Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
העוזבים
סופר/ת:
סוגה:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 466
בוקר אחד יוצאת אמו של דֶמִינג גוּאוֹ, מהגרת לא חוקית מסין, לעבודתה במכון יופי בברונקס ולא חוזרת הביתה. בן זוגה ואחותו, שבדירתם מתגוררים דמינג ואמו, אינם מצליחים להתחקות אחר עקבותיה. בהיעדר קרובי משפחה שיטפלו בו מועבר דמינג בן האחת-עשרה אל משפחת אומנה סינית ובהמשך מאומץ על ידי בני הזוג וילקינסון, אנשי אקדמיה לבנים מלאי כוונות טובות, שמשנים את שמו לדניאל ומצפים שישאיר מאחור את זיכרונותיו מאמו ומהקהילה בה גדל. כעבור עשר שנים, בדיוק כאשר דניאל נמצא בנקודת משבר בחייו, הוא מקבל מידע חדש על אודות אמו ונפתחת בפניו האפשרות לברר מי הוא באמת ולקבל תשובות לשאלות שרודפות אותו מילדות. אבל ההחלטה אם ללכת בדרך הזו כלל אינה פשוטה. העוזבים מסופר משתי נקודות מבט: זו של דמינג/דניאל, שגדל להיות בחור תלוש, הקרוע בין הרצון לרצות את הוריו המאמצים ובין השאיפה לממש את עצמו בדרכו שלו; וזו של אמו, דמות אם ייחודית, אוהבת ואנוכית, נחושה אבל גם מפוחדת, שנדרשת לשורה של בחירות מכווצות לב. עלילת הספר נעה בין ניו יורק לסין ובוחנת לעומק שאלות של גבולות והשתייכות, של התבגרות בצל אובדן ושל חיים לצד טעויות העבר.

זהו ספר ביכורים יוצא דופן, העוסק בילדי אומנה למהגרים בארה"ב, סיפור יפה מרגש ועוצמתי, מתאר ברגישות את המחשבות של הדמויות. חייבת לציין שאולי זה לא "הכוס תה" של כל קורא, אבל כן הוא שווה את ההזדמנות, האומנם ההתחלה היא איטית ומהחלק השני פשוט לא יכולתי לעצור. נושא כשלעצמו קשה ומורכב עבר והווה מתמזגים ומשקפים חיים לא קלים ומלאי תהפוכות רגשיות, נפשיות, אומץ  וגבורה ספר מעניין, שאחרי שתסיימו יהיה קשה לשכוח!

על העלילה 

העלילת מתרחשת על גבול התפר בין ניו יורק לסין. הספר מסופר בחלקים כל פעם מנקודת מבט אחרת. בסיפור חייו של דמינג גאו, כשאמו המהגרת מסין נעלמת במפתיע. לאן נעלמה, האם תחזור מה קורה שלא מספרים לו?! 

דמינג מועבר למשפחה חדשה, משפחת אומנה לזוג אקדמאים לבנים, שמעניקים לו מלבד בית חם, גם שם חדש "דניאל" וחינוך שנועד לעצבו בכדי שידמה להם. דמינג, אינו יכול להתעלם מהעבר הרודף אותו.

מנגד סיפור חייה של אמו פולי, היא אם חד הורית, שכל חייה נלחמת בכדי לשרוד, היא אוהבת, מכילה ויחד אם זאת אנוכית, נחושה להגשים את עצמה, עם ויתורים מכמירי לב.

אבל כעבור עשר שנים,  שדניאל נמצא בנקודה חלשה בחייו ולא מוצא מנוח למסלול שפוי חייו, הוא מקבל מידע לא צפוי מחבר "אח" מהעבר על אמו וזה מערער את נפשו, האפשרות להבין ולברר מה קרה ולמה היא נעלמה לו?  הוא רוצה/לא רוצה, לקבל תשובות אבל מפחד!  והאם ההחלטה להיפגש ולהבין תעשה לו טוב, איפה זה שם את ההורים המאמצים בתוך כל זה, זה יכול להיות ביחד או לחוד?

הגילויים של אמו פולי הביולוגית, לא הכינו אותי נפשית להכיל את התופת הרגשית שעברה בחייה, דרך והגילויים והיותי בתור אמא עברתי טלטלה ריגשית, אבל בסוף שהמעגל נסגר יש סליחה וקבלה והכלה.

הסוף  כל כך מציאותי בעיניי, לא התאכזבתי זה נראה לי כל כך נכון, אם זה היה מסתיים באפי-אנד היה הורס לי.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן