Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
הקנוניה נגד אמריקה
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2007
מס' עמודים: 415
כאשר גיבור התעופה המהולל, צ'רלס לינדברג, הביס את פרנקלין רוזוולט בבחירות לנשיאות של שנת 1940, הפחד חדר לכל בית יהודי באמריקה. לינדברג מאשים  את היהודים על שהם דוחפים את אמריקה לעבר מלחמה מיותרת נגד גרמניה הנאצית ועם מינויו למשרת נשיא ארצות הברית, הוא דן בדבר "הבנות ידידותיות" עם אדולף היטלר ומשלים ללא קושי עם כיבוש אירופה. כך, על ידי הסטת לבנה אחת ממהלכם של הדברים, רקם פיליפ רות היסטוריה אלטרנטיבית מצמררת ואמינה להפליא. זאת משמשת רקע לספרו על חיי משפחתו שלו בניוארק, ועל חייהן של מיליון משפחות דומות לה ברחבי אמריקה בשנים המפחידות של כהונתו של לינדברג, כאשר לאזרחים היהודים של אמריקה היו כל הסיבות לחשוש מפני הגרוע מכול. פיליפ רות המנוח הוא מגדולי הסופרים של זמננו, זוכה פרסים רבים בהם פרס פוליצר ופרס פן/פוקנר, ומי שקיבל את המדליה הלאומית לאמנויות בבית הלבן.

כל המשפחות עוברות דברים קשים. משפחה היא גם מלחמה וגם שלום.

עלילת הספר מתארת תסריט מציאותי המהול בהרבה דמיון המתחיל בילדותו של הסופר פיליפ רות ומתאר מצב בדיוני שעלול היה לקרות אם פרנקלין רוזוולט לא היה ממשיך להיות נשיא ארה"ב בשנים בהן התנהלה מלחמת העולם השניה וצ'רלס לינדברג היה מכהן אחריו.
השנה היא שנת 1940, פיליפ בן השבע, אחיו סנדי בן ה 12 ושני הוריו – בס והרמן, גרו אז בשכונה של יהודים בבניין דו משפחתי בניוארק יחד עם בן הדוד שלהם אלווין בן ה-21 שהיה יתום משני הוריו וחייהם היו מאושרים.
אביו של פיליפ היה סוכן ביטוח ואמו ניהלה ביעילות את כלכלת הבית.
אנשי השכונה בה הם התגוררו היו יהודים וכולם עבדו קשה כדי להתפרנס. הם היו אמריקאים פטריוטיים גאים וראו באמריקה את המולדת שלהם אבל אז הכל השתנה כאשר הרפובליקנים מינו את לינדברג להיות המועמד לנשיאות.
צ'רלס לינדברג, גיבור התעופה הבינלאומי של אמריקה היה נערץ במשך עשר שנים ועיני כל העולם היו נשואות אליו.
לינדברג נחשב לסוג של קדוש מעונה לאחר שכמה שנים קודם לכן נחטף ונרצח בנו הפעוט ולאחר המשפט נגד החוטף, עקרה המשפחה לאנגליה.
לאחר המעבר לינדברג הרבה לנסוע לגרמניה ושם הוא החל להתקרב לתנועה הנאצית ואף הפך להיות חביבו של הפיהרר וראה בו "אדם דגול".
בשנת 1939 חזרו בני הזוג לינדברג לאמריקה ולינדברג הפך להיות קולונל בחיל האוויר האמריקאי והיה אויבו המושבע של רוזוולט.

לינדברג ראה ביהודים גורם זר שעמד להמיט חורבן על אמריקה והמועמדות שלו לנשיאות גרמה לפחד גדול בלב כל יהודי אמריקאי.
דמותו היתה שנויה במחלוקת: מצד אחד הוא היה הרפתקן, אמיץ לב, בעל עוצמה ומוסריות ומושא להערצה ומצד שני נבל מפחיד שהיווה סכנה לאנושות.
אמריקה היתה אז בתקופה של שפל כלכלי והדבר האחרון שכולם רצו היה להכנס למצב של מלחמה ולהתמודד עם הנזקים שהיא עלולה לגרור אחריה.
לאחר בחירתו של לינדברג לנשיאות, משפחת רות שקלה לעזוב את אמריקה ולהגר לקנדה אבל נשארה להתגורר בניוארק ולהתמודד עם הפחד מהלא נודע.
הרמן היווה דמות דומיננטית במשפחה, הוא היה דעתן, אידיאולוג, רודף צדק ופטריוט שאהב את מדינתו אהבת נפש, אבל גם היה מחובר מאד ליהדותו ונאמן למשפחתו.
הוא לא היה מוכן לקבל בשיוויון נפש את הדחתו של רוזוולט מהנשיאות ועלייתו של איש שבן בריתו הוא אדולף היטלר, צורר היהודים, וכל איזכור של שמו של לינדברג העלה את חמתו לשמיים.
מרגע שלינדברג נבחר לנשיאות, משפחת רות נהייתה חצויה, עברה טלטלה קשה והחיים של כל אחד מהם השתנה לנצח אבל האם באמת רחשה מתחת לפני השטח קנוניה נגד יהודי אמריקה או שלינדברג באמת רק רצה לשמור על שלום בית ולמנוע מאמריקה מלהצטרף למלחמה באירופה?

העלילה מתרחשת בין השנים: 1940 ועד לשנת 1942 והיא מתוארת דרך עיניו של פיליפ כילד יהודי שגדל באמריקה וכיצד הפוליטיקה של שנות הארבעים השפיעה באופן ישיר על משפחתו.
כאשר גיליתי שיצאה מיני סדרת טלוויזיה המבוססת על הספר הזה שיצא בכריכה מחודשת ע"י הוצאת כנרת זמורה דביר, הייתי מאד סקרנית לקרוא אותו וכמובן שקראתי את הספר ומיד בסיומו צפיתי בסדרה.
פיליפ רות היה סופר יהודי אמריקאי שנחשב לאחד מבכירי הסופרים באמריקה וספריו הציגו דמויות יהודיות שהציגו את הגיוון המאפיין את החברה היהודית-אמריקאית, וזהו ספרו הראשון שאני קוראת.
אהבתי מאד את סגנון הכתיבה המיוחד של רות ואת היכולת שלו להעביר בצורה מרתקת ואף משעשעת את קטעי ילדותו האמיתיים והבדיוניים.
פחות התחברתי לקטעים הפוליטיים שהיו ברקע על אף שהם היו חלק בלתי נפרד מהעלילה ויותר אהבתי את הסיפורים העסיסיים אודות משפחת רות, שכניהם והקרובים להם ובמיוחד נקשרתי לדמותו המיוחדת של הרמן, איש משפחה אמיץ שלא מהסס להביע את דעתו גם כשלא מבקשים ממנו.
"הקנוניה נגד אמריקה" זהו ספר על פטריוטיות, קונספירציות, גזענות, דרמות לא מעטות ובעיקר סיפור על משפחה יהודית באמריקה בצל הסכנה שעומדת בפתח (או שלא) – מומלץ בחום.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן