Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
העלמה והלילה
תגית:
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 267
הריביירה הצרפתית — חורף 1992 לילה קפוא אחד, כשהקמפוס של התיכון שלה משותק בשל סערת שלגים, בורחת וינקה רוקוול, תלמידה בת שבע־עשרה מהמבריקות בשכבתה, עם המורה שלה לפילוסופיה שאיתו היא מנהלת רומן סודי. בעיני הצעירה, 'האהבה היא הכול או כלום'. איש לא ראה אותה מאז. הריביירה הצרפתית — אביב 2017 פאני, תומא ומקסים, חבריה הטובים ביותר של וינקה שפעם היו בלתי נפרדים, לא דיברו מאז סיום הלימודים. הם שבים ונפגשים במפגש מחזור. עשרים וחמש שנה לפני כן, בנסיבות איומות, רצחו שלושתם אדם והטמינו את גופתו בקיר אולם הספורט. אולם שעומד להיהרס כדי לפַנות מקום למבנה חדש. עכשיו דבר אינו מונע מהאמת להתגלות. האמת המטרידה. המכאיבה. השֹטנית…

יש רק דרך אחת לשקר – להכחיש את המציאות, לחסל אותה, עד שהשקר שלך יהפוך לאמת.

במרכז עלילת הספר הזה עומד תומא דגלה. תומא הוא סופר צרפתי מצליח שכתב עשרה רבי מכר, ספריו תורגמו לעשרים שפות והוא מכר מיליוני עותקים ברחבי העולם.
תומא שמתגורר כבר הרבה שנים בעיר ניו יורק מחליט להגיע לעיירת ילדותו באנטיב שבריביירה הצרפתית כדי להשתתף במפגש היובל לבית ספרו.
כשתומא עזב את הריביירה לפני יותר מעשרים שנה, הוא הותיר מאחור זיכרונות כואבים ואפלים.
כאשר תומא מגיע לבית ספרו הוא שמח לפגוש את חברו הטוב משכבר הימים, מקסים, שהיה בעבר נער חופים בלונדיני ובימים אלו הוא מועמד לפרלמנט מטעם המפלגה הרפובליקנית.
מקסים ותומא מסתירים יחד סוד מסוכן מהילדות שאם הוא יתגלה, הוא עלול להפיל את שניהם ולהרוס את הקריירה והחיים ששניהם בנו בעמל רב.
תומא מתאחד במפגש גם עם פאני ברהימי שהיתה חברתו הטובה בתיכון ותלמידה מבריקה ומשוחררת שהפכה להיות רופאה קרדיולוגית בבית חולים בצרפת.
במפגש המחודש, שלושת החברים מגלים שהם קיבלו הודעה אנונימית שמרמזת על נקמה כתוצאה ממעשה שעשו בעבר ותומא מחליט לחקור את העבר ולגלות מי זה שרוצה להזיק לו ולחבריו בהווה.

מעל כל העיירה מרחפת דמותה של וינקה רוקוול שנעלמה לפני 25 שנה, ב-20 לדצמבר 1992.
לפי התיאוריה וינקה בת התשע עשרה ברחה לפריז יחד עם אלכסיס קלמאן המורה שלה לפילוסופיה בן ה 27 שאיתו ניהלה רומן סודי. השניים נראו לאחרונה בבית מלון ברובע השביעי בפריז ומאז נעלמו עקבותיהם לנצח ואף אחד לא שמע מהם יותר.
וינקה היתה בתה של שחקנית ילידת המקום ושל נהג מירוצים אמריקאי בעל משפחה מיוחסת בענף המזון.
היא התגוררה עם הוריה בארה"ב עד גיל 15 אבל לאחר שהשניים נהרגו בתאונת מטוס היא נשלחה בחזרה לאנטיב כדי להתגורר עם סבא שלה.
וינקה היתה נערה מיוחדת, מפונקת וגנדרנית, משכילה נמרצת ותוססת וחיה בעולם משלה אבל לוינקה עם פני המלאך היה גם צד אחר, פרוע ואפל שכולם ראו מלבד תומא שהיה מאוהב בה ועיניו היו עצומות כשזה נגע בה.
במהלך מפגש היובל, תומא פוגש את סטפן פינאלי, חבר כיתה לשעבר שהפך להיות עיתונאי מצליח ופרשת וינקה תמיד סקרנה אותו עד כדי כך שהוא אפילו כתב ספר בנושא לפני 15 שנה שנקרא " העלמה והמוות".
תומא הסקרן נכנס לתוך סבך של שקרים כדי לחקור את האמת אודות היעלמותה של וינקה וככל שהחקירה מסתעפת, חייו וחיי הקרובים לו נמצאים בסכנה.

העלילה נעה בין העבר של שנת 1992 לבין ההווה בשנת 2017.
קראתי את כל ספריו של גיום מוסו שתורגמו לעברית ובמסורת ספריו גם כאן ניתקל בציטוטים של אנשים חשובים בראש כל פרק, העלילה מתרחשת בצרפת אם אזכור קל של ניו יורק ומחכה לנו מתח מהול ברומנטיקה קלה.
אני מאד אוהבת את סגנון הכתיבה המתעתע של מוסו אבל משהו בספר הזה פחות זרם לי, העלילה היתה טובה בעיני, מותחת ומלאה פיתולים, הפתעות וטוויסטים לא צפויים וגם אהבתי את הסוף שנותר קצת מעורפל אבל פחות אהבתי את התיאורים האינסופיים של הבתים, הנופים של הריביירה ועוד כמה פרטים שוליים שהרגישו לי קצת מייגעים במהלך הקריאה שלי בספר.
מה שבטוח זה, שרב הנסתר על הגלוי בספר הזה, כל אחת מהדמויות הסתירה משהו ודמותה של וינקה שהצטיירה בדמיונו של תומא כקדושה מעונה ומושלמת, היתה מתעתעת עד לדף האחרון.
"העלמה והלילה" זהו ספר על חברות, נקמה, קנאה וההשלכות רחוקות הלכת שלה – מעריציו האדוקים של מוסו יתענגו עליו.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן