Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הפיתוי להיות מאושרים
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 247
צֶ'זַרֶה אַננציאטָה הוא אלמן בן 77, ציניקן ומריר. כשהוא לא מבלה בחיקה של רוֹסנה, שאיתה הגיע להסדר נוח, הוא מעביר את זמנו בביתו כשרק תקתוק השעון מארח לו לחברה. בשאר הזמן הוא מתחמק משכנתו, אשת החתולים, ומשיחות מלחיצות עם שני ילדיו. הוא יודע שבתו מנהלת רומן אסור ושלבנו יש בן זוג קבוע, אבל הם לא מספרים לו על כך והוא גם לא מעז לשאול. כששכנה צעירה ונאה עוברת לגור בדירה הסמוכה, יחד עם בעלה המסתורי והמאיים, ניעור לחיים חוש צדק ישן שצ'זרה שכח מקיומו. סימני האלימות שעל פניה והצעקות העולות מן הדירה הנעולה לא מאפשרים לו להמשיך להתעלם מסביבתו כהרגלו, וכמעט בעל כורחו הוא מתגייס לעזרתה. הוא מזמין אותה לביתו, חובש את פצעיה והופך להיות איש סודה. וכשלבו נפתח, כל עולמו עובר טלטלה. בערוב ימיו צ'זרה מבין את המחיר שהוא משלם על הבחירה לחיות לצד החיים והוא מתמודד עם השאלה אם להיכנע לפיתוי להיות מאושר. ספרו של לורנצו מָרוֹנֶה הוא ספר קסום, חכם ומלא הומור על הפן הנוגה של החיים.

במשך שבעים ושתיים שנה ומאה ושנים עשר יום זרקתי לפח את החיים שלי. אחר כך הבנתי שהגיע הרגע להשתמש בניסיון שרכשתי בתחום כדי ליהנות ברצינות.

צ'זרה אנוניצאטה הוא אלמן איטלקי בן 77 שחי בנפולי ומתחיל לספור את חייו לאחור, הוא כבר הגיע לגיל שבו הולכים לישון מוקדם וקמים בארבע בבוקר וזה בדיוק השעות הקריטיות האלה שבהן תוהים על החיים ומה שעוד נותר מהם, מבחינתו אין כבר למה לצפות ולמה לשאוף, זה מה יש ועם זה ננצח.
צ'זרה הוא ציניקן ונרגן, שיפוטי, רגזן, בוטה, אגואיסט ורודף נשים, הוא אנטיפת וסוציופאת בעל הרגלים משונים ואובססיות לדברים מסוימים.
ולצערו הוא נולד וחי בנאפולי ושם הוא לא יכול להתבודד ולהיות אנטי חברתי במקום שניזון מרכילות וכולם חייבים לדעת הכל על כולם.


ניתן גם להאזין לביקורת שמע על הספר

לצ'זרה יש בת נשואה לא באושר בשם סוובה ובן בשם דנטה שצ'זרה חושד שהוא הומוסקסואל, שני ילדיו לא משתפים אותו בחייהם הפרטיים והאמת שזה לא ממש אכפת לו והוא מעדיף לא לדעת ולא להתערב, צ'זרה הוא איש של פתרונות ולא איש שיכול להכיל קיטורים של אחרים ולכן הוא מעדיף לשתוק ולהתעלם.
צ'זרה הוא לא אבא חם ומחבק וקשה לו לגשת לילדיו, להפתח בפניהם ולספר להם על חייו.
בנוסף לדרמות שאופפות את חיי הילדים שלו, צ'זרה גם נאלץ להתמודד עם אלואנורה, השכנה שלו שגרה בדלת לידו ונקראת בפיו גם "אשת החתולים", אלאונורה הפכה את הבית שלה למעון לחתולים עזובים וצ'זרה לא מסוגל לסבול את הצחנה שיוצאת מהדירה שלה בכל פעם שהוא עובר דרכה לכיוון הדירה שלו והתיאורים המפורטים והציניים שלו לגביה הצחיקו אותי מאד.
כשזוג צעיר עובר להתגורר בדירה לידו, צ'זרה מאד סקרן לגבי האישה ששמה אמה והוא תוהה מה גרם להם לעבור לגור בבניין שכולו מכון גריאטרי של דיירים קשישים וחטטניים.
צ'זרה מגלה שאמה היא אישה מוכה והיא מוצאת אצלו אוזן קשבת ומספרת לו דברים שאפילו ילדיו נמנעים מלספר לו, הוא מוצא את עצמו מתלבט האם לעזור לה או להמשיך בחיי הרוטינה שלו ולהתעלם כמו שהוא נוהג לעשות כל חייו כשדברים הופכים להיות מסובכים.

בחיים צריך לדעת להתפשר והזיקנה, היא פשרה מתמשכת.

מבחינת הדמויות בעלילה, פחות התחברתי לסוובה, היא היתה חסרת חוש הומור, מאד שיפוטית ומומרמרת וגם לא אהבתי את היחס שלה כלפי אביה, נכון שהוא לא היה אבא מושלם אבל הוא עדיין היה אבא שלה ועשה כמיטב יכולתו…דנטה לעומתה היה מקסים ושובה לב.
מאד אהבתי את דמותו של צ'זרה, למרות שהוא ניסה להציג דמות של זקן מרושע, עדיין הוא היה פשוט מצחיק ומשעשע בעיני, אהבתי את הכנות שלו והדרך שלו ללכת עם האמת המכוערת עד הסוף.

הספר כולו הוא בעצם יומן חיים של צ'זרה שטומן בחובו את ההווה שלו, העבר עם כל החרטות ועתיד לוטה בערפל שבגילו המופלג הוא כבר בקושי רואה אותו באופק.
"הפיתוי להיות מאושרים" זה ספר מצחיק עצוב על החיים בגיל השלישי, הבדידות העמוקה שאנשים בגיל הזה חשים וכיצד כל אחד לוקח אותה למקום שלו ולהתמכרויות שלו וגם ספר על בחירות ועל ההשלכות שיש להן כאשר אתה לא שלם עם הבחירות שעשית בחיים שלך ובעיקר ספר שמדבר על משפחה וכמו שאומר המשפט הידוע, משפחה לא בוחרים ולטוב או לרע המשפחה שלנו היא חלק בלתי נפרד מאיתנו וממה שאנחנו.
צחקתי ובכיתי בספר הזה, התרגשתי מאד ואני ממליצה לרוץ ולקרוא אותו.

קריאה מהנה.

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן