Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
העוזבים
סופר/ת:
סוגה:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 466
בוקר אחד יוצאת אמו של דֶמִינג גוּאוֹ, מהגרת לא חוקית מסין, לעבודתה במכון יופי בברונקס ולא חוזרת הביתה. בן זוגה ואחותו, שבדירתם מתגוררים דמינג ואמו, אינם מצליחים להתחקות אחר עקבותיה. בהיעדר קרובי משפחה שיטפלו בו מועבר דמינג בן האחת-עשרה אל משפחת אומנה סינית ובהמשך מאומץ על ידי בני הזוג וילקינסון, אנשי אקדמיה לבנים מלאי כוונות טובות, שמשנים את שמו לדניאל ומצפים שישאיר מאחור את זיכרונותיו מאמו ומהקהילה בה גדל. כעבור עשר שנים, בדיוק כאשר דניאל נמצא בנקודת משבר בחייו, הוא מקבל מידע חדש על אודות אמו ונפתחת בפניו האפשרות לברר מי הוא באמת ולקבל תשובות לשאלות שרודפות אותו מילדות. אבל ההחלטה אם ללכת בדרך הזו כלל אינה פשוטה. העוזבים מסופר משתי נקודות מבט: זו של דמינג/דניאל, שגדל להיות בחור תלוש, הקרוע בין הרצון לרצות את הוריו המאמצים ובין השאיפה לממש את עצמו בדרכו שלו; וזו של אמו, דמות אם ייחודית, אוהבת ואנוכית, נחושה אבל גם מפוחדת, שנדרשת לשורה של בחירות מכווצות לב. עלילת הספר נעה בין ניו יורק לסין ובוחנת לעומק שאלות של גבולות והשתייכות, של התבגרות בצל אובדן ושל חיים לצד טעויות העבר.

דניאל וילקינסון הוא בחור מבולבל בן עשרים שנשר מלימודי הקולג' ומנגן בלהקה שהקים יחד עם חברו הטוב ביותר, רולנד.
דניאל לא אוהב לדבר על העבר שלו, הוא נולד בעצם בשם דמינג גואו וגדל בצ'יינטאון יחד עם אם מהגרת סינית קשת יום ועם בן זוגה ליאון, אחותו וויואן ובנה מייקל.
יום אחד יצאה אמו של דניאל – פולי, לעבודתה במכון היופי שבו עבדה ולא שבה יותר, דניאל הרגיש שאיכזב אותה ואולי בגלל זה היא נטשה אותו.
כשהיה דניאל בן 11 הוא נלקח לבית אמנה של זוג אקדמאיים מבוססים כלכלית בשם פיטר וקיי.
דניאל נהנה לראשונה מחדר לבד, פינוקים ומותרות אך לבו התגעגע לברונקס, למייקל ובעיקר לאמא שלו שנעלמה בבת אחת מחייו והותירה אותו עם חור גדול בלב.
אבל אז הוא חזר לדבר היחיד שהחזיר לו את שמחת החיים: המוזיקה! והוא ידע שהמוזיקה תלווה אותו לאורך כל חייו וזה מה שהוא רוצה לעשות בחיים.

הוא גמר אומר ללמוד ליצור מוזיקה, להתאים את הצלילים לגוונים ולתחושות ולתרגם אותם בחזרה למנגינה. הוא חיבר שירים שהביעו בדיוק את אשר על לבו, אבל היה היחיד שהבין אותם. (עמ' 107)

עשר שנים לאחר מכן, מייקל מצליח ליצור קשר עם דניאל ומבקש להיפגש איתו כדי למסור לו מידע על אמא שלו.
דניאל מתלבט האם הוא רוצה לחזור לעבר ולכל הדברים שהותיר מאחור ולבסוף הוא מחליט שזכותו לדעת מה קרה לאמא שלו ולסגור את המעגל הזה אחת ולתמיד.
המפגש בין השניים פותח פצעים ישנים ומטלטל את נפשו ורוחו של דניאל וגם את כל הסובבים אותו.

האם ימצא דניאל את אמו? האם יצליח למצוא את דרכו בחיים ולהשתלב במה שהוא באמת אוהב לעשות?

הספר הזה שבר את לבי, כאב לי על דניאל, הוא היה כל כך לא שלם, לאורך כל העלילה הוא רק רצה לרצות את הוריו המאמצים שציפו ממנו ללמוד דברים שלא אהב ובתוך כל זה, לבו בכה על האמא (כמו מרקו) הביולוגית שלו שנעלמה מחייו.
בחלק הראשון של הסיפור הרגשתי כעס כלפי פולי, כי איזו אמא נוטשת ככה את בנה הקטן? אבל אחרי שהתגלה הצד שלה בסיפור הרגשתי צער עמוק כלפיה.
הספר הזה מוכיח שבחיים אין שחור ולבן, היה בו הרבה כאב, כל אחד והכאב האישי שלו מנקודת המבט שלו, גם אין פה רעים וטובים אלא רק נסיבות קשות של החיים – ספר שחובה לקרוא (תכינו את הממחטות).

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. אורלי מעיין

    סקירה יפה ומדוייקת . אני באמצע הקריאה וממש מרגישה את הכאב של דניאל, כמיטב המסורת של הוצאת תמיר-סנדיק הנפלאה…

  2. חגית בן-חור

    אכן סיפור לא פשוט, כשמתעמקים בכל אחת מהדמויות, מרגישים אמפטיה וצער כלפי כל אחת מהן, או כמו שאומרים אצלנו: כל אחד בוכה איפה שכואב לו.
    ספר שנכנס ללב, בהחלט כמיטב המסורת של תמיר-סנדיק הנפלאים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן