Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הערב והבוקר
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 771
חייו של אדגר בן השבע–עשרה מתהפכים בן–לילה. השנה היא 997 לספירה, ופולשים ויקינגים מחריבים את עיירת מגוריו באנגליה. אדגר ניחן בכישרון מיוחד: הוא יודע להמציא ולבנות דברים. אבל כעת נאלצים הוא ובני משפחתו להתחיל מחדש כאריסים בכפר נידח, ולהתפלל שלא ימותו ברעב. האם יקבל אדגר אי–פעם הזדמנות לממש את ייעודו? ראנה, אצילה נורמנית יפהפייה ודעתנית, מתחתנת עם בן–אצולה אנגלי. עד מהרה היא מגלה שבני משפחתו התככנים ותאבי הכוח של בעלה זוממים לחבל במעמדה, ונזקקת לכל תבונתה כדי להתמודד איתם. כמה רחוק יעזו ללכת כדי לסלקה מדרכם? אלדרד, נזיר צנוע ובעל עקרונות, משתוקק להפוך את מנזרו למרכז השכלה. כשהוא נתקל באנשי כמורה מושחתים וחסרי מוסר הוא מנסה באומץ לחשוף את פשעיהם, אך מעמדם הרם מאפשר להם לחמוק מעונש. איזה מחיר ייאלץ לשלם על שהעז לצאת נגדם? סיפוריהם של השלושה נשזרים זה בזה, ודרכם לוקח אותנו קן פולט למסע אפי לתוך חשכת ימי הביניים, אל עולם של תככים וסודות, יריבויות ושנאות, אך גם של חברויות, אהבה וחסד. הערב והבוקר מתאר את ראשיתה של העיירה קינגסברידג´ והקתדרלה המפוארת שלה, עליהן כתב קן פולט בספריו רבי–המכר ´עמודי תבל´ ו´עולם ללא קץ´ שראו אור בהוצאת מודן.

השנה היא 997 לספירה. אדגר רק בן 17 וכבר מתכנן בריחה עם אהובתו הנשואה המבוגרת ממנו. הם קובעים על החוף ובמקום להפליג אל עבר הזריחה הוא מזהה פלישה של ויקינגים לישוב שלהם. הוא בורח לכנסיה מצלצל בפעמו כדי להזהיר את כולם והולך לחפש את אהובתו כדי להציל אותה. הויקינגים מחריבים את העיר עד ליסוד, הורגים הרבה מהתושבים, גם אהובתו בניהם.

הוא חוזר אל בני משפחתו ומגלה שאביו נפצע ומת וכל המספנה שבבעלותם נהרסה, החיים של המשפחה התהפכו על פיהם.
הציעו להם לעבור לחווה במקום מרוחק מאיפה שהם גרים היום, אבל כך לפחות תהיה להם פרנסה. הם נודדים ימים בודדים ומגיעים אל המקום. מקום נטוש בצד בית שכר ומעבר נהר. החיים החדשים שלהם מתחילים…
אדגר בונה סירה לבעל בית המרזח ומעבר הנהר ומועסק על ידו שם לגמרי במקרה הוא פוגש את ראנה שמצאה חן בעיניו מהרגע הראשון.

ראנה היא בת אצולה שמתאהבת בבן אצולה אחר שאף לקח את תומתה (בהסכמה), היא חשבה שכך אותי תצליח להפיל אותו ברשתה. הוא מבחינתו לקח והלך והשאיר אותה עצובה וכואבת.
אבל לא לאורך זמן. וילוולף ההורס שלח את אחיו לאחר כמה שבועות לבקש את ידה וכשהיא הצליחה לשכנע את אביו להסכים, לא היתה מאושרת ממנה. היא התכוננה למסע אל אנגליה, לעיר מגוריו של וילוולף ויצאה אליו לאחר מספר ימים. היא ידעה איך הוא מתחיל ולא היה לה מושג איך יגמר ומה יקרה לה בדרך. למרות הכל היא הגיע אל הממלכה של וילוולף והחיים שלה רק התחילו. היא פגשה את הארוס ההורס שלה שרק בדרך היא הבינה שהיא בקושי מכירה אותו וגם את המשפחה שלו, בניהם אימו החורגת שניהלה שם את הכל.
החיים שהיא פגשה באנגליה הם לגמרי לא מה שתארה לעצמה. היא לא חשבה שהיא תצטרך להתמודד עם כל כך הרבה רוע ומפחי נפש…

אלדרד היא נזיר בעל עקרונות שחלם להקים ספריה במנזר שלו. הוא תמיד הלך בדרך הישר והקפיד על החוקים והכללים וסלד מאלו שבגדו בעקרונות הכנסיה. הוא לא בחל באמצעים ועשה העל כדי לחשוף אותם גם אם זה עלה לו במחיר כבד. גם הוא דמות מרכזית בסיפור.

איך יהפכו הסיפורים לאחד ברומן היסטורי מהודק? לא תקראו לא תדעו.

בשביל מה צריך סרט או סדרה שיש את קן פולט?
קראתי את הרומנים ההיסטוריים הקודמים שכתב "עמודי תבל" המעולה ואת "עולם ללא קץ" המצויין. גם פה פולט יודע לטוות עלילה מסועפת ומפורטת של תככים ומזימות ברוח התקופה, עלילה כזאת שנשאבים אליה בהתחלה ויוצאים במנה בסוף הסיפור.
מדובר בספר עב קרס (כ 770 עמודים צפופים) אבל זה לא הרתיע אותי, נהנתי כל כך עד שלא רציתי שהסיפור יגמר.
אהבתי את הדמויות של ראנה החזקה ושל אדגר הצנוע, הם סיקרנו אותי ועיניין אותי לדעת איך לבסוף יפגשו בעלילה (אם בכלל).
היום קטעים שהייתי מוותרת עליה בסיפור, שפחות התחברתי אליהם אבל הם כמעט שלא השפיעו על ההתרשמות שלי מהרומן ההיסטורי המעולה שלפנינו.

ממליצה בחום למעריצי פולט וגם לאלו שאוהבים לנסות אתגרים חדשים.

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן