Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הצל של אמי
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 418
הצל של אמי הוא סיפורה הנוגע ללב והמסתורי של ילדה שאבדה, סודה של אם וקיץ מושלם אחד שעיצב את גורלה של אישה אחת. השנה היא 1958 . אליזבת נשלחת מביתה שבפרוורים להרטלנד האוס, בית חוף מקסים במחוז סאסקס שבאנגליה, כדי לחסוך ממנה את ימיה האחרונים של אמהּ הגוססת. במרוצת הקיץ האידילי ושטוף השמש בסביבה הנהדרת אליזבת מכירה חברים חדשים ומוכנה להתאהב, אך אין מי שיזהיר אותה שחלומות עלולים להיות מסוכנים. כעבור כמה עשורים, אדי, בתה הבכורה של אליזבת, המומה כשזרה בשם פיבי מתדפקת על דלתה ומבשרת לה כי יש להן אם משותפת. אדי, המתקשה להאמין, פונה אל אביה, וכך נודע לה שכל מה שחשבה שהיא יודעת על אמה, שנפטרה לא מזמן, בשקר יסודו. שתי האחיות יוצאות למסע מרגש בזמן שבמהלכו ייחשפו לנשים שוברות מוסכמות, לאבות שתלטנים, לרכילות ולשערוריות, ויגלו את האמת המדהימה על אודותיה של אמא שלהן.  

אדל (אדי) הרינגטון בת הארבעים מאבדת את אמה אליזבת כאשר יום בהיר אחד משאית דורסת אותה ושולחת אותה טרם זמנה לעולם שכולו טוב.
אדי מנסה להתמודד בדרכה שלה עם המוות הנוראי והלא צפוי הזה ובזמן שאביה בקושי מתפקד ואחותה ונישה עושה הכל כדי להנציח את זכרון האם, אדי לא מסוגלת אפילו להזיל דמעה.
אדי תמיד הרגישה שהיא לא מספיק טובה בשביל אמא שלה, לעומת ונישה האדריכלית המצליחה וג'ס אחיה המנתח הצעיר, אדי הקונדיטורית נאלצה לספוג הערות ציניות מאמה על כך שהיא "רק" אופה.

כלפיי נהגה אמא בקוצר רוח, ותשומת הלב שנתנה לי הסתכמה בדרך כלל בגערות על כך שלא יישרתי כתפיים או שהיססתי יתר על המידה, לעומת זאת, היא התקרבה בקלות רבה אל ונישה. (עמ' 25)

ביום השנה למותה של אליזבת, מקבלת אדי שיחת טלפון מוזרה מגבר זר בקשר לאמה ומיד לאחר מכן מופיעה בדלת הדירה של הוריה אישה שטוענת שאליזבת היא אמה.
האישה ששמה פיבי רוברטס גילתה רק לאחרונה שהיא מאומצת וניסתה להתחקות אחר אמה האמיתית, אדי וונישה נותרות המומות מהגילוי המסעיר ולא משתפות פעולה עם פיבי.
פיבי הנחושה לגלות את האמת על אמה לא מוותרת וממשיכה לרדוף אחר אדי ולהטיח אמת קשה וכואבת בפניה.

מי מופיע כך פתאום בביתו של מישהו אחר ומפיל עליו פצצה כזאת?  ועוד ביום השנה למותה של אם המשפחה.  מי עושה דבר כזה? (עמ' 99)

העלילה חוזרת אחורה בזמן לשנת 1958, אליזבת בת ה-16 היא בת יחידה לאם חולת סרטן ריאות במצב סופני ואב שמתעב כל גילוי של עליצות ושמחת חיים.
היא חיה בתוך בית קודר ועגמומי שהמוות מרחף מעליו.
בקיץ של אותה שנה שולחים אותה הוריה לחופשה בעיירת קיט בשם הרטלנד, שם היא פוגשת נערים ונערות צעירים ולמרות געגועיה הביתה לאמא שלה החולה היא מתחילה להיפתח ולספוג אוירה קלילה וחוזרת להרגיש שוב נערה צעירה ומאושרת.
משהו קורה לה באותה חופשת קיץ וכאשר היא חוזרת לבסוף הביתה, החיים שהכירה לא חוזרים לאותה נקודה שבה עזבה ושום דבר לא יחזור להיות מה שהיה.

בחזרה להווה, כניסתה של פיבי לתוך חייהם של משפחת הרינגטון היא כרעם ביום בהיר, פיבי גורמת ל"סופת טורנדו" קשה ומטלטלת רגשית ואדי נאלצת לצאת מאיזור הנוחות שלה ומקבלת אומץ לעשות שינוי בחייה האישיים והמקצועיים.
שתי האחיות יוצאות למסע ארוך וטעון רגשית בעקבות עברה של האם וכשכל הסודות נחשפים, התמונה מתבהרת ואדי מצליחה לראשונה בחייה לראות את אמה בעיניים פחות שפוטיות.

נהנתי מאד מהספר "הצל של אמי", הוא היה מרתק, מרגש ועצוב וחשף תקופה לא פשוטה בחיי נשים רבות שחיו בשנות החמישים, היסטוריה עגומה שלמזלנו בזכות הקידמה היא כבר מאחורינו.
זהו ספרה הראשון של ניקולה סקוט, עורכת ספרותית לשעבר שמתגוררת היום עם משפחתה בפרנקפורט.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן