Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
הקבוע היחידי
קטגוריה:
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 374
מאז הומצא צמיד ההתחלפות, החיים השתנו. עכשיו כולם יכולים להתחלף - לנדוד בלחיצת כפתור אל גופו של מישהו אחר, בזמן שהוא עובר לגופך, למשך דקות, שבועות או שנים. במקום לטוס עד תאילנד, אפשר לקפוץ אל תוך מישהו שנמצא שם על חוף הים. במקום להסביר לרופא מה בדיוק אתם מרגישים, הרופא מתחלף איתכם לרגע ופשוט יודע. ועוד לא דיברנו על מאמני הכושר, שיריצו את הגוף שלכם בזמן שאתם שותים בירה על המרפסת שלהם. ממערכות יחסים ועד תחבורה, מעסקים ועד אחריות פלילית - הכול פועל אחרת עכשיו, כשהחלפת גוף היא פעולה פשוטה כמו שיחת טלפון... אלא אם כן קוראים לך דן ארבל. במקרה הזה אתה האדם היחיד בעולם שאינו מסוגל להתחלף, שנשאר קבוע, תמיד בתוך גופו שלו. העניינים מסתבכים כאשר אישה שדן אינו מכיר נפגעת לנגד עיניו מכדור של צלף, רגע אחרי שסיפרה לו שהיא בעצם אהובת ילדותו בגוף אחר. דן מוצא את עצמו במרכזה של תעלומה ויוצא לגלות מי ירה בה, ובעיקר למה.

אתחיל באמירה שאני מניחה שיהיו שיחלקו עליה – לדעתי זה הספר הכי טוב של בלום.

הפעם העולם שבלום מכניס אותנו אליו הוא כזה שבו הומצאו צמידים המאפשרים לאנשים להתחלף – הגוף נשאר אותו גוף, אבל הנפש עוברת לגוף אחר. מה זה מאפשר? מה לא?

אנשים יכולים להתחלף במקום לנסוע רחוק – כדי לעבוד, לפגוש חברים, או אפילו לטייל. אנשים מבוגרים יכולים להתחלף עם צעירים ולחוות קצת זמן בגוף בריא וחזק. רופאים יכולים להתחלף לרגע עם חולים כדי להבין מה הם מרגישים בצורה הכי אותנטית ולדאוג לטיפול במהרה.

כמו בכל פן בעולם שלנו היום – יש רגולציה, הסדרה, ואת החלק החוקי של הסיפור, ולצידו את השוק האפור והשחור של ההחלפות הלא מתועדות.

הגיבור של הספר הוא דן ארבל, והוא ה"קבוע היחידי" – הגוף שלו לא מסוגל לבצע החלפה. הסיפור מתחיל באמצע פגישה שלו עם מישהי שלא ברור לנו מי היא – אך מהר מאוד המצב שם מדרדר וקליע פוגע בראשה. הפרק הראשון בסיפור מכיל עלילה בעצימות גבוהה, ומסתיים בפניה ישירה לקוראים – "אבל בכלל לא התחלתי את הסיפור הזה מהמקום הנכון. בואו ננסה שוב". ומכאן אנחנו לומדים להכיר את דן ואת העולם – הצמידים, העובדה שהוא לא יכול להתחלף, העבודה שלו כשליח לחבילות חשובות, ברמת האבטחה הגבוהה ביותר. ואז אנחנו מבינים שהפגישה מהפרק הראשון התקיימה עם סוג-של לקוחה שהייתה לו בעבר, אבל בעצם הגוף היה של אותה לקוחה והנפש היא של החברה הראשון שהייתה לדן. ואז התקיים הרצח…

דן נסחף למערבולת רצינית בניסיון להבין מי רצח אותה ולמה – ומהר מאוד מסתבר שהשאלות האלה הן רק חלק מהשאלות שהוא צריך לשאול, ושהמצב מסובך בהרבה ממה שחשב.

כרגיל אצל בלום – העולם ריאלי ואני כקוראת ממש יכולה לדמיין את עצמי חיה בו. העלילה מעניינת ומלאה בטוויסטים (חכו שתגיעו לחלק השני של הספר. וואו). חלק מהערות השוליים הן יצירות מופת בעצמן, ומראות איך בלום יכול "להכנס" לסגנונות כתיבה אחרים. בין הפרקים שמספרים לנו על דן, מופיעים מדי פעם פרקים שמספרים סיפורים שבקריאה ראשונה הם "סיפורים קצרים" שאין להם קשר לעלילה (בהתחלה אפילו חשבתי שזה סיפור ביניים, ודפדפתי לפרק הלא קשור הבא כדי לראות אם הוא המשך של הראשון. כי ממש נשארתי שם במתח).

אני אמנם לא מנדבת פרטים כדי לא לספיילר אף חלק מהחוויה, אבל אספר שגם הסוף של הספר מאוד ייחודי, והוא בקנה מידה מאוד רחב בעולם ביחס לספרים האחרים של בלום. אהבתי את הסוף, ובד"כ סופים כאלה קצת כבדים לי.

קראתם? ספרו לי בתגובות איזה חלק של הספר הכי אהבתם!

גלי שטרן

מטפחת עציצים, מכורה ללונדון, אוהבת אנשים ותמיד עם ספר ביד (או מקסימום בתיק).

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן