Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הקבוע היחידי
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 374
מאז הומצא צמיד ההתחלפות, החיים השתנו. עכשיו כולם יכולים להתחלף - לנדוד בלחיצת כפתור אל גופו של מישהו אחר, בזמן שהוא עובר לגופך, למשך דקות, שבועות או שנים. במקום לטוס עד תאילנד, אפשר לקפוץ אל תוך מישהו שנמצא שם על חוף הים. במקום להסביר לרופא מה בדיוק אתם מרגישים, הרופא מתחלף איתכם לרגע ופשוט יודע. ועוד לא דיברנו על מאמני הכושר, שיריצו את הגוף שלכם בזמן שאתם שותים בירה על המרפסת שלהם. ממערכות יחסים ועד תחבורה, מעסקים ועד אחריות פלילית - הכול פועל אחרת עכשיו, כשהחלפת גוף היא פעולה פשוטה כמו שיחת טלפון... אלא אם כן קוראים לך דן ארבל. במקרה הזה אתה האדם היחיד בעולם שאינו מסוגל להתחלף, שנשאר קבוע, תמיד בתוך גופו שלו. העניינים מסתבכים כאשר אישה שדן אינו מכיר נפגעת לנגד עיניו מכדור של צלף, רגע אחרי שסיפרה לו שהיא בעצם אהובת ילדותו בגוף אחר. דן מוצא את עצמו במרכזה של תעלומה ויוצא לגלות מי ירה בה, ובעיקר למה. הקבוע היחידי מתרחש בעולם שהמצאה אחת קטנה וגאונית שינתה אותו כליל והציתה מחדש שאלות ישנות על גוף ונפש, על זהות ועל אהבה. בסגנונו הייחודי סוחף אותנו יואב בלום, מחבר רבי־המכר ״מצרפי המקרים״ ו״המדריך לימים הקרובים״, אל סיפור מעורר מחשבה ואל האפשרויות הגלומות בו.

העולם השתנה ללא היכר מאז שהומצאו 'הצמידים המתחלפים' – הרעיון היה פשוט, כל אחד שיש לו צמיד יכול היה להתקשר לצמיד של מישהו אחר, אם הצד השני בוחר לענות ל"שיחה" הזו, שני הצמידים מתמשקים זה לזה ואפשר לבצע "התחלפות".

כל אחד יכול לעבור לגופו של האחר ולהמשיך לחיות בגופו עד אשר הם התקשרו זה לזה ויתחלפו בחזרה.

אנשים יכלו למצוא טרמפ למקום העבודה שלהם עם מישהו שעובד קרוב מבלי לבזבז כסף על נסיעות, אחרים לא היו חייבים לעלות על טיסה כדי לראות מקומות אקזוטיים אלא רק להחליף את הגוף עם מישהו שגר שם.
רופאים יכלו בשניות להחליף גוף עם מישהו שגר קרוב לאזור מגוריהם של חולים, יפים יכלו להתחלף בגופם עם מכוערים, אנשים יכלו לצאת להרפתקאות בגופם של אנשים שאהבו אקסטרים, אנשים יכלו לחוות בגידה מבלי באמת לבגוד או לקחת סם מבלי לחוות את תסמיני הגמילה כי תמיד יכלו לחזור לגופם המקורי…העולם השתנה.

חייתם בעולם שהשתנה …עולם שבו הפילוסופים חלוקים בשאלה האם הטכנולוגיה החדשה מוכיחה שיש נפש וגוף נפרדים או להיפך-מראה שהכל חומרי. עולם שבו אנשי דת עמלים לשכנע את צאן מרעיתם שגם כשאתה חוטא בגופו של מישהו אחר, החטא הוא עדיין שלך.

כולם בעצם יכלו להתחלף עם אחרים מלבד גיבור הספר: דן ארבל, הוא היחיד שלא יכול היה להתחלף וגם אם ניסה הצמיד שלו היה עולה באש והופך לאפר.

איכשהו, אני ניאלץ להסתכל על הכל רק דרך עיני שלי, ולראות איך כל העולם מחליף את עצמו בשביל כל גחמה.  כל העולם, חוץ ממני.

דן מעביר את ימיו כשליח, הוא אחראי על איסוף חבילות, מלווה את החבילה לאורך כל הדרך ואחראי למסור אותה ביעד. הוא לא עוזב את החבילה לרגע, גם לא באמצעות החלפה, הוא מבצע שליחויות מקוביות סוכר ועד פילים לבנים.
חייו מתהפכים כאשר יום אחד מגיעה אליו לקוחה חדשה, היא טוענת שהיא תמר ספיר אהובת נעוריו שכלואה בתוך גופה של קייטלין למונט, אשתו של איל תקשורת עשיר.

תמר החליפה זהויות עם הגברת למונט ועכשיו היא רוצה לחזור לגופה המקורי ולמונט לא מוכנה בשום אופן להחזיר לה את זהותה והיא זקוקה לעזרתו.
בעוד הם מדברים, נורת יריה מהחלון ותמר מתה אל מול עיניו המזועזעות של דן.
דן מחליט לחקור את נסיבות הרצח של תמר ונעזר בגידי, חברו הבלש.
החקירה מובילה אותו לד"ר כרמן ויליאמסון, מדענית/מתמטיקאית הטוענת שפיצחה את החידה כיצד לנבא מראש התקפי התחלפות  ('התקפים' הכוונה לאנשים שברגע אחד של התקף מתחלפים עם אנשים זרים בגופם בלי התראה מוקדמת).
יותר מידי דברים לא מסתדרים לדן ויתכן שהרצח של תמר קצת יותר מורכב מסיפור מקרי של בחורה שהחליפה את גופה עם אישה עשירה.
יתכן שמישהו ניסה להשתיק את ד"ר וילאמסון ואיך כל זה מתקשר לתמר?

אחרי שאתה שולל את מה שבלתי אפשרי, מה שנשאר, גם אם הוא בלתי סביר, הוא כנראה האמת.

דמויות מתחלפות עם גופם של אחרים, רגע אחד אתה פוגש מישהו אחד ורגע שני מסתבר שהוא שוכן בגופו של מישהו אחר, כולם מאבדים את זהותם האמיתית… מבולבלים?  כנראה שתצטרכו לקרוא את הספר: 'הקבוע היחידי' כדי להבין מה קרה בהמשך העלילה.

הספר הותיר אותי מבולבלת גם אחרי שסיימתי לקרוא אותו אבל אהבתי מאד את הרעיון המקורי של "גופים מתחלפים", גם בספרו השני של יואב בלום: 'המדריך לימים הקרובים' הוא משתמש בקונספט של מסע דרך גופם של אחרים על ידי שתית יין מיוחד.

הדבר הקבוע היחידי הוא השינוי.

 קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן