Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
The Rosemary Spell
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 248
רוזמרי ואדם תמימי דעים בכל נושא כמעט. שניהם מסכימים שלמילים יש כוח, ולספרים יש חשיבות. כמובן, יש ספרים חשובים יותר מאחרים. רוב הספרים האהובים על רוזמרי הגיעו לידיה בהמלצת אחותו המבוגרת של אדם, שֶׁלְבִּי. עכשיו רוזמרי ואדם מצאו ספר ישן. לא סתם ישן – הוא ממש עתיק. ייתכן אפילו שהיה שייך לשייקספיר. קרוב יותר לזמננו, הוא התגלגל לידיה של קוֹנְסְטַנְס, משוררת ישישה שזיכרונה נמחק כמעט כליל. לפעמים מופיע כתב יד מסתורי על דפי הספר המצהיבים, לפעמים לא. מוזר? כן. קסם, או כישוף? לא ייתכן. אבל אולי בכל זאת... מתברר שיש לספר הזה צד אפל. הוא מתקשר לזיכרון, או נכון יותר לאובדן הזיכרון - לשליחת אדם שאתה אוהב אל תהום הנשייה, אל הריק. כששלבי נעלמת, רוזמרי ואדם פותחים בחיפוש נואש להשיב אותה – ולשמר את זיכרונותיהם לגביה, שלא יאבדו.

הקסם של ויליאם שייקספיר אף פעם לא היה מוטל בספק. הצגות תיאטרון, סרטי קולנוע, ומאות עיבודים לסיפורים מודרניים יותר בסדרות טלוויזיה. אפשר לומר ששייקספיר הוא המחזאי המצליח ביותר בכל הזמנים. אבל האם יש קסם אמיתי באותן מילים כתובות? האם לקסם הזה יש כוח לגרום למישהו להעלם מעל פני האדמה? כאילו לא היה קיים מעולם? זוהי הנחת היסוד המסקרנת של רומן הנוער הקסם של רוזמרי.

רוזמרי ואדם בני ה-13 הם החברים הכי טובים. הם בילו ביחד את כל ילדותם בהרפתקאות משותפות, וספרים הם חלק חשוב ובלתי נפרד מהחברות שלהם. שלבי בת ה-16 היא אחותו הגדולה של אדם, וביחד הם היוו משולש שווה צלעות של חברות, חוויות משותפות ואהבה גדולה למילה הכתובה. רוזמרי מתגוררת עם אמה קלאודיה, שהיא פרופסור לספרות אנגלית וחובבת גדולה של ויליאם שייקספיר, בבית ישן שבו התגוררה בעבר משוררת ידועה בשם קונסטנס ברוק, בעיירה קוקפילד שבאנגליה. אביה, שעזב את אימה כשהייתה פעוטה ועבר להתגורר בלונדון, אינו חלק מחייה והם אינם בקשר.

עשר שנים לאחר שעזב את הבית, מחליטות רוזמרי ואימא שלה שהגיע הזמן לנקות ולפנות את חדר העבודה של אביה, ורוזמרי עוברת להתגורר בו. אדם עוזר לה להעביר את חפציה לחדר החדש, והם מגלים ספר בכריכת עור דהויה בתוך ארון שהיה נעול שנים רבות. מיד הם מזהים שמדובר בספר עתיק וייחודי שהיה שייך לקונסטנס ברוק בילדותה. רוזמרי ואדם מתעקשים לשמור את הספר בסוד, אבל כאשר הם מקבלים פרויקט גדול בשיעור כתיבה יצירתית, הם מחליטים להשתמש בו ואף כותבים בדפיו הריקים. הסיפור מקבל תפנית כאשר הספר מתחיל לחשוף מילים בתוך דפים שנראו קודם לכן ריקים, והמילים הללו נראות כמו לחש, כישוף או קסם. רוזמרי ואדם מספרים על הספר לשלבי הספקנית, ואף מקריאים לה חלק מהמילים הכתובות בספר. לפתע שלבי נעלמת כלא הייתה, ורוזמרי ואדם משוכנעים שמילות הספר הן שהעלימו את שלבי. כדי להחזיר את שלבי הם נאלצים להיעזר בקונסטנס, שמתגוררת כעת בבית אבות וסובלת מאלצהיימר מתקדם.

הקסם של רוזמרי הוא ספר שעוסק בזיכרון ובאובדן. לאורך הספר רוזמרי מתמודדת עם העובדה שאביה נטש אותה, וגם עם העובדה ששלבי הולכת ומתרחקת ממנה. שלבי מתבגרת וכעת אינה מבלה איתם זמן רב כמו בעבר, והיא מתקרבת לחברים חדשים בני גילה. לאחר שהיא נעלמת רוזמרי ואדם נאבקים לשמר את הזיכרון שלה כדי לא לאבד אותה לנצח.

פסק הדין:
כשמו כן הוא – ספר שהוא קסם. שילוב של רעיון מקורי ויצירתי ביחד עם מסתורין ומעט פנטזיה -מתבשלים יחד למרק מהביל ויוצרים ספר שהוא רומן מתח לנוער. לא מדובר במתח עוכר שלווה או כזה שמדיר שינה מעיני הקורא, אבל התעלומה היא מעניינת ואי אפשר לחכות כבר לפתרון. זה רומן על התבגרות, שחרור מהעבר, התמודדות עם אובדן הזיכרון, התמודדות עם כאב, וכוחה של חברות. ספר שהוא חגיגה שלמה של ספרות ומילים, ואם בתחילה חשבתי שמדובר בספר לנוער, הרי שבסיומו של הספר אני ממליצה עליו בחום גם למבוגרים.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן