Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
הצוואה של לידיה
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 390
"אני אספר לך מה שאת רוצה לדעת," הוא זעף, כמעט התריס. "אבל תזכרי דבר אחד. את ביקשת את זה." 1933. בילדותה נהגה לידיה לדמיין כיצד תעביר את ימיה בחזרות מפרכות, ובערב תעמוד על במות ותשתחווה בפני קהל לקול תשואות סוערות. בפועל, המציאות הייתה זוהרת פחות. היא לא זכתה בתפקידים הראשיים והנדודים בין ערי פולין היו קשים ואף מסוכנים. ערב אחד התפרץ לחדרה גבר מרשים, ובמהלך ששינה את חייה לעד היא כרכה את זרועה בזרועו ויצאה איתו מחדר ההלבשה. 1959. חייה של עולה צעירה ממרוקו, משכילה ונחושה, לא יכולים להיות אפורים יותר כשהיא חיה עם אביה השתלטן באילת הרחוקה והבתולית, ועובדת כטבחית במכרות הנחושת בתמנע עבור בוס שמתעמר בה. היא מתגעגעת לעיר הולדתה, קזבלנקה, ולא מצליחה להסתגל לחיים במדבר, בלב השממה, ולדעות הקדומות של הסובבים אותה. הכול משתנה כאשר יום אחד יוצא להגנתה כורה צעיר וגאה. היא לא יודעת עליו דבר, פרט לכך שהוא מאלה ששרדו במלחמה האיומה. לאחר התעניינות מצידה, ובצעד חסר תקדים עבורו, הוא מתחיל לספר לה על הצוואה של לידיה. הצוואה של לידיה מאת הסופרת דנה רדא קדם, הוא רומן היסטורי מרגש ומפתיע על אהבה שחוצה מוסכמות ועל נשים חזקות שלא היו מוכנות להיכנע למגבלות התקופה. ספרה הראשון, בעיניים כלות, יצא לאור בהוצאת יהלומים וזכה להצלחה. דנה עוסקת בכתיבה משנות נעוריה ובעלת בלוג 'הסיפור של דנה'.

הצוואה של לידיה

מדינת ישראל של סוף שנות ה- 50 ראשית שנות ה- 60 היוותה כור היתוך חברתי . ההבדלים בין העולים לילידי הארץ היו ניכרים וגם הבדלים בין העליות השונות. ז'ורז'ט עלתה ממרוקו יחד עם אביה. הגיעה לאילת הרחוקה. על אף השכלתה הרחבה, היותה טובה במספרים וידיעת השפות על בוריין, עבדה כמבשלת במכרות הנחושת. אלחנן שהיה הבוס שלה היה מתעמר בה קשות והיא בהתחלה היתה שותקת ונכנעת למרותו. היא נאלצה להרים סירים כבדים ללא עזרתו ולהביא מדי יום את האוכל לכורים במכרות. בין הכורים הכירה את אדם שהתגלה כאדם חסון וחזק. הוא יצא להגנתה אל מול אלחנן. כורה נוסף שנכנס לליבה היה כורה מבוגר יחסיות ושמו מר שולמן. פעם בשנה היה מר שולמן נעדר מעבודתו. אדם סיפר לה באחד הימים כי זהו היום בו ראה את אשתו וילדיו נרצחים אל מול עיניו בתרופת מלחמת העולם השנייה. אמאל אחותה הקרובה לה נישאה למורת רוחה של אביה השמרן והתגוררה בצרפת.

ליבו של אדם תר אחר ליבה  והם נפגשו בלילות למגינת ליבה של אביה שהיה מכה אותה ואף סגר אותה למשך 3 ימים. אדם היה מגן עליה מרחוק ומקרוב.

במקביל מסופר סיפור על לידיה שחקנית זוהרת בשנת 1933 טרום המלחמה. מהו החוט המקשר בין הדמויות השונות בסיפור? מה מסתתר מאחורי דמותו של אדם הגבר החסון שכולם כינו אותו "עבריין". האם אכן הוא נולד לפשע?

העלילה מתפתחת בכיוונים שאינם צפויים וארוגה ברוב טעם, סקרנות המביאה את הקורא לנטוש את חובות יומו ולהידבק בקריאת הספר עם סופו הלא צפוי. רומן היסטורי מתפתח. נוגע בזוועות השואה שחוו היהודים במלחמת בעולם הראשונה ובהקמת ההריסות מתוך השברים. האומנם?

מדינת ישראל נולדה על מנת להקים בית יהודי יציב ומאחד לכל יהודי התפוצות. כיצד השפיעה עלייתן של היהודים ממדינות שונות על בניית מדינה אחת לכל היהודים. ספר על גבורתם של יהודים , על גבורת נשים. על בניית החוסן האישי והסקת כבלי הדעות הקדומות. מומלץ מאד.

שנזכה בימים הללו שבין יום השואה ליום תקומתה של מדינת ישראל להיות מאוחדים ולראות בעין טובה את השונה האחד מהשני.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לעשרה (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. דנה רדא

    רחל היקרה תודה לך על סקירה מרגשת במיוחד! התרגשתי לקרוא ושמחה מאוד שאהבת את הדמויות, את העלילה ואת הספר!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן