Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הציור האחרון של ואן גוך
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 308
קיץ, 1890. וינסנט ואן גוך מגיע לאוֹבֶר־סוּר־אוּאָז, כפר צרפתי פסטורלי המושך אליו אמנים עירוניים. שם יבלה הצייר את הקיץ האחרון בחייו, תחת טיפולו של ד"ר גאשה – רופא הומיאופתי, צייר חובב ואספן אמנות. ואן גוך יצייר באותם ימים יותר מ־70 ציורים, שניים מהם דיוקנאות של מרגריט, בתו בת העשרים של ד"ר גאשה, המטפלת באביה ובאחיה מאז מות אמה. בזמן שילכוד את דמותה של מרגריט ואת הגנים שהיא מטפחת ויעבירם אל הקנבס, ילכוד ואן גוך גם את לבה. בשילוב מתוחכם בין רומן היסטורי לסיפור אהבה, הציור האחרון של ואן גוך מתאר את החודשים האחרונים בחייו של וינסנט ואן גוך ואת מערכת היחסים הטרגית בין צעירה מלאת תקווה לאמן על סף ייאוש. אליסון ריצ'מן היא סופרת אמריקאית מצליחה. הרומנים שלה תורגמו עד כה לחמש־עשרה שפות והיא זכתה להכרה בארצה ובעולם. ספריה גן המכתבים,אהבה אבודה, שעות הקטיפה ודמעות של אהבה זכו בארץ להצלחה מסחררת.

אמן רואה את היופי בעולם, אבל נדמה לי שאישה רואה לעיתים קרובות רק את המגבלות שבו.

צרפת, קיץ 1890.
מרגריט גאשה היא אישה צעירה בת 21 שמתגוררת בכפר צרפתי בשם אובר סור אואז יחד עם אביה ד"ר גאשה ואחיה פול.
לאחר שאם המשפחה נפטרה משחפת, הצטרפה למשפחה מאדם שבליה ששימשה אומנת לילדים למרות שהיה ברור לכולם שהיא הרבה מעבר לכך ובהמשך הגיעה להתגורר איתם גם בתה לואיז-ג'וזפין.
ד"ר גאשה נמשך מאד לעולם האמנות על אף שהוא עוסק ברפואה והוא כותב עבודת מחקר על מלנכוליה וגם מנסה על מטופליו שיטה חדשה שנקראת שיטת ההומיאופתיה של האנמן.
ד"ר גאשה רוקח את צמחי המרפא שלו כמו אמן שמערבב צבעים לציור האמנותי שלו והוא מומחה גדול בתחומו.
אמנים רבים ופילוסופים מרבים לפקוד את בית משפחת גאשה בכפר ולהכניס אווירה של צבע ורוחניות לבית והם משלמים על הטיפול בציורים שהם מעניקים לרופא.
יום אחד מגיע אמן חדש לכפר מפריז, שמו וינסנט ואן גוך. וינסנט מגיע לטיפול בדיכאון שלו אצל ד"ר גאשה בעקבות המלצה של אחיו תיאו.
מרגריט סקרנית מאד לגבי הגבר הסגפן והמיוסר הזה. וינסנט מתייחס בכבוד למרגריט והוא מגיע בכל יום לביתם של משפחת גאשה כדי לצייר וליצור.

אני רוצה שבעוד מאה שנים אנשים יסתכלו על ציורי הדיוקן שלי ויראו את הפנים כפי שאני ראיתי בזמן שציירתי אותן – כמו בהתגלות – כמו ניצוצות של הנשגב. (עמ' 72)

מרגריט ואחיה פול נלחמים על תשומת לבו של וינסנט אבל וינסנט כבר שם עינו דווקא על מרגריט. וינסנט אוהב להתבונן על כל דבר לעומק ולראות דברים מעבר למה שנראה לעין, יש לו עין של
אמן והוא מוצא במרגריט הרבה רבדים מעניינים ועצמאות שרוצה לפרוץ החוצה אבל לא יכולה עקב השתלטנות של אב המשפחה.
מרגריט רצתה תמיד לצאת ולראות עולם מעבר לכפר הקטן שהיא מעולם לא יצאה ממנו, היא רוצה להפסיק לחיות תחת חסותו של אביה ולהימלט מהבדידות שמקיפה את חייה.
היא זקוקה לחום ואהבה, למחמאות שהיא יפה אבל ככל שהשנים עוברות היא מבינה שכנראה גורלה להשאר תקועה בכפר, בבית הקודר של אביה, ללא זוגיות ואהבה ויצר ההרפתקנות שלה הולך ודועך.
כניסתו של וינסנט לחיי המשפחה, מעורר בה רגשות רדומים שהיא חשבה שאין בה עוד. וינסנט מרגיש שמרגריט מעוררת בו השראה והיא מצליחה להוציא אותו מהדיכאון התמידי שהוא שרוי בו
אבל מה יעלה בגורל הקשר הזה ומה יגיד על כך ד"ר גאשה כשיגלה על הקשר שמתחיל להירקם בין השניים?

הסופרת אליסון ריצ'מן מצליחה ביד אמן להעביר את התחושות והציורים של ואן גוך בימים האחרונים שלפני מותו והיא מוסיפה לעלילה נופך רומנטי.
אומרים שהיופי הוא בעיני המתבונן ולצערנו ציוריו המיוחדים של ואן גוך עם משיחות המכחול המיוחדות שלו לא זכו להכרה הגדולה שמגיעה לו עוד בימי חייו.
עצוב לדעת שבערוב ימיו וינסנט חי בעוני ודלות ולאחר מותו יצירותיו נמכרו במיליוני דולרים.
אני מאד אוהבת אומנות ויצירותיו של וינסנט תמיד סקרנו אותי והן האהובות עלי יותר מכל יצירות האומנות האחרות של ציירים אחרים, היתה לו אינטליגנציה רגשית מאד גבוהה וזה ניכר בציורים שלו.
העלילה מתמקדת בעיקר בחייה של מרגריט, בלבטיה, רגשותיה והטלטלות שהיא עוברת, אהבתי מאד את דמותה. ספר נפלא ומומלץ ביותר.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן