Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
The Thousandth Floor
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 383
העיר ניו–יורק כפי שלא ראיתם אותה מעודכם. בניין של אלף קומות מתנשא עד השמיים. מראה זוהר של העתיד שבו הכול אפשרי, אם אתה באמת רוצה. ברוכים הבאים למנהטן, 2118. מאה שנה בעתיד. ניו–יורק היא עיר של חידושים וחלומות. כל אחד בה רוצה משהו, ולכל אחד יש משהו להפסיד. החיצוניות המושלמת של לידה קול מסתירה התמכרות סודית לסם שלא הייתה צריכה להתנסות בו, ולנער שלא הייתה צריכה לגעת בו. חייה החופשיים והיפים של אריס דוד-רדסון מתרסקים כשבגידה נוראית וכואבת קורעת את משפחתה לגזרים. עבודתה של ריילין מאיירס באחת הקומות הגבוהות ביותר, מכניסה אותה לעולם ולרומן שלא חלמה אפילו שיכולים להיות אפשריים, אך האם חייה החדשים יכריחו אותה לוותר על חייה הקודמים? ואט בקרדי הוא גאון טכנולוגי שמסתיר סוד: הוא יודע הכול על כולם. אבל כשהוא מתבקש לרגל עבור נערה מהקומות הגבוהות, הוא מוצא עצמו בסבך של שקרים איומים. ומעל, בקומה האלף, ניצבת אייברי פולר, הנערה שהונדסה גנטית להיות מושלמת. הנערה שנראה שיש לה הכול בחיים. אולם דווקא היא מתייסרת בגלל הדבר שלעולם לא תוכל לקבל. בין קדמה מרתקת לזוהר ההייטק, חמישה צעירים נאבקים למצוא את מקומם ברומו של עולם. ועם זאת, כשנמצאים גבוה כל כך אין לאן לעלות יותר, והנפילה היא בלתי נמנעת. קת'רין מק'גי גרה ביוסטון טקסס. היא למדה ספרות אנגלית וספרות צרפתית באוניברסיטת פרינסטון, ובעלת תואר שני מאוניברסיטת סטנפורד. בשנים שבהן גרה בניו–יורק, בדירה בקומה השנייה, החלה לחלום על גורדי שחקים. שם גם התחילה לכתוב.

הבוקר כשעמדתי בפקקים של כביש גהה, כהרגלי בדרכי לעבודה, חשבתי לעצמי איזה כייף היה יכול להיות לרחף עכשיו ברחפן, בדיוק כמו בספר שזה עתה סיימתי לקרוא. בניגוד לעבר הידוע לי, ולהווה אותו אני חיה – העתיד מסקרן אותי. העולם העתידני שבנתה קתרין מק'גי הוא עולם דמיוני מרתק. מניו יורק לפריז ב-3 שעות בלבד? ברור שכן. עדשות תקשורת במקום טלפונים ניידים, רחפנים במקום מכוניות, מערכות תקשורת מתקדמות, ועוד שלל חידושים שהייתי שמחה לאמץ. ומעל לכל עומד לראווה המגדל המפורסם שהוקם במנהטן על חורבותיו של הסנטרל פארק. המגדל בן אלף הקומות הוא מוקד ההתרחשויות בספר שלפנינו, ויש לו חשיבות עיקרית ומכרעת בעלילה.

הסיפור מובא דרך עיניהם של 5 בני נוער, כולם מתגוררים במגדל. בדרך כלל הייתי חוששת מספר עם 5 נקודות מבט, כי זה עלול לבלבל וליצור קושי לעקוב, אבל הסופרת כתבה אותן בפרקים קצרים וקל לעקוב אחרי הסיפורים. כשמתקדמת העלילה הם משתלבים זה בזה. הסיפור נפתח בפרולוג ובו אחת הנערות מוצאת את מותה כאשר היא נופלת מהקומה האלף, ואנו חוזרים חודשיים אחורה בזמן בכדי לקרוא על ההתרחשויות שהובילו לנפילה. הדרך שבה נכתב הספר גורם למתח שבא על סיפוקו רק בסופו של הספר.

אייברי פולר, המספרת הראשונה שלנו – היא מושלמת. לא כמחמאה אלא היא באמת כזו – היא הונדסה על ידי הוריה העשירים בטרם נולדה על ידי בידוד הגנים הטובים ביותר שלהם, וכך יצאה לאוויר העולם שהיא מושלמת מבחינה חיצונית ופנימית. היא יפיפייה אלוהית, חכמה, טובת לב וגם הנערה העשירה ביותר במגדל שמתגוררת בקומה האלף. אך כמו שאני תמיד אומרת: מושלם זה משעמם, ואכן לנקודת המבט שלה לקח זמן לתפוס תאוצה. החיים של אייברי כמושא הקנאה של כל נערה וכמושא תשוקותיו של כל נער הם לא קלים כפי שנראה, ואייברי מאוהבת דווקא בנער היחידי שאינה יכולה להשיג. אייברי התחילה כדמות פושרת עבורי, אך בסופו של דבר הצלחתי לחבב אותה.

לידה קול, חברתה הטובה של אייברי המתגוררת בקומה 962, היא נערה עשירה ואנוכית, שחיה עם רגשי נחיתות בלתי פוסקים: היא מרגישה שאינה יפה מספיק, שאינה חכמה מספיק, ושהיא לא מספיק טובה. הלחץ התמידי הזה להשתוות לחברתה גורם לה להתמכר לסמים, ואנחנו פוגשים אותה בנקודה בה היא חוזרת למגדל אחרי שעברה גמילה במוסד שיקומי. החברות מלאת הסודות בין לידה ואייברי, עוברת משבר לאחר שמתגלה כי גם לידה מאוהבת באותו הנער. לעומת אייברי, לידה דווקא יכולה להשיג אותו, אך הדברים מסתבכים שמתברר שהוא אינו מה שחשבה. אני מודה שלא הצלחתי להתחבר ללידה והיא הייתה הפחות חביבה עלי מבין הדמויות.

אריס דוד-רדסון, שמתגוררת בקומה 985, היא אחת הנערות היפות והעשירות במגדל, והייתה הדמות האהובה עלי מכולן, שגרמה לי לחייך לא מעט במהלך הקריאה. בניגוד לדמויות ראשיות אחרות הרגשתי שהיא הדמות העגולה והמתפתחת ביותר, וכן היחידה שעברה תהליך אמיתי במהלך הספר. אריס מוצגת לנו ככלבה אגואיסטית, שמה שמעניין אותה זה כסף ומראה חיצוני, אך הרגשתי שהלב שלה היה תמיד במקום הנכון, בניגוד ללידה. לאחר שמתגלה סוד משפחתי, נאלצת אריס לרדת ולהתגורר בקומה 103, ושם היא פוגשת את מאריאל, שתלמד אותה מהם הדברים החשובים בחיים.

ואט בקרדי, הגבר המספר היחידי, היה גם הוא אהוב עלי במיוחד. הוא מתגורר בקומה 240, אבל הוא חכם וחריף ולא נותן לזה לעצור אותו. ואט הוא גאון מחשבים שהתקבל בעבר לתכנית טכנולוגית מיוחדת, ושם הוא בנה לעצמו מחשב בלתי חוקי. אותו מחשב עוזר לו לפצח סודות, והוא יכול לדעת הכל על כל מי שירצה. הוא מנצל את המצב עם לא מעט בחורות, וגם עושה קצת כסף מהצד בעבודות פיצוח. גם ואט עבר תהליך מעניין במהלך הספר. הוא מתאהב לראשונה בחייו ומסתבך בעבודת פיצוח שקיבל מאחת הדמויות המספרות האחרות. אותה עבודה תכיר לו למעשה את הנערות מהקומות הגבוהות.

המספרת החמישית היא ריילין מאיירס, שמתגוררת בקומה 32, אחת הקומות הנמוכות במגדל בה גרים האנשים העניים ביותר. ריילין גרה ביחד עם אחותה הצעירה, לאחר שאמן נפטרה כמה שנים קודם לכן. לאחר מותה של אימה היא נאלצה לעזוב את בית הספר ולעבוד במשרה מלאה על מנת לפרנס את אחותה. לריילין יש חבר מהקומות הנמוכות, סוחר סמים שלא מפסיק להסתבך. הכסף אותו מרוויחה ריילין אינו מספיק, ולכן היא נעתרת להצעתו של קורד אנדרטון, לשמש כמנקה בביתו שבקומות הגבוהות. את דמותו של קורד אהבתי במיוחד, הוא וריילין סיפקו לי את הרומנטיקה המתוקה ביותר בספר. למרות שאינו אחד המספרים, קורד הוא דמות ראשית בעלילה, הוא חבר טוב של אייברי, לידה ואריס, וכך משתלב סיפורה של ריילין הענייה עם הנערים והנערות מהקומות הגבוהות.

פסק הדין:
אהבתם את 'אחת שיודעת'? את '90210'? הספר הזה הוא בדיוק בשבילכם. הקומה האלף הצליח למשוך אותי כבר מהמילה הראשונה. המגדל היה דמות נוספת וחשובה לא פחות מהדמויות האנושיות, והתחושה העתידנית של הספר לא מפסיקה ללוות את הקורא. קתרין מק'גי לקחה את המעמדות החברתיים והכלכליים של ימינו והעמידה אותם לגובה, ככל שאתה גבוה יותר – כך אתה עשיר יותר. אבל אל תטעו, למרות שהסיפור מתרחש בעתיד, הוא יכול היה בקלות להתרחש בזמן הווה, כי הגיבורים עסוקים בדיוק באותם הדברים שמעסיקים בני נוער בכל מקום ובכל זמן: אהבה, כסף, קניות, התמכרויות, מסיבות, חברים ובדידות. הספר הוא הראשון מתוך טרילוגיה, הוא לא נגמר בסוף פתוח ויכול להיקרא כספר בודד, אך לא כל הסודות מתגלים בו ואני מניחה שהם ימשיכו להתגלות בשני ספרי ההמשך. אסקפיזם מוחלט ומהנה עד מאד.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן