטיפים לזוגיות טובה.
בתור מישהי שמאד אוהבת ספרי העצמה אישית ובמיוחד ספרים הקשורים בזוגיות, התרגשתי לקרוא על כל מה שעבר על גילה מאז ילדותה ועד היום, השינוי שעשתה בחייה ראוי להערכה והערצה וגם לקחתי לעצמי טיפים ותובנות לחיים, הספר הזה בהחלט חשוב לקריאה.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן