Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
העובר והשב
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 236
נמרוד הוא בחור ישראלי שנדמה שהעולם כולו היה פתוח בפניו, עד לתקרית שאירעה במהלך שירותו הצבאי וכוננה מחדש את חייו. הוא נפלט מהמסגרת, מתמכר לתרופות, בת זוגו נפרדת ממנו והוא מפרק בלית ברירה את שאריות המשפחה שעוד נותרה לו. לפתע, כשהוא כבר עומד על סף התהום של חייו, נדמה כי מצא את הפתרון המושלם עבורו, את "אלדוראדו של העידן החדש" — מקום שבו יוכל להיות מי שתמיד רצה, להגשים את עצמו ובעיקר לברוח ממדינת ישראל שאינה מרפה. הוא עוזב את כל מי וכל מה שחיבר אותו למולדתו ויוצא למסע בכיוון אחד, מעבר לאוקיינוס, אל מקום שלא מופיע בשום מפה. אבל מתברר כי החיים החדשים שחיפש אינם מושלמים. מציאות החיים על אי בקרב קהילה סגורה ואידיאליסטית, המקדשת מזון אורגני מוקפד, הופכת במהרה לחלום בלהות שאי אפשר להקיץ ממנו. העובר והשב הוא צילום רנטגן חד של ההווי הנפשי של החברה הישראלית במאה העשרים ואחת — חברה אינדיבידואליסטית, קרייריסטית, מכוונת מטרה, המתנערת מכל מי שקרונו מחליק מהמסילה וממשיכה לנסוע במלוא המהירות, ככל הנראה לשום מקום. סיפורו של נמרוד, המובא בסגנונה הייחודי, המסחרר והפיוטי של כנרת רובינשטיין, הוא סיפורו של דור המחפש משמעות בעולם חסר משמעות — או שמא יש בו יותר מדי משמעויות, יותר מדי מידעים, יותר מדי מכל דבר ופחות מדי ממה שבאמת צריך.

 

נמרוד הוא בחור צעיר, משוחרר טרי מהשירות הצבאי לא בגלל שהוא סיים אותו, הוא הודח מהצבא על עבירת משמעת.

חייו מידרדרים מרגע לרגע. הוא לא מתמיד באף עבודה, גר עם אימו, חברתו יעל בשנים האחרונות נפרדת ממנו והוא מטביע את יגונו בכדורי הרגעה.

אחד החברים האחרונים שנשארו לו מספר לו על אי מבודד אי שם על הגלובוס, שגרים שם אנשים מבודדים משאר העולם בקהילה סגורה שמספקת את הצרכים לעצמה ולה אידאליים משלה. הוא מחליט שזה מה שהוא רוצה לעשות, זה מה שיעזור לו להתנתק מהכל, מכל מה שקשה. הפרידה עם יעל קשה לו מאוד, הוא מרגיש שהיא עזבה אותו ולא תמכה בו כשהיה לו קשה ושהוא היה צריך את תמיכתה. הוא לא רצה לקבל עזרה מאימו, עם אביו לא ממש היה בקשר, לא נשארו לו חברים. הרעיון שהחבר שלו נתן לו פתאום נראה לו הדבר הכי טוב שיכול לקרות לו.

הוא רוקם תוכנית מפורטת, הוא מחליט לברוח מהכל… מיעל שפחד לפגוש אותה בטעות, מההורים שלו, מהאח המוגבל שלו, השירות שלו, מהכל. בתוך תוכו הוא ידע שיש משהו אחד שהוא לא יוכל לברוח ממנו, מעצמו!

הוא נפרד מהכל בדרכו שלו מבלי שידעו לאן הוא מתכוון לנסוע באמת, הוא שורף את הזכרונות שלו תרתי משמע ועולה על מטוס. אל עבר הלא נודע…

לאן יגיע באמת? האם יהיה לו שם טוב?
לא תקראו, לא תדעו.

זהו ספר על חיפוש עצמי של נמרוד שהתקשה להתמודד עם הדחתו מהצבא והחיים בכלל ולא התקדם במסלול הרגיל של צעירים בגילו. הוא לא חלם וחתר ללימודים, קריירה ומשפחה כמו כולם, הוא הרגיש שונה ולא שייך ולכן עשה את מה שעשה.

היו קטעים בספר שפחות משכו אותי, פחות ריתקו אותי. מה שכן, עפתי על הכתיבה הרהוטה והמרתקת של רובינשטיין וכן רציתי לדעת איך יגמר המסע של נמרוד. הספר לא ארוך ולא עמוס מה שהצליח להקליל את הנושא הלא פשוט שהספר עוסק בו. אהבתי את הכריכה של הספר, אני חושבת שהיא מתאימה מאוד לעלילה ולמה שהסופרת רצתה להעביר לקורא.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן